Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  uzaleznienie od alkoholu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Alkohol uznawany jest, tak w Polsce jak i na świecie, za najbardziej zagrażający zdrowiu środek psychoaktywny. Powszechność i różnorodność napojów zawierających etanol, przyzwolenie społeczne, obyczajowość związana z koniecznością obecności alkoholu na uroczystościach rodzinnych od „urodzin do śmierci", powoduje pewną beztroskę w jego używaniu. W Polsce około 16% ludzi nadużywa alkoholu, z czego, jak podają statystyki, 2/3 osób jest od niego uzależnionych (1). W ostatnich latach' odnotowuje się narastanie problemów związanych z nadużywaniem alkoholu, zwłaszcza wśród młodzieży (2). Piją coraz młodsi, głównie chłopcy, chociaż w niektórych środowiskach starają się im dorównać dziewczęta. Nadużywanie alkoholu przez bardzo młode osoby rujnuje im zdrowie, często też wpływa na jakość życia w wieku późniejszym. Alkohol szkodzi zdrowiu osoby pijącej, szkodzi rodzinie i szkodzi społeczeństwu. Konsekwencją przewlekłego picia są zaburzenia i choroby ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, układu krążenia, układu pokarmowego oraz układu immunologicznego. Niekontrolowane picie alkoholu może doprowadzić do uzależnienia - choroby na całe życie. Uzależnienie od alkoholu, choroba ośrodkowego układu nerwowego powodująca przymus picia, wywołuje szereg zaburzeń psychicznych i somatycznych. Wiele organizacji państwowych i społecznych zajmuje się rozpoznawaniem problemu, szacowaniem szkód, wykazując zagrożenia spowodowane nadużywaniem alkoholu i podejmując działania edukacyjne. W pracy omówiono pokrótce zagrożenia związane z nadużywaniem alkoholu, wpływ alkoholu na organizm, a także możliwość oznaczona w laboratorium biologicznych wskaźników spożycia alkoholu w ilościach szkodliwych dla zdrowia.
Herba Polonica
|
2006
|
tom 52
|
nr 4
133-145
W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie farmakoterapią pozwalającą zwiększyć skuteczność leczenia uzależnienia alkoholowego. Pojawienie się możliwości wykorzysta­nia środków pochodzenia roślinnego, które mają zdolność zmniejszania ilości wypijanego alkoholu, wydaje się obiecujące. Ostatnio duże zainteresowanie wzbudzają takie rośliny jak dziurawiec (Hypericum peforatum L.), ołownik łatkowaty — kudzu (Pueraria lobata), iboga (Tabernanthe iboga) czy szałwia czerwonokorzeniowa (Salvia miltiorrhiza Bunge.). Ekstrakt dziurawca ma zdolność hamowania picia alkoholu u zwierząt o genetycznie uwa­runkowanej preferencji do picia alkoholu. Efekt ten jest niezależny od działania przeci- wdepresyjnego dziurawca i jest prawdopodobnie wynikiem wpływu na zmiany aktywności układu dopaminergicznego. Podawanie wyciągu z korzenia kudzu może zmniejszać picie alkoholu z wolnego wyboru u gryzoni wykazujących preferencję do etanolu. Mechanizm działania kudzu zachodzi najprawdopodobniej w wątrobie i polega na hamowaniu me­tabolizmu serotoniny lub dopaminy w mitochondriach, chociaż dokładny mechanizm nie jest jeszcze poznany. Znane są efekty hamowania picia alkoholu u szczurów preferujących ibogainę (alkaloid indolowy z Tabernanthe iboga) oraz jej nietoksyczny analog — 18- metoksykoronardynę. Z kolei ekstrakt z korzenia szałwi czerwonokorzeniowej zmniejsza konsumpcję etanolu przez hamowanie wchłaniania alkoholu z przewodu pokarmowego lub hamowania objawów zespołu odstawienia alkoholowego u szczurów poprzez wpływ GABAa u szczurów. Należy podkreślić, iż opublikowane badania kliniczne, pomimo wielo­letniej historii stosowania tych roślin jako potencjalnych środków w leczeniu uzależnienia od alkoholu, są nieliczne, a ich wyniki niejednoznaczne.
W artykule przedstawiono wyniki badań na temat podmiotowych uwarunkowań zachowań dotyczących spożycia alkoholu przez młodzież akademicką. Skupiono się na rozpoznaniu opinii studentów na temat uznania alkoholu za środek uzależniający, poznaniu oceny zachowań dotyczących spożywania alkoholu w środowisku akademickim oraz zdiagnozowaniu opinii badanych na temat ryzyka zachowań związanych z określoną częstotliwością i ilością spożywanego alkoholu.
Celem pracy jest ocena poziomu wiedzy z zakresu uzależnień. Badaniami objęto 158 osób, w tym 85 na kierunku fizjoterapii i 73 na wychowaniu fizycznym w AWF w Krakowie. Studenci obu kierunków mieli obowiązkowe zajęcia z zakresu promocji zdrowia. Poziom wiedzy jest niewystarczający i porównywalny na obu kierunkach. Zdecydowana większość ankietowanych zna definicję uzależnienia psychicznego i fizycznego. Młodzież akademicka nie potrafi wymienić konsekwencji zdrowotnych palenia tytoniu. Stosunkowo duży odsetek twierdzi, że piwo nie uzależnia. Również nie wszyscy studenci wiedzą, że palenie marihuany prowadzi do uzależnienia.
W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie farmakoterapią zwiększającą skuteczność leczenia uzależnienia alkoholowego. Pojawienie się możliwości wykorzystania środków pochodzenia roślinnego, które mają zdolność obniżenia chęci picia alkoholu wydaje się obiecujące. Wiadomo, że podawanie wyciągu z korzenia ołownika łatkowatego Pueraria lobata (Willd) Ohwi, Fabaceae (kudzu) może zmniejszać spożycie alkoholu u gryzoni mających skłonność do etanolu. Opublikowano także pracę, w której stwierdzono, że wyciąg z Puerariae radix może być użyteczny w leczeniu pacjentów pijących alkohol „w sposób szkodliwy” (tzw. heavy drinkers). Należy jednak podkreślić, że mechanizmy biochemiczne i farmakologiczne leżące u podstaw działania kudzu są na razie nieznane. Wiadomo, że zawarte w nim izoflawonoidy mogą zmniejszać objawy neurotoksycznego działania alkoholu w hipokampie i mają właściwości Mechanizmy przeciwalkoholowego działania wyciągu z korzenia Pueraria lobata (kudzu). Współczesne poglądy neuroprotekcyjne prowadzące do zahamowania następstw doświadczalnie wywołanej ischemii. Dlatego uzasadnione są poszukiwania zmierzające do wyjaśnienia istoty działania tej rośliny na ośrodkowy układ nerwowy.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.