Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 148

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  struktura spozycia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przeobrażenia społeczno-gospodarcze, jakie nastąpiły w Polsce w ostatnich kilkunastu latach, przyczyniły się do ilościowych i jakościowych zmian w konsumpcji żywności. W artykule przedstawiono zmiany poziomu i struktury spożycia żywności w latach 2003-2015 w ujęciu makro- i mikroekonomicznym oraz dokonano oceny tych przemian. Źródłem danych były bilanse produktów rolniczych oraz wyniki badań budżetów gospodarstw domowych GUS. W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono spadek wolumenu spożywanej żywności, obniżenie wartości energetycznej i poprawę wartości odżywczej przeciętnej racji pokarmowej. Wyniki analiz wskazują na zmianę modelu konsumpcji i preferencji żywieniowych polskiego społeczeństwa. Polacy konsumują coraz więcej produktów wysokoprzetworzonych, o wyższej jakości, wygodnych w użyciu, oszczędzających czas na przygotowanie posiłków, wpływających na urozmaicenie i podniesienie wartości żywieniowej diety i coraz częściej żywią się poza domem. Jedzą mniej, ale drożej i lepiej.
Poziom i strukturą spożycia żywności na poziomie gospodarstwa domowego różnicują różne zmienne o charakterze endogennym (wewnętrzna charakterystyka gospodarstwa domowego) i egzogennym (czynniki otoczenia rynkowego, takie jak podaż żywności i strategie marketingowe producentów, tj. stopień dywersyfikacji produktów żywnościowych, ich ceny, dystrybucja i promocja). Jak wykazały wyniki analizy7 indywidualnych danych z badań budżetów gospodarstw domowych występuje statystycznie istotne zróżnicowanie spożycia żywności w poszczególnych typach gospodarstw domowych, wyróżnionych ze względu na podstawowe zmienne, takie jak: wiek i wykształcenie głowy domu, poziom dochodu, miejsce zamieszkania, faza cyklu rozwoju rodziny, liczba osób w gospodarstwie oraz źródło pozyskiwania dochodu. Stwierdzono, że w gospodarstwach domowych osób samotnych występowało wyższe niż przeciętnie spożycie wszystkich produktów żywnościowych, natomiast wyższe wykształcenie, młodszy wiek głowy gospodarstwa domowego, lepsza sytuacja dochodowa oraz zamieszkiwanie w większym mieście sprzyjało wyższej konsumpcji takich produktów, jak: mięso, napoje mleczne, soki i wody mineralne, owoce i warzywa.
Celem pracy była ocena zmian struktury spożycia poszczególnych grup napojów na przestrzeni czterech lat. Zostały przeprowadzone dwa niezależne badania przy użyciu kwestionariusza pytań. W pierwszym badaniu wzięło udział 1800 osób, w drugim 1008 osób. Wszyscy uczestnicy badania byli w wieku od 15 do 64 lat, średnia wieku uczestników wynosiła 46 lat. Nie stwierdzono znaczących różnic między rokiem 2006 i 2010 w dobowym spożyciu płynów, przy jednoczesnych znacznych różnicach w strukturze spożywanych napojów. Zaobserwowano rosnący trend w spożyciu wody oraz zmniejszenie się ilości wypijanych napojów słodzonych cukrem oraz napojów mlecznych. Zarejestrowano również pojawienie się niekorzystnego trendu spożywania alkoholu zarówno do posiłków, jak i między nimi. Uzyskane wyniki wskazują na potrzebę uwzględnienia działań edukacyjnych mających na celu wzrost wiedzy żywieniowej społeczeństwa w aspekcie spożywania płynów, nie tylko dotyczących ilości, ale i ich rodzaju.
Podjęto próbę określenia wpływu stylu życia (aktywności zawodowej, spędzania wolnego czasu, dbałości o zdrowie) na konsumencką percepcję żywności. Stwierdzono, że w Polsce dają się już zauważyć pewne, aczkolwiek jeszcze niezbyt wyraźne, tendencje do zmian w konsumpcji żywności związane z rodzajem aktywności zawodowej, sposobem spędzania wolnego czasu, dbałością o zdrowie.
Przedstawiono analizę zmian zachodzących w poziomie i strukturze spożycia warzyw w Polsce i krajach Unii Europejskiej. W Polsce od 1988 roku konsumpcja warzyw systematycznie rosła do poziomu 137,1 kg na osobę.
Lata dziewięćdziesiąte to okres istotnych zmian w poziomie i strukturze spożycia żywności w polskich gospodarstwach domowych, co znajduje wyraz w obniżonej dziennej podaży energii i składników pokarmowych. W pracy przedstawione zostały tendencje w spożyciu energii, białka, tłuszczu, cholesterolu, NNKT, wapnia i magnezu.
W artykule przedstawiono badania poziomu i struktury konsumpcji żywności w gospodarstwach domowych rolników i pracowników użytkujących gospodarstwa rolne w latach 2000-2004. Wykorzystane dane liczbowe pochodzą głównie z przeprowadzonych przez GUS badań budżetów gospodarstw domowych. W badanym okresie udział wydatków na żywność w analizowanych gospodarstwach zmniejszał się, choć wśród rolników dopiero od roku 2004. Udział wydatków na żywność w gospodarstwach związanych z rolnictwem oraz poziom samozaopatrzenia jest stosunkowo wysoki. W analizowanym okresie zmieniła się również struktura konsumpcji. Spożycie żywności w badanych typach gospodarstw zależy głównie od dochodów, cen, poziomu samozaopatrzenia i efektu redystrybucyjnego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.