Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  water damming
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono niektóre wyniki 11-letnich badan nad możliwościami gospodarowania wodą w bardzo małych zlewniach nizinnych w celu poprawy uwilgotnienia gleb. Określono skuteczność stosowania regulowanego odpływu dla odbudowy i utrzymania odpowiednio wysokiego stanu retencji gruntowej w latach przeciętnych i suchych. Stwierdzono również bardzo korzystny wpływ hamowania odpływu wody w ciekach na poprawę jakości wód powierzchniowych. Znacząco wzrosło natlenienie wód w ciekach, zmniejszyły się wskaźniki BZT₅ oraz zmalała zawartość azotu, fosforu i żelaza w wodach odpływających ze zmeliorowanych obiektów.
W pracy przedstawiono analizę wyników pomiarów natężenia przepływu w kanale odwadniającym w rejonie spiętrzenia wód Odry stopniem wodnym w Brzegu Dolnym. Badania były prowadzone przez Instytut Kształtowania i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w latach 1971-2008. Analizy ilości wody dopływającej do kanału na tle stanów wody w Odrze w przekroju Brzeg Dolny (górna woda na stopniu) wykazała, iż ilość wody infiltrującej ze zbiornika systematycznie maleje i zależy głównie od rzędnej piętrzenia wody na stopniu.
W pracy przedstawiono wyniki przeprowadzonych badań i obserwacji terenowych oraz obliczeń nad oceną możliwości zwiększenia retencji w glebach siedlisk leśnych. Badania były prowadzone w zmeliorowanej zlewni rowu G, leżącej w Leśnictwie Marianka w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym Siemianice. Analiza statystyczna wykazała, że niemal wszystkie obliczone związki stanów wód gruntowych ze stanami wody w cieku w badanych przekrojach zlewni rowu G były istotne na poziomie Pα = 0,01. Wstępne wyniki badań i obliczeń wykazały, że dzięki piętrzeniu wody w rowie G możliwe jest zwiększenie retencji gleb siedlisk leśnych, a tym samym jej lepsze wykorzystanie w półroczach letnich.
Celem pracy było rozpoznanie wpływu piętrzenia wody na zmiany reżimu przepływu, jakości wody i osadów dennych oraz zbiorowisk roślinnych strefy korytowej. Analizę przeprowadzono na rzekach Łasica i Świder, położonych w obszarach chronionych. Wyniki badań wskazują, że odpowiednia lokalizacja i konstrukcja budowli piętrzących oraz właściwie prowadzona eksploatacja, polegająca na odpowiednim regulowaniu poziomu wody, może być korzystna dla środowiska przyrodniczego. Jest to szczególnie ważne na obszarach prawnie chronionych, na których zwiększenie retencji wodnej jest jednym z podstawowych warunków zachowania cennych siedlisk roślinnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.