Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  stymulacja przedsiewna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W latach 2005-2007 przeprowadzono badania nad wartością siewną nasion koniczyny czerwonej (łąkowej) odmiany Dajana. Eksperyment prowadzono metodą kompletnej randomizacji w czterech powtórzeniach. W badaniach uwzględniono dwa czynniki: 1. jakość materiału siewnego koniczyny czerwonej w latach badań; 2. naświetlanie nasion przed kiełkowaniem rozbieżną wiązką światła lasera He-Ne, o gęstości powierzchniowej mocy 0, 3 i 6 mW·cm-2. Nasiona poddano 1, 3 i 5-krotnemu naświetlaniu. Warunki pogodowe podczas dojrzewania koniczyny czerwonej wpływały istotnie na wartość siewną nasion. Najlepsze rezultaty otrzymano wówczas, gdy średnia dobowa temperatura powietrza wynosiła około 17oC, a opady mieściły się w przedziale 50,0-62,0 mm. Bardzo wysokie opady w tym okresie (275,9 mm) wpływały negatywnie na wartość siewną materiału nasiennego, podwyższając procent nasion kiełkujących nienormalnie i porażonych przez patogeny grzybowe. Stymulacja nasion światłem lasera podwyższała w stosunku do próby kontrolnej energię kiełkowania i udział nasion normalnie kiełkujących, obniżała zaś procent nasion nienormalnie kiełkujących i twardych. Wysoką zdolność kiełkowania zanotowano w latach 2005 i 2007, co kwalifikuje te nasiona jako materiał siewny. Nasiona zebrane w 2006 roku nie nadawały się do tego celu.
W latach 2006-2007 badano wpływ przedsiewnej stymulacji laserowej na kiełkowanie i wschody sześciu partii nasion grochu odmiany ‘Kiler’. Partie nasion różniły się jakością. Nasiona traktowano dwiema dawkami światła lasera, a następnie oceniano ich energię i zdolność kiełkowania, polową zdolność wschodów oraz średni czas wschodów jednej siewki określony współczynnikiem Piepera. W wyniku zastosowanego naświetlania laserowego zanotowano poprawę kiełkowania i wschodów siewek wyrosłych z nasion gorszej jakości. Stwierdzono również przyspieszenie wschodów siewek w warunkach polowych. Stymulacja laserowa nie wpłynęła na kiełkowanie nasion wysokiej jakości.
W trzyletnim doświadczeniu polowym badano wpływ stymulacji nasion zmiennym polem magnetycznym o indukcji 30 mT przez 8 lub 15 sekund na plon ziarna i niektóre elementy jego struktury dwóch odmian pszenicy jarej (Koksa i Tybalt). Stymulacja materiału siewnego nie miała istotnego wpływu na plonowanie pszenicy jarej. Zaznaczyła się tylko tendencja zmniejszenia plonu ziarna w wyniku stymulacji. Spośród badanych elementów struktury plonu istotnie wzrastała tylko liczba i masa ziarna z kłosa ale nie miało to większego wpływu na plon ziarna. Wyższy plon ziarna niezależnie od poziomu stymulacji uzyskano w przypadku odmiany Tybalt. Przedsiewna stymulacja ziarna nie miała istotnego wpływu na zachwaszczenie łanu pszenicy jarej.
W latach 2006-2008 prowadzono badania polowe i laboratoryjne w celu określenia wpływu stymulacji materiału siewnego zmiennym polem magnetycznym o indukcji 30 mT przez 8 lub 15 sekund na plonowanie i niektóre wyróżniki jakości technologicznej ziarna dwóch odmian pszenicy ozimej (Dorota i Oliwin). Stwierdzono, że przedsiewna stymulacja materiału siewnego nie miała istotnego wpływu na plonowanie i analizowane elementy struktury plonu pszenicy oraz jakość technologiczną ziarna. Jedynie istotnie malała masa ziarna z kłosa i zawartość białka. Wyższy plon ziarna niezależnie od poziomu stymulacji uzyskano w przypadku odmiany Dorota. Ziarno odmiany Olivin w porównaniu z odmianą Dorota zawierało istotnie więcej białka.
Celem pracy było ustalenie, czy przedsiewne naświetlanie ziarniaków światłem lasera może wpływać na aktywność zawartej w nich alfa – amylazy. Materiał do badań stanowiły trzy odmiany pszenżyta oraz dwie odmiany pszenicy. Formą jarą pszenżyta była odmiana Migo, formami ozimymi – Presto i Tornado. Odmianami pszenicy jarej były Korynta i Olimpia. Aktywność alfa – amylazy w kiełkujących nasionach oceniano w ziarniakach kontrolnych i napromieniowanych światłem lasera półprzewodnikowego. Oznaczenia wykonywano po jednej, dwu i trzech dobach. Stwierdzono zróżnicowaną reakcję na zastosowane promieniowanie laserowe pod względem aktywności enzymu alfa-amylazy pszenicy i pszenżyta oraz między odmianami w obrębie badanych genotypów.
W pracy przedstawiono wyniki trzyletniego doświadczenia polowego. Czynnikami eksperymentu były odmiany i przedsiewna stymulacja nasion światłem czerwonym. Oceniono plon nasion i jego składowe. Na efektywność naświetlania istotny wpływ miały odmiany i warunki pogodowe. Toteż w warunkach doświadczalnych odnotowywano zarówno wzrost, jak i spadek plonów. Najwyższy przyrost plonu otrzymano pod wpływem jednokrotnego naświetlania. Reakcja odmian na naświetlanie była zróżnicowana. Wpływ przedsiewnej stymulacji nasion na wzrost plonu znajduje swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w wyższej obsadzie roślin na jednostce powierzchni i w większej liczbie łuszczyn na roślinie.
Przedstawiono wyróżniki jakości technologicznej ziarna dwóch odmian pszenicy jarej (Koksa i Tybalt) w zależności od poziomu stymulacji materiału siewnego zmiennym polem magnetycznym 50 Hz indukcji B = 30 mT przez 8 lub 15 sekund. Badania prowadzono przez trzy lata (2006-2008). Wykazano, że największy wpływ na jakość technologiczną ziarna miał przebieg pogody w okresie wegetacji. Ziarno odmiany Koksa w porównaniu z odmianą Tybalt niezależnie od poziomu stymulacji zawierało istotnie więcej białka, glutenu i popiołu, wyższy był też wskaźnik sedymentacji Zeleny’ego i gęstość ziarna, a mniejsze było wyrównanie ziarna i liczba opadania. Przedsiewna stymulacja polem magnetycznym istotnie zmniejszała tylko wskaźnik sedymentacji Zeleny’ego.
W latach 2006-2008 w Gospodarstwie Doświadczalnym Felin przeprowadzono badania polowe, których celem było porównanie wzrostu, rozwoju i plonowania niektórych odmian amaranthusa w zależności od przedsiewnej stymulacji nasion. Doświadczenie prowadzono metodą bloków losowanych. Powierzchnia poletka do zbioru wynosiła 33 m2. W doświadczeniu badano trzy odmiany amaranthusa: Rawę, Aztek i Ultra oraz dwa rodzaje nasion: kontrolne oraz nasiona poddane przedsiewnej stymulacji światłem generatora fal elektromagnetycznych w czasie spadku swobodnego przez wiązkę światła, którą wykonywano w dniu poprzedzającym wysiew. Najbardziej plenną była odmiana Aztek (3,29 t∙ha-1). Odmiana Rawa plonowała na poziomie 2,34 t∙ha-1, zaś odmiana Ultra wydala plon 2,06 t∙ha-1. W trzyleciu stymulacja światłem zwiększała plon nasion wszystkich badanych odmian. Skład chemiczny w największym stopniu zależał od części rośliny. Największą zawartością boru charakteryzowały się liście (62,6 mg∙kg-1 s.m.). Plewki i osadki zawierały podobną ilość omawianego składnika; odpowiednio 51,5 i 43,2 mg∙kg-1 s.m.). Zawartość boru w łodygach była niemal trzykrotnie niższa niż w liściach (21,2 mg∙kg-1 s.m.). Największą zawartość Zn, Mn, Pb i Cd określono w liściach, najwięcej miedzi zawierały nasiona (5,54 mg∙kg-1 s.m., żelaza i chromu było najwięcej w plewkach (odpowiednio 338 i 1,05 mg∙kg-1 s.m., natomiast największą procentową zawartością niklu odznaczały się łodygi (5,10 mg∙kg-1 s.m.). Nasiona amaranthusa charakteryzowały się najniższą zawartością boru (10,0 mg∙kg-1 s.m.), ołowiu (0,412 mg∙kg-1 s.m.), kadmu (0,072 mg∙kg-1 s.m.) i niklu (1,17 mg∙kg-1 s.m).
W latach 2006-2009 przeprowadzono badania z tetraploidalną koniczyną czerwoną, odmiany ‘Terenia’, uprawianą na nasiona. W eksperymencie uwzględniono dwa czynniki: 1. przedsiewną stymulację nasion laserem He-Ne, o gęstości powierzchniowej mocy 4 i 8 mW·cm-2, stosowaną 1- i 3- krotnie. 2. dokarmianie roślin w fazie pąkowania z drugiego pokosu borem i molibdenem (0; 0,15 B + 0,01 Mo; 0,30 B + 0,02 Mo; 0,45 B + 0,03 Mo kg·ha-1). Koniczynę uprawiano w cyklu 4-letnim. Największy wpływ na plony nasion miały warunki meteorologiczne, kiedy to okres wegetacji wynosił 104 dni, średnia temperatura powietrza 18,4oC, a suma opadów 233,6mm. Plony nasion tetraploidalnej koniczyny czerwonej wahały się od 485 (2008 r.) do 692 kg·ha-1 (2007). Już najniższa dawka mikroelementów (B – 0,15 i Mo – 0,01 kg·ha-1) istotnie zwiększała liczbę nasion w główce i procent ich osadzenia oraz plony zebrane i potencjalne. Wyższe dawki boru i molibdenu, w porównaniu z najniższą, nie spowodowały uzasadnionych statystycznie różnic w plonach nasion i wymienionych elementach ich struktury. Przedsiewna stymulacja nasion światłem lasera istotnie zwiększała tylko liczbę roślin na 1 m2 po wschodach oraz plony zielonej i suchej masy ściernianki. W sprzyjających warunkach pogodowych możliwa jest uprawa tetraploidalnej koniczyny czerwonej na nasiona w czteroletnim cyklu (I rok: wsiewka w jęczmień jary – zbiór ziarna jęczmienia i ściernianki; II, III, IV rok: zbiór pierwszego pokosu na paszę, a drugiego na nasiona).
Badania polowe przeprowadzono w Gospodarstwie Doświadczalnym Felin Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, metodą bloków losowanych w 4 powtórzeniach. Wielkość poletka do zbioru wynosiła 25 m2. Celem badań było porównanie plonowania i składu chemicznego trzech odmian gryki w zależności od przedsiewnej stymulacji nasion światłem generatora fal elektromagnetycznych (GFE). Stymulacja nasion przed siewem światłem GFE korzystnie modyfikowała niektóre cechy biometryczne roślin. Pod wpływem przedsiewnego naświetlania nasion wzrastała liczba międzywęźli, liczba rozgałęzień, liczba nasion na roślinie, masa słomy z rośliny i masa nasion z rośliny. Rośliny wyrosłe z nasion stymulowanych były o 1,4 cm niższe od roślin z kombinacji kontrolnej. Pod wpływem przedsiewnej stymulacji plon nasion gryki wzrastał. Najwyżej plonowała odmiana Panda (1,40 t z ha), zaś pozostałe odmiany plonowały znacznie niżej; plon odmiany Luba wynosił 1,07 t z ha, zaś odmiany Kora - 1,04 t z ha. Zawartość makroelementów była istotnie modyfikowana właściwościami odmianowymi. Najwięcej ich określono w orzeszkach odmiany Kora. Największą zawartością mikroelementów (Zn, Cu, Mn, Fe, Cr, Ni) odznaczała się odmiana Kora. Wskutek przedsiewnego naświetlania nasion światłem GFE wzrastała zawartość cynku, manganu, żelaza, chromu, zaś malała ilość miedzi i niklu. Na zawartość ołowiu, kadmu i arsenu czynniki doświadczalne nie miały żadnego wpływu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.