Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  stezenie krzemu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Grupę pacjentów 29 mężczyzn w wieku 28±9,3 lat i 25 kobiet w wieku 29±8,8 lat określono jako chorych (po kuracji) długotrwale leczonych antybiotykami (CDLA). Granicę czasową leczenia stanowił okres powyżej 6 tygodni w przedziale 6 miesięcy. Krzem w surowicy oznaczono spektrofotometrycznie. Stężenia krzemu w surowicy, w badanych grupach były znamienne ; niższe niż w grupach kontrolnych.
Krzem jest bardzo ważnym czynnikiem biorącym aktywny udział w procesach życiowych, regenerującym tkanki i wzmagającym ogólną odporność organizmu. Ma podstawowe znaczenie w metabolizmie tkanki łącznej, w rozwoju kości, chrząstek, włosów, paznokci, zębów u ludzi i zwierząt oraz w procesach zdrowienia i starzenia się organizmu. Wykazano jego działanie przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe i przeciwcukrzycowe. Niedobór krzemu prowadzi do osłabienia tkanki łącznej i zmniejszenia zawartości kolagenu w skórze, osłabienia ścian tętnic, żył i naczyń limfatycznych, co może być przyczyną postępu procesów miażdżycowych tętnic. Dodatkowo wpływa na wiele funkcji i procesów utrzymujących prawidłowy stan układu sercowo-naczyniowego. Badania przeprowadzono w trzech grupach pacjentów: nie wykazujących objawów chorobowych, ze stabilną niedokrwienną chorobą serca oraz chorych ze świeżo przebytym zawałem mięśnia sercowego. Stężenie krzemu w surowicy oznaczano spektrofotometrycznie metodą tworzenia się kwasu molibdenokrzemowego i jego redukcji do tlenków molibdenu (zwanych błękitem molibdenok- rzemowym) za pomocą kwasu L-askorbinowego. Stężenia krzemu w osoczu krwi zarówno u pacjentów z niedokrwienną chorobą serca, jak i ze świeżym zawałem mięśnia sercowego były znacząco niższe niż w grupie kontrolnej. Dodatkowo stężenia krzemu u pacjentów ze świeżym zawałem mięśnia sercowego były niższe niż w przypadku chorych na niedokrwienną chorobę serca. Niski poziom krzemu w organizmie może zwiększać ryzyko miażdżycy, prowadząc do ostrej i przewlekłej formy choroby niedokrwiennej serca, m.in. wpływając na elastyczność tętnic.
W grupie 48 kobiet i 36 mężczyzn w wieku 18-49 lat przeprowadzono oznaczenie krzemu w surowicy. Krzem u pacjentów z reumatyzmem tkanek miękkich oraz wypryskiem i wybranych chorobach skóry, był znamiennie niższy niż w grupach kontrolnych. Nasze wstępne wyniki sugerują, iż krzem może odgrywać ważną, chociaż niewyjaśnioną rolę w patologii tkanki łącznej.
Badano wpływ doustnego 8 tyg. narażenia szczurów na rtęć (150 mg/dm3 w przeliczeniu na czysty metal) wprowadzana do ustroju w postaci roztworu HgCl2 na tkankowe stężenia magnezu, wapnia i krzemu. W większości tkanek stwierdzono statystycznie istotne zmiany w przypadku ste˛z˙enia magnezu i wapnia, natomiast nie zaobserwowano zmian w ste˛z˙eniu krzemu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.