Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 63

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  tiamina
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy było określenie wpływu stopnia zaawansowania zmian autolitycznych mięsa wieprzowego na zmiany ilościowe i jakościowe iiaminy. Jako zmienność pozyskanego surowca przyjęto mięso bezpośrednio po uboju, mięso przechowywane w temp. +4°C przez 2 doby oraz przez б dób. Zawartość tiaminy oznaczono metodą tiochromową analizując zmiany ilościowe tiaminy ogólnej i wolnej. Ilość tiaminy związanej określono z różnicy tiaminy ogólnej i wolnej. Wyniki przeprowadzonych badań pozwoliły na stwierdzenie, że przechowywanie mięsa w warunkach chłodniczych przez 6 dni, w celu uzyskania zaawansowanych zmian autolitycznych, przyczyniło się do wzrostu zawartości iiaminy wolnej o ponad 100 % w wyniku obniżenia zawartości tiaminy związanej. Skrócenie czasu przechowywania mięsa z 6 do 2 dni w warunkach chłodniczych nie pozwala na całkowite wyzwolenie się tiaminy z połączeń metabolicznych.
Celem badań była analiza zawartości tiaminy w sokach warzywnych świeżych i fermentowanych z ogórka, kapusty białej, marchwi, buraka ćwikłowego i selera. Ilość tiaminy w sokach fermentowanych była niższa niż w sokach świeżych a około 50% zawartej w nich witaminy było w formie wolnej. Soki warzywne fermentowane nie są wyjątkowym źródłem tiaminy ale powinny być spożywane z uwagi na inne właściwości prozdrowotne.
Oznaczono zawartość witamin grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna i witamina B6) w dostępnych na rynku krajowym produktach z mleka koziego. Przeprowadzono analizę porównawczą zawartości badanych witamin w produktach z mleka koziego z podobnymi produktami z mleka krowiego na podstawie danych, zawartych w krajowych tabelach składu i wartości odżywczej środków spożywczych.
Celem pracy było określenie wpływu dodatku soli jodowanej jodkiem potasu i azotynu sodu na zmiany ilościowe i jakościowe tiaminy w pasteryzowanym mięsie. Zawartość tiaminy oznaczono metodą tiochromową analizując zmiany ilościowe tiaminy ogólnej i wolnej. Ilość tiaminy związanej określono z różnicy tiaminy ogólnej i wolnej. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że proces pasteryzacji mięsa przyczynia się do znacznych ubytków obu form tiaminy, przy większej podatności na rozpad tiaminy związanej. Użycie soli jodowanej potęguje ubytki tiaminy, w czasie obróbki cieplnej mięsa wobec strat powstałych w obecności chlorku sodu. Największe straty tiaminy wolnej jak i związanej zaobserwowano w wyniku użycia soli jodowanej jako komponentu soli peklujących.
Oznaczono zawartość witamin grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna i witamina B6 w dostępnych na rynku krajowym przetworach rybnych. W większości przebadanych asortymentów przetworów rybnych nie stwierdzono zawartości tiaminy, ilość ryboflawiny utrzymywała się w granicach od 0,034 do 0,345 mg%, niacyny od 0,60 do 11,33 mg% oraz witaminy B6 od 0,085 do 0,433 mg%.
Badano wpływ muliny i oligofruktozy stosowanych jako 5% і 10% dodatki do diet na koncentrację tiaminy w osoczu krwi szczurów, którym nie podawano t i aminy. Niezależnie od udziału w diecie zarówno inulina jak i oligofruktoza przyczyniły się do istotnego zwiększenia koncentracji darniny w osoczu krwi zwierząt grup badanych w porównaniu do grupy kontrolnej. Stwierdzono też, że u zwierząt, którym podawano z dietami 5% badanych fruktanów, koncentracja tiaminy w osoczu była dwukrotnie wyższa niż u otrzymujących 10% w/w związków.
Celem pracy było określenie wpływu sposobu rozmrażania oraz obróbki cieplnej mięsa w obecności utlenionego smalcu na zmiany ilościowe i jakościowe tiaminy. Spośród metod rozmrażania wybrano rozmrażanie w temperaturze pokojowej i metodę wykorzystującą j ako czynnik grzewczy mikrofale. Jako zmienne warunki obróbki cieplnej przyjęto pasteryzację i sterylizację. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że zastosowanie ogrzewania mikrofalowego, jako metody rozmrażania mięsa, pozwala na zmniejszenie ubytków tiaminy wolnej jak i związanej, w odniesieniu do strat powstałych podczas rozmrażania w temperaturze pokojowej. Niezależnie od zastosowanego sposobu rozmrażania mięsa, późniejsza obróbka cieplna przyczynia się do znacznych strat obu form tiaminy, przy najbardziej niekorzystnym oddziaływaniu procesu sterylizacji. Dodatek utlenionego tłuszczu - smalcu przyczynił się do pogłębienia strat ilościowych i jakościowych tiaminy, niezależnie od zastosowanej metody rozmrażania mięsa jak i późniejszej obróbki cieplnej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.