Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 125

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wiek czlowieka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy była jakościowa charakterystyka sposobu żywienia mężczyzn z n.ch.s. z uwzględnieniem wieku i pory roku. W badaniu uczestniczyło 116 mężczyzn z n.ch.s., których podzielono na 2 grupy wiekowe: I < 65 lat (n = 60), II ≥ 65 lat (n = 56). Uwzględniono dwa sezony: wiosenno-letni i jesienno-zimowy. Jakość żywienia oceniono na podstawie 3-dniowych jadłospisów, posługując się umowną klasyfikacją, opartą na założeniach diety hipolipemicznej. Wyróżniono 5 typów całodziennych jadłospisów, w zależności od liczby posiłków i częstości spożycia produktów mlecznych i mięsnych z niską zawartością tłuszczu, ryb oraz warzyw i/lub owoców. Najkorzystniejsze jadłospisy oceniano jako typ I, najmniej pożądane jako typ V. Do analizy wyników zastosowano test chi-kwadrat niezależności (α=0,05). W toku prowadzonego badania stwierdzono, że istotny wpływ pory roku na żywienie mężczyzn z n.ch.s. ujawnił się przy jednoczesnym uwzględnieniu wieku badanych. W żywieniu osób młodszych, w porównaniu z osobami starszymi, wyższy był udział korzystnych jadłospisów w sezonie jesienno-zimowym.
Przedstawiono wyniki badań dotyczących infrastruktury transportowej (liniowej i punktowej badanych gospodarstw w kontekście wieku rolnika. W miarę wzrostu wieku rolnika maleje powierzchnia gospodarstwa wyrażona ilością ha UR od 35,63 do 20,34 ha UR. Wyposażenie w środki transportowe w sztukach na gospodarstwo, przy średniej 2,23 waha się od 2,23 (najniższy wiek) do 1,95 (wiek najwyższy). Fakt ten w połączeniu z wielkością gospodarstwa może świadczyć o wyższej efektywności pracy – wynikającej z doboru właściwych środków i lepszej organizacji ich pracy, lub o większym korzystaniu z usług transportowych. W transporcie wewnętrznym, przy średniej odległości 2,91 wyraźnie w miarę wzrostu wieku rolnika występuje tendencja korzystna tendencja zniżkowa. Przy znacznej odległości średniej w transporcie zewnętrznym 15,25 km w miarę wzrostu wieku rolnika następuje wyraźne jej zmniejszenie. Znamienny jest fakt zróżnicowania wielkości działek, średnio i we wszystkich wydzielonych grupach (od 0,09 do 14,00 ha). Wymiary podwórka umożliwiające bezkolizyjne manewrowanie danym rodzajem środka wskazują, iż w około 30% gospodarstw można dokonywać bezkolizyjnych manewrów zawracania – najkorzystniejsza sytuacja w tym zakresie występuje w grupie B. Kolejne elementy infrastruktury, jak szerokość wjazdu oraz nośność przepustu nie stanowią ograniczeń w możliwości zastosowania nowoczesnych środków transportowych.
Celem badań była charakterystyka kapitału ludzkiego oraz określenie jego wpływu na efektywność ekonomiczną gospodarstw mleczarskich. Badaniami objęto 132 gospodarstwa produkujące mleko. Analizując wyniki ekonomiczne gospodarstw w zależności od wieku właściciela, stwierdzono, że najwyższy poziom dochodu wypracowano w gospodarstwach kierowanych przez rolników powyżej 60. roku życia (4890 zł/ szt. i 0,78 zł/l), a najniższy przez osoby około 30. roku życia (2960 zł/szt. i 0,44 zł/l). Zróżnicowanie to wynikało z nagromadzenia zasobów czynników wytwórczych. Oceniając sytuację ekonomiczną gospodarstw w zależności od wykształcenia właściciela, stwierdzono, że najwyższy poziom dochodu występował w gospodarstwach kierowanych przez rolników z wykształceniem wyższym (5030,94 zł/szt. i 0,68 zł/l) i była to grupa najmłodsza mająca średnio około 40 lat. Najniższy natomiast dochód osiągały gospodarstwa kierowane przez osoby mające wykształcenie zawodowe (3859,21 zł/szt. i 0,61 zł/l). Dowodzi to, że poziom wykształcenia silnie różnicuje młodsze i starsze pokolenia i ma istotny wpływ na sytuację ekonomiczną prowadzonych przez nich gospodarstw produkujących mleko.
Przedstawiono wybrane zachowania żywieniowe konsumentów mleka i produktów mlecznych, takie jak: częstotliwość konsumpcji oraz posiłki, podczas których spożywany jest nabiał, ponadto ukazano aspekt zachowań zakupowych przejawiający się w wyborze miejsca pozyskiwania wspomnianych produktów.
W pracy dokonano porównania częstości spożycia wybranych grup środków spożywczych w okresie poprzedzającym ciążę w zależności od poziomu wykształcenia i wieku kobiet w pow. zambrowskim w woj. podlaskim.
Wykorzystując procedury porównań addytywnych struktur przestrzennych, przedstawiono strukturalne zróżnicowanie ekonomicznych grup wieku w powiatach województwa małopolskiego w 2005 r. Charakterystykę wyodrębnionych z pomocą zastosowanej metody grup powiatów o podobnej strukturze ekonomicznych grup wieku, dopełniono prezentacją struktur ekonomicznych grup wieku dla całego województwa małopolskiego w latach 1995 oraz 2000 i 2005.
W pracy podjęto próbę określenia związku pomiędzy cechami demograficznymi konsumentów a determinantami postrzeganego ryzyka związanego z zagrożeniami chemicznymi produktów mięsnych. Badania zrealizowano na reprezentatywnej próbie mieszkańców Olsztyna, przy zastosowaniu techniki doboru kwotowego próby. Ustalono, że spośród zmiennych demograficznych wiek jest czynnikiem różnicującym składowe postrzeganego ryzyka. Wyróżniono dwie grupy konsumentów różniące się wiedzą, świadomością, obawami związanymi z występowaniem chemicznych związków w produktach mięsnych oraz opiniami na temat ich kontroli.
Chorzy z cukrzycą są obciążeni zwiększonym ryzykiem rozwoju powikłań mikronaczyniowych oraz rozwoju makroangiopatii. Wraz z czasem trwania cukrzycy zwiększa się śmiertelność z powodu choroby niedokrwiennej serca w porównaniu z populacją bez cukrzycy. Głównym czynnikiem wpływającym na zwiększone ryzyko rozwoju miażdżycy u chorych z cukrzycą j est hiper- glikemia. Wyrównanie cukrzycy i stopień hiperglikemii ocenia się na podstawie glikemii na czczo oraz odsetka hemoglobiny glikowanej (HbA1c). W generowaniu odsetka HbA1c bierze udział glikemia na czczo oraz glikemia poposiłkowa. Zwiększone poposiłkowe stężenie glukozy ma wpływ na niezadowalające wyrównanie glikemii. Badania dowiodły, że programy lecznicze nakierowane na ściślejszą kontrolę glikemii za pomocą interwencji w postaci modyfikacji stylu życia, leków lub intensywnej insulinoterapii zmniejszały częstość występowania mikronaczyniowych i makronaczyniowych powikłań cukrzycy. Według aktualnych zaleceń ekspertów w celu utrzymania prawidłowej kontroli glikemii zaleca się stosowanie samokontroli glikemii i wykonywanie samodzielnych pomiarów na czczo oraz kilkakrotnie w ciągu dnia w 2h po posiłku.
Określono postawy osób dorosłych wobec żywności funkcjonalnej w zależności od wieku i płci. Badania przeprowadzono wśród 935 osób w wieku 20 - 70 lat. Przeważająca część respondentów kupowała żywność funkcjonalną i jednocześnie uznała jej cenę za wysoką, a ofertę za umiarkowaną. Wraz z wiekiem zwiększał się odsetek osób zwracających uwagę na zawartość tłuszczu w kupowanym mleku i mięsie, a także na rodzaj kwasów tłuszczowych w nabywanych produktach. Ponadto istotnie więcej kobiet niż mężczyzn brało pod uwagę zawartość i rodzaj składników w kupowanych produktach.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.