Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  struktura towarowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono wyniki polskiego handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi w 2017 r., szczególną uwagę zwracając na zmiany w strukturze geograficznej i towarowej. Mimo niekorzystnych okoliczności, związanych z ograniczeniami administracyjno-prawnymi, jakie dotknęły polski sektor rolno-spożywczy w danym okresie, w 2017 r. nastąpiło ożywienie w obrotach handlowych produktami rolno-spożywczymi. Po niekorzystnych tendencjach w 2016 r. dynamika eksportu ponownie była wyższa niż dynamika importu, co przełożyło się na wzrost nadwyżki. W 2017 r. wpływy z eksportu produktów rolno-spożywczych wzrosły o 12,3% do 27,3 mld euro, a wydatki na import o 9,5% do 18,9 mld euro. W efekcie nadwyżka eksportu nad importem zwiększyła się o 19,1% do nienotowanych wcześniej 8,4 mld euro. W 2017 r. Polska eksportowała przede wszystkim mięso i podroby, tytoń i wyroby tytoniowe, mleko i jego przetwory oraz przetwory zbożowe i pieczywo cukiernicze. Natomiast importowała ryby i owoce morza, owoce i orzechy, mięso i podroby, odpady (w tym zwłaszcza makuchy sojowe i pasze dla zwierząt oraz kakao i przetwory z kakao). Głównym odbiorcą i rynkiem zaopatrzenia polskiej żywności pozostają kraje Unii Europejskiej, jednakże obserwuje się rosnącą dywersyfikację rynków zbytu.
W artykule oceniono pozycję polskiej żywności na rynku Czech i Słowacji oraz jej zmiany w latach 2003-2012. Dokonano tego opierając się m.in. na dwóch miernikach pozycji konkurencyjnej, tj. wskaźniku pokrycia importu eksportem (TC), wskaźniku ujawnionych przewag komparatywnych (RCA) oraz obu wskaźnikach jednocześnie. Przeprowadzona analiza wykazała, że w okresie członkostwa Polski w UE zwiększyło się znaczenie Czech i Słowacji jako odbiorców polskiej żywności. Analogicznie wzrósł udział dostaw z Polski na rynek czeski i słowacki. W 2012 r. na rynku Czech i Słowacji konkurencyjne były m.in.: polskie mięso i podroby, produkty mleczarskie, przetwory zbożowe i pieczywo cukiernicze, różne przetwory spożywcze, odpady i pasze dla zwierząt. Ostatnie doniesienia o wykryciu niedozwolonych substancji w produktach rolno-spożywczych pochodzących z Polski mogą spowodować osłabienie konkurencyjnej pozycji polskiej żywności na omawianych rynkach.
Przedstawiono zakres liberalizacji wynikający z podpisanych przez USA porozumień regionalnych i bilateralnych. Szczególną uwagę poświęcono realizacji postanowień zawartych w podpisanym z Kanadą porozumieniu o wolnym handlu. Przeprowadzono analizę zmian zachodzących w strukturze towarowej wymiany amerykańsko-kanadyjskiej w zakresie artykułów rolnych w latach 1994 - 2005.
Podstawowym celem opracowania była analiza zmian, jakie zaszły w rolnictwie polskim, po upływie czterech lat od wstąpienia do Unii Europejskiej. Zmiany były związane ze strategią Wspólnej Polityki Rolnej, która doprowadziła do reorientacji w sferze wytwórczości rolniczej i do przyjęcia wysokich standardów wynikających z wymogów wzajemnej zgodności. Przyjęcie polityki cukrowej doprowadziło do wzrostu upraw roślin zbożowych oraz roślin mających związek z biopaliwami. Z kolei, wprowadzone kwoty mleczne, przyczyniły się do koncentracji i specjalizacji produkcji zwierzęcej. Wystąpiły pozytywne zmiany w towarowej produkcji rolniczej, polegające na polepszeniu jakości i bezpieczeństwa żywności.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.