Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  szarlat krwisty
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Nasiona należące do gatunku Amaranthus cruentus zawierały w suchej masie ok. 18% białka, 6% tłuszczu i 4% składników popielnych. Nasiona amarantusa są bardzo trwałe i z trudnością poddają się przemiałowi. W wyniku przemiału laboratoryjnego nasion otrzymano cztery frakcje mąki różniące się barwą, granulacją i składem chemicznym. Najbogatszą w składniki odżywcze była mąka o najdrobniejszej granulacji (< 120 μm), która zawierała (w s.m.) ok. 24% białka, 8% tłuszczu, 6% składników popielnych. Mąka o granulacji najgrubszej (> 430 μm) zawierała natomiast 6,5- krotnie mniej tłuszczu, 3-krotnie mniej popiołu i 2,7-krotnie mniej białka. Nasiona amarantusa i produkty ich przemiału są surowcem nietrwałym ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Intensywność zmian w tłuszczu zależała od temperatury i czasu przechowywania. Badane zmiany kwasowości miareczkowej wykazały największy jej wzrost (od 17° do 40° kwasowości) w mące o najdrobniejszej granulacji, przechowywanej w temperaturze pokojowej, najmniejszy natomiast (od 2,4° do 4° kwasowości) w mące najgrubszej, przechowywanej w warunkach chłodniczych. Nasiona amarantusa z trudnością poddają się procesowi kiełkowania w warunkach domowych. Świadczy o tym bardzo długi czas kiełkowania nasion, który wynosił ponad 7 dni, duże ilości piany tworzące się na powierzchni kiełkujących nasion (ze względu na wysoką zawartość saponin) oraz ryzyko rozwoju pleśni w czasie tak długiego procesu kiełkowania. Zarówno świeże, jak i suszone kiełki amarantusa bogate są w witaminę C (odpowiednio ok. 130 mg/100 g i 80 mg/100 g) i mogą stanowić cenny dodatek do potraw. Również mrożone liście amarantusa charakteryzowały się wysoką zawartością związków popielnych - średnio 3% i witaminy C - średnio ok. 40 mg/100 g.
Phomopsis amaranthicola jest stosunkowo niedawno odkrytym patogenem różnych form uprawnych szarłatu oraz dziko rosnącego szarłatu szorstkiego. Został on wyizolowany po raz pierwszy z porażonych łodyg i liści formy uprawnej szarłatu krwistego w 1992 roku przez Rosskopf’a. W Polsce do tej pory nie był on notowany. Doświadczenia z szarłatem uprawnym założono w Pawłowicach i w Łosiowie, w latach 2003-2005. Obserwacje polowe zdrowotności A. cruentus przeprowadzono w okresie od czerwca (po wschodach) do listopada (do zbioru). Szacowanie uszkodzeń przeprowadzono w fazie dojrzałości zielonej nasion, kiedy wystąpiło największe nasilenie zmian chorobowych na powierzchni łodyg. Z porażonych łodyg szarłatu uprawnego w większości przypadków wyizolowano Phomopsis amaranthicola. Oprócz tego gatunku z uszkodzonych tkanek wyosabniano również kolonie Fusarium spp. i Alternaria alternata. P. amaranthicola izolowano nie tylko z formy uprawnej, ale i dzikiej zachwaszczającej tę uprawę zarówno w Pawłowicach, jak i w Łosiowie.
W trzyleciu 1998–2000 oceniano wpływ światła lasera He-Na na plon nasion i elementy struktury plonu oraz jakość nasion szarłatu krwistego odmiany Rawa. Obiektem badań były nasiona i rośliny szarłatu. Nasiona przed siewem biostymulowano światłem czerwonym lasera (He-Ne) o długości fali 632,8 nm i mocy 4 mW/cm2. W doświadczeniu zastosowano 4 warianty: bez naświetlenia (kontrola) i trzy naświetlenia (krotności naświetleń) — 2, 4, 6. W laboratorium przed siewem oceniono: zdolność kiełkowania, a po zbiorach zdolność kiełkowania zebranych nasion i zawartość w nich białka. W polu liczono wschody, określano plon i jego strukturę (wysokość roślin, ciężar zielonej masy oraz masę tysiąca nasion). Wszystkie warianty przedsiewnego naświetlania nasion szarłatu wpłynęły stymulująco na plon nasion. Największy plon nasion uzyskano przy dawce sześciokrotnej energii lasera, mniejszy przy dawce dwukrotnej, a najmniejszy stosując dawkę czterokrotną. Wysokość roślin szarłatu wyrosłych z naświetlanych nasion oraz ciężar ich świeżej masy z poletka podczas zbioru nie różnił się od wariantu kontrolnego, ale na obydwie cechy wpływały zmienne warunki pogodowe w latach badań. Przedsiewna biostymulacja nasion szarłatu różnicowała wschody polowe, a także na zawartość białka w nasionach zebranych roślin potomnych oraz ich MTN.
Minced muscle tissue of herring with addition of 0.25 and 0.50% of minced seeds of amaranth was studied for its content of hydroperoxides, secondary products of oxidation, conjugated dienes and trienes, water-binding capacity, and tissue hardness during 3-month frozen storage at -25°C.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.