Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 87

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  spektrometria atomowa absorpcyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W herbatach fermentowanych i niefermentowanych wyprodukowanych z liści krzewu herbacianego (Camellia sinensis) oraz otrzymanych z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis) i czerwonokrzewu afrykańskiego(Aspalathush linearis) oraz w naparach z tych herbat oznaczono zawartość wybranych mikroelementów - cynku i miedzi. Próbki suchych surowców oraz napary herbaciane mineralizowano "na sucho" w temp 450°C. Oznaczenia badanych mikroelementów wykonano z fazy wodnej stosując absorpcyjną spektrometrię atomową, w aparacie SOLAAR M5. Największe zawartości cynku stwierdzono w Yerba Mate' Tea, herbatach typu Pu-Erh i w herbacie Hedley's ze Sri Lanki, natomiast miedzi - w herbacie Hedley's. Herbaty Yerba Mate' i Rooibos zawierają mniejsze ilości miedzi w porównaniu z herbatami z Camellia sinensis. Napary sporządzane głównie z liści krzewu herbacianego mogą stanowić uzupełnienie diety w niezbędne dla organizmu człowieka mikroelementy - cynk i miedź.
W trzech próbkach miodu (ziołomiodów i miodu wielokwiatowego) oznaczono metodą spektrometrii absorpcji atomowej AAS zawartość biopierwiastków i metali toksycznych: Ca, Mg, Zn, Cu, Fe, Pb, Cd, Al, Cr, Ni i Mn. Stwierdzono, iż w badanych miodach najwięcej jest Ca (127 - 199 µg/g), Mg (23,5 - 26,9 µg/g) i Fe (2,26 - 3,43 µg/g). Stężenie ołowiu jest wysokie, ale nie przekracza dopuszczalnych norm (rozporządzenie Ministra Zdrowia z 4.03.2003 r). Zawartość pozostałych pierwiastków toksycznych (Cd, Ni, Cr) jest na granicy wykrywalności metody. Stężenie Al jest porównywalne w badanych miodach i wynosi około 1 µg/g.
W lalach 2004 - 2005 przeprowadzono walidację melody oznaczania wapnia i magnezu w żywności metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej w wersji płomieniowej oraz oszacowano niepewność wyników. W pracy przedstawiono wyniki badań podstawowych parametrów walidacji, tj. precyzji i poprawności, wyniki oznaczeń w certyfikowanych materiałach odniesienia oraz uzyskane w badaniach biegłości. Uzyskane wyniki potwierdzają, że stosowana metoda charakteryzuje się zadowalającą precyzją i poprawnością. Dodatkowym potwierdzeniem kompetencji Laboratorium IZZ w tym zakresie było uzyskanie w 2006r. certyfikatu Polskiego Centrum Akredytacji.
Metodą zimnych par absorpcyjnej spektrometrii atomowej (CV-AAS) oznaczono stężenie rtęci w kapeluszach, trzonach i całych owocnikach grzybów oraz w glebie spod grzybów z terenu Gdańska i okolic. Próbki do badań zebrano w latach 1989-1993. Grzyby i glebę roztwarzano na gorąco ze stężonym HNO3.
W pracy podjęto próbę oceny całkowitej zawartości selenu w surowicy krwi u kobiet z schorzeniami tarczycy. Oznaczenie całkowitej zawartości selenu dokonano przy pomocy atomowej spektroskopii absorpcyjnej techniką generowania wodorków (HG-AAS). Badaniami objęto 121 osób: grupę kontrolną składającą się z 28 osób oraz grupę 94 chorych. Zawartość selenu w surowicy krwi była różna dla grupy kontrolnej i chorych w zależności od dysfunkcji tarczycy. Zawartość selenu w surowicy krwi w grupie kontrolnej wynosiła 0,06231 µg/ml, z wolem obojętnym 0,05612 µg/ml, z nadczynnością 0,07149 µg/ ml, z niedoczynnością tarczycy 0,09088 µg/ml.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.