Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  terroryzm biologiczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy zaprezentowano możliwości wykorzystania żywności jako elementu działań bioterrorystycznych. Uważa się obecnie, że zakażenie lub skażenie produktów żywnościowych jest łatwiejsze niż stosowanie formy aerozolowej w atakach bioterrorystycznych. Zastosowanie przez terrorystów żywności w atakach bioterrorystycznych może nie tylko powodować ofiary o charakterze przypadkowym, ale wywołuje także wśród ludności strach i paniką oraz ograniczenie lub utratą zaufania do władz. Efektem działań bioterrorystycznych na gałęzie przemysłu żywnościowego, a więc na producentów żywności, może być zachwianie tynku dla poszczególnych produktów żywnościowych i ich producentów, co ściśle wiąże się ze znacznymi stratami materialnymi
Badano wpływ promieniowania gamma na przetrwalniki B. anthracis. Do naświetlania zastosowano dawkę jednorazową i frakcjonowaną promieniowania gamma. Stwierdzono, że na efektywność procesu sterylizacji wpływa sposób naświetlania oraz liczba przetrwalników w 1 ml zawiesiny. Objętość wodnej zawiesiny przetrwalników nie ma wpływu na skuteczność sporobójczą sterylizacji radiacyjnej zarówno przy zastosowaniu dawki jednorazowej jak i dawek frakcjonowanych.
Zagrożenia atakiem bioterrorystycznym za pośrednictwem żywności winny być traktowane priorytetowo w strategii obronnej państwa m.in. z uwagi na łatwość przeprowadzenia ataku, możliwość wywołania masowych strat ludzkich oraz powodowanie wtórnych, negatywnych skutków gospodarczych i społecznych. Atak bioterrotystyczny może być przeprowadzony zarówno w kraju jak i poza jego terytorium. Atak z zewnątrz może nastąpić w wyniku wcześniejszego zakażenia żywności- surowców, półfabrykatów, dodatków, substytutów itp. Bioterrorystyczne ataki mogą być przeprowadzone m.in. zużyciem bakterii, wirusów oraz toksyn. Przedmiotem zainteresowania terrorystów mogą być m.in. zakłady produkujące żywność, zakłady zbiorowego żywienia, koszary, bazy poligonowe, bazy szkoleniowo-sportowe, zloty, imprezy masowe. Na tle aktualnych zagrożeń, omówiono istotne elementy ochrony żywności przed atakiem bioterrotystycznym, wskazując na rozwiązania wdrażane w niektórych państwach NATO.
Omówiono możliwość użycia żywności jako wektora czynników biologicznych w przypadkach aktów bioterroryzmu oraz aspekty ich diagnostyki z uwzględnieniem PCR. Przedstawiono wyniki badań żywności skażonej E. coli 0157 i Salmonella Enteritidis z zastosowaniem tej metody.
Artykuł prezentuje ogólne informacje na temat broni biologicznej, roli i potencjalnego zagrożenia użyciem przez podmioty pozapaństwowe - terrorystyczne i kryminalne - związków mogących być zaliczonymi do „midspectrum agents".
W pracy zaprezentowano zagadnienia związane z bezpieczeństwem żywności w kraju i na świecie oraz aktualnymi kierunkami działań w zakresie nadzoru i kontroli nad produkcją i dystrybucją bezpiecznej żywności. Ponadto przedstawiono uregulowania prawne i wskazano na potrzebę podejmowania i kontynuacji prac, przez rządy państw, organizacje międzynarodowe, instytucje nadzorujące produkcję i kontrolę jakości żywności, środowiska naukowe oraz konsumentów, w celu stałego podnoszenia stanu bezpieczeństwa żywności na możliwie najwyższy poziom.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.