Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  soki pitne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono produkcję przetworów owocowo-warzywnych oraz wyniki finansowe przedsiębiorstw tej branży w 1996 r. i porównanie tych wyników (rentowność i płynność finansowa) w okresie ostatnich sześciu lat.
W ostatnich latach tempo wzrostu spożycia i produkcji soków, nektarów oraz napojów owocowych i owocowo-warzywnych zmniejszyło się z powodu pogorszenia sytuacji dochodowej konsumentów. Konsekwencją wyraźnej przewagi podaży nad popytem jest brak tendencji wzrostowej w kształtowaniu się cen detalicznych i cen zbytu tych produktów, zwiększający się eksport oraz postępujące procesy koncentracji w branży. Zmniejszająca się ostatnio produkcja zagęszczonego soku jabłkowego to wynik mniejszej podaży do przetwórstwa jabłek i wzrostu udziału w strukturze upraw mniej właściwych do przetwórstwa. Systematycznie rośnie produkcja zagęszczonych soków z owoców miękkich. W najbliższych latach tempo wzrostu spożycia soków, nektarów i napojów nie będzie przekraczało kilku procent rocznie. Z powodu stabilizowania się popytu na rynkach zagranicznych może zostać zahamowane dynamiczne tempo wzrostu eksportu i produkcji soków zagęszczonych produkowanych z owoców kolorowych.
Mrożonki owocowe i warzywne to obok koncentratu jabłkowego i soków pitnych, podstawowe pozycje zarówno w polskim przetwórstwie owocowo-warzywnym jak i eksporcie przetworów ogrodniczych. Integracja z UE przyczynić się może do zwiększenia produkcji i eksportu mrożonek wobec ewidentnych przewag komparatywnych naszego kraju w produkcji tych przetworów i wobec utrzymującego się dużego zapotrzebowania na rynkach Wspólnoty. Wykorzystanie, wynikających z eliminacji barier celnych i paracelnych, możliwości zwiększenia eksportu do Wspólnoty wymaga przede wszystkim ustabilizowania bazy surowcowej dla polskich zakładów przetwórczych (zwłaszcza w zakresie owoców jagodowych) poprzez związanie dostawców surowca do zakładów systemem umów kontraktacyjnych.
Produkcja, spożycie oraz eksport napojów bezalkoholowych w Polsce w ostatnich latach odznaczały się tendencją wzrostową. Wzrost ten spowodowany był przede wszystkim coraz większą produkcją i konsumpcją napojów bezalkoholowych, co jest wynikiem większej świadomości Polaków i propagowania zdrowego stylu życia. Produkcja wód i innych napojów bezalkoholowych zorientowana jest głównie na rynek krajowy i cechuje się sezonowością. Handel zagraniczny nie odgrywa większej roli w kształtowaniu krajowego rynku napojów bezalkoholowych. Eksport stanowi zaledwie 2% ogółu eksportu rolno-spożywczego, a import tylko 1 %. Rynek napojów bezalkoholowych zmienia się i jest bardzo perspektywiczny. Znajomość trendów konsumenckich i umiejscowienie Innowacji produktowych są głównym stzmulatorem rozwoju sektora napojów bezalkoholowych.
The article presents the domestic juice market in Poland in the period 1998-2004, consumption of juices and beverages made from fruits and vegetables, consumption of other soft drinks, flexibility of consumption related to the income, export trends, production and its tendency, scale and structure of import.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.