Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wanad
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W badaniach porównywano zawartość pięciu mikropierwiastków w osadach pościekowych pochodzących z dwóch grup oczyszczalni ścieków tj. z terenów uznanych za ekologicznie czyste (10 miejscowości Pojezierza Mazurskiego) oraz zagrożonych (3 duże aglomeracje miejskie: Gdańsk, Katowice i Warszawa). Dla określenia możliwości akumulacji tych metali w glebach założono doświadczenie wazonowe, w którym do gleby wnoszono jednakowe w przeliczeniu na suchą masę ilości osadów. Odpowiadały one w przeliczeniu na 1 ha 75 tonom suchej masy. W wazonach uprawiano kolejno: burak liściowy, sałatę, szpinak, rzodkiewkę, cebulę, burak ćwikłowy oraz koper. Prowadzono je bez przerwy, niezależnie od pory roku 16 miesięcy. Oznaczenia koncentracji: Co, Mo, Ti, Zr i V wykonano w glebie przed założeniem doświadczenia, po zbiorze pierwszej oraz ostatniej rośliny. Badania wykazały, że zdecydowanie większym stężeniem metali charakteryzowały się osady pochodzące z dużych aglomeracji miejskich niż z Pojezierza Mazurskiego. Zawierały one 10-krotnie więcej molibdenu, prawie 2-krotnie kobaltu i tytanu oraz 1,3-krotnie cyrkonu i wanadu. Tendencje do akumulowania analizowanych mikropierwiastków w glebach stwierdzono tylko po zastosowaniu osadów powstających w wyniku oczyszczania ścieków przemysłowych.
Dokonano oceny wpływu długotrwałego podawania szczurom podtoksycznych dawek soli wanadu w diecie wysokotłuszczowej oraz standardowej na poziom magnezu w surowicy krwi i w wątrobie. Nie stwierdzono wpływu diety oraz wanadu na stężenie magnezu w surowicy krwi oraz wpływu wanadu na zawartość magnezu w wątrobie. Wykazano wpływ diety na zawartość magnezu w wątrobie.
Badania dotyczące związków wanadu obecnie zmierzają w kilku kierunkach. Pierwszy - to ocena możliwości zastosowania odpowiednich, najmniej toksycznych, organicznych związków wanadu do leczenia cukrzycy typu I i II oraz prześledzenie dróg przenikania, oddziaływania i wydalania wanadu z organizmu. Drugi - to wpływ obniżonego poziomu wanadu na nasilenie się choroby wieńcowej i zawału serca, zwiększenie śmiertelności wśród pacjentów z przewlekłym nieżytem jelit, z zaburzeniami wchłaniania z przewodu pokarmowego. Trzeci kierunek zmierza do oceny efektów łączenia związków wanadu z innymi preparatami farmakologicznymi, ich działania synergistycznego i an- tagonistycznego. W pracy przedstawiono pierwszy kierunek badań nad związkami wanadu i ich przeciwcukrzycowym działaniem.
W niniejszej pracy przedstawiono czułe, spektrofotometryczne metody oznaczania skandu, galu i wanadu za pomocą chromazurolu S i sterinolu w liściach kapusty białej pochodzącej z terenu Górnego Śląska.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.