Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sparaksis trojbarwny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W latach 2000 i 2001 przeprowadzono dwuczynnikowe doświadczenie polowe, w którym badano wpływ terminów i głębokości sadzenia na kwitnienie i plon bulw potomnych Sparaxis tricolor (Curt.) Ker Gawl. Zastosowano 4 terminy sadzenia: 20.04, 29.04, 10.05 i 20.05; oraz 3 głębokości sadzenia: 4 cm, 6 cm i 8 cm. Stwierdzono, że termin sadzenia wpływa na wielkość i strukturę plonu oraz wartość dekoracyjną roślin. Największą masę plonu ogólnego i handlowego uzys­kano z bulw sadzonych do gruntu w terminie 20.04 na głębokości 4 cm. Stwier­dzono też zależność pomiędzy terminem a głębokością sadzenia dla bulw o naj­większym obwodzie; których najwięcej uzyskano z terminu 20.04 na głębokości 4 cm w obu latach uprawy. Opóźnianie terminu sadzenia powodowało wzrost stop­nia rozdrobnienia plonu bulw potomnych. Głębokość sadzenia nie ma wpływu na całkowitą wielkość plonu. Rośliny sadzone w obu kwietniowych terminach więcej bulw dużych wytworzyły na głębokości 4 cm, natomiast u roślin sadzonych w terminach majowych więcej bulw dużych tworzyło się na głębokości 8 cm. Istotny wpływ na plonowanie roślin wywiera temperatura i ilość opadów wiosną. Długo­trwała susza w roku 2000 spowodowała obniżenie średniego plonu z poletka nawet o 100% w porównaniu z rokiem 2001.
Bulwy Sparaxis tricolor (CURT.) KER Gawl. sadzono w rozstawie 2,5 x 7,0 cm; 5,0 x 7,0 cm oraz 10,0 x 7,0 cm. Do badań przeprowadzonych w 1998 i 1999 roku użyto bulw o obwodzie 3,1- 4,0 cm, w 1999 roku bulw wielkości 5,1-6,0 cm. Oceniano plon i jakość kwiatów oraz bulw przybyszowych. Stwierdzono, że przy użyciu bulw o obwodzie 3,1-4,0 cm rozstawa ich sa­dzenia nie wpływała na plon ich kwiatów. Przy tej wielkości materiału wyjściowe­go, mniejsze zagęszczenie bulw wpływało korzystnie na jakość bulw przybyszo­wych, pozostając bez wpływu na ich plon ilościowy. Rośliny uzyskane z bulw o obwodzie 5,1-6,0 cm, sadzonych w rozstawie 2,5 X 7,0 cm, wytwarzały mniej kwiatów i gorszej jakości niż sadzonych w większej rozstawie. Z bulw sadzonych w mniejszej rozstawie uzyskano lepszy jakościowo i ilościowo plon bulw przybyszowych.
W latach 2000 i 2001 przeprowadzono dwuczynnikowe doświadczenie połowę, w którym badano wpływ terminów i głębokości sadzenia na kwitnienie i walory dekoracyjne Sparaxis tricolor Ker-Gawl. Zastosowano 4 terminy sadzenia: 20.04., 29.04., 10.05. i 20.05. oraz 3 głębokości sadzenia: 4 cm, 6 cm i 8 cm. Najwięcej pędów kwiatostanowych wytwarzały rośliny sadzone do gruntu najwcześniej w terminie 20.04. Opóźnianie sadzenia wyraźnie zmniejszało ilość pędów kwiatostanowych nawet do 50% w terminie 20.05. Opóźnianie sadzenia powodowało też zmniejszenie długości kwiatostanu głównego, długości kłosa, a także zmniejszało liczbę kwiatów w kwiatostanie, oraz średnicę kwiatów. Głębokość sadzenia nie wpływała istotnie na obfitość kwitnienia roślin, jedynie w przypadku średnicy kwiatów korzystniejsze było sadzenie roślin na głębokości 6 cm i 8 cm. W sprzyjających warunkach jednej rośliny wyrasta średnio 15 pędów kwiatostanowych, co w efekcie daje bardzo obfite i długie kwitnienie od końca czerwca do końca sierpnia.
W trzyletnich badaniach określono wpływ terminu sadzenia bulw sparaksisu trójbarwnego (kwiecień i maj) na plon i jakość kwiatów oraz bulw. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że sadzenie bulw w kwietniu lub maju nie wpływa na plon kwiatów, ani ich jakość, z wyjątkiem długości pędów kwiatostanowych. Okres jaki upływa od posadzenia bulw do rozpoczęcia kwitnienia, skraca się w miarę opóźniania terminu ich sadzenia. Rośliny uzyskane z bulw sadzonych w późniejszym terminie potrzebują więcej czasu, aby osiągnąć pełnię kwitnienia i okres ich kwitnienia jest dłuższy. Opóźnienie terminu sadzenia bulw wpływa korzystnie na jakość bulw potomnych wytworzonych przez roślinę, pozostając bez wpływu na ich plon.
W dwuczynnikowym doświadczeniu polowym badano wpływ 3 preparatów chwastobójczych: linuronu 1,0 kg·ha⁻¹, pendimetaliny 0,99 kg·ha⁻¹ i napropamidu 1,5 kg·ha⁻¹, w kombinacji ze ściółką z kory sosnowej i torfu niskiego oraz bez okrycia ściółką, na ograniczenie zachwaszczenia oraz plon bulw potomnych sparaksisu. Oprysk herbicydami wykonano wiosną po sadzeniu bulw. Najlepszy efekt chwastobójczy w toku trzyletnich badań uzyskano, stosując linuron lub pendimetalinę. Obie ściółki skutecznie ograniczały zachwaszczenie, zwiększając efekty działania herbicydów. Stwierdzono wyższą skuteczność ściółki z torfu niskiego w porównaniu do kory sosnowej. Najwyższy plon ogólny i handlowy uzyskano na poletkach odchwaszczanych pendimetaliną i ściółkowanych korą sosnową. Testowane herbicydy były selektywne w stosunku do sparaksisu i nie powodowały uszkodzeń roślin.
Do badań przeprowadzonych w 2000 r. użyto bulw Sparaxis tricolor o obwodzie od 2,0 do 3,0 cm oraz poniżej 2,0 cm. Oceniano plon i jakość kwiatów oraz bulw przybyszowych. Wielkość bulw nie wpłynęła na liczbę kwiatów w kłosie, średnicę pierwszego kwiatu oraz na masę pędu kwiatostanowego. Stwierdzono, że rośliny uzyskane z większych bulw były wyższe i dostarczyły więcej pędów kwiatostanowych. Rośliny uzyskane z bulw większych rozpoczęły kwitnienie po około 75 dniach od posadzenia, natomiast z bulw mniejszych zakwitły prawie 3 tygodnie później. Wielkość sadzonych bulw wpłynęła na jakość bulw przybyszowych, ale nie miała wpływu na ilościowy plon bulw.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.