Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sok marchwiowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule zaprezentowano badania dotyczące wpływu rodzaju preparatu enzymatycznego zastosowanego do maceracji miazgi marchwiowej oraz czasu trwania obróbki enzymatycznej na wydajność soku i zawartość karotenoidów. Do badań użyto trzech handlowych preparatów enzymatycznych Pectinex Ultra SP-L, Ultrazym AFP-L oraz Rapidase Carrot. Zastosowana obróbka preparatami powodowała -wzrost -wydajności soku o około 16-22% -w porównaniu do próby kontrolnej. Stwierdzono, że sok może zawierać od 8 do 40% karotenoidów znajdujących się w miazdze. Zawartość karotenoidów w soku była zależna zarówno od ro­dzaju stosowanegopreparatu enzymatycznego,jak i od czasu trwania obróbki enzymatycznej.
Celem pracy było skonstruowanie prognostycznych modeli wzrostu i przeżywalności bakterii potencjalnie probiotycznych w fermentowanym soku marchwiowym. Stwierdzono, że liczba bakterii Lactobacillus acidophilus CH-2, zastosowanych do fermentacji soku marchwiowego, utrzymywała się na wysokim poziomie przez cały badany okres przechowywania. Na podstawie badań empirycznych liczby bakterii potencjalnie probiotycznych w soku marchwiowym, skonstruowano modele prognostyczne, które w zadowalający sposób opisują wzrost i przeżywalność tych bakterii w badanym produkcie. Skonstruowane matematyczne modele wzrostu i przeżywalności bakterii probiotycznych fermentowanego soku marchwiowego umożliwiają szacowanie okresu przydatności do spożycia tego produktu, w zależności od warunków przechowywania.
W pracy scharakteryzowano dwa szczepy potencjalnie probiotycznych bakterii Lactobacillus acidophilus pod względem przeżywalności w środowisku kwaśnym o pH zbliżonym do pH żołądka, a także pH odpowiadającemu kwasowości soku z marchwi. Ponadto zbadano tolerancję tych szczepów na żółć. Badania te wykazały wysokie prawdopodobieństwo przeżycia obydwu szczepów w zróżnicowanych warunkach przewodu pokarmowego człowieka. Próba aplikacji tych bakterii do pasteryzowanego soku z marchwi pozwala wnioskować o możliwości otrzymania nowego produktu probiotycznego charakteryzującego się wysoką wartością odżywczą i dietetyczną.
Jedną z najnowszych metod przedłużenia trwałości produktów żywnościowych z zachowaniem ich wartości odżywczej i jakości sensorycznej oraz zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów jest technologia wysokociśnieniowa HPP (High Pressure Processing). Celem pracy było określenie wpływu parametrów utrwalania metodą HPP oraz czasu przechowywania na zakres zmian zawartości sacharydów ogółem i sacharydów redukujących w badanych sokach przecierowych z marchwi. W czasie przechowywania analizowanych soków stwierdzono stopniowe obniżanie się zawartości sacharydów ogółem przy towarzyszącym wzroście zawartości sacharydów redukujących. Stopień zmian analizowanych wskaźników zależał od zastosowanych parametrów procesu kompresji i czasu przechowywania utrwalonych soków.
Probіotic strain Lactobacillus acidophilus had been used for carrot juice fermentation. Procedure of carrot juice fermentation was proposed and claim to patent was made (no P 382881).
W pracy przeanalizowano i oceniono zawartość związków karotenoidowych w wybranych sześciu sokach marchwiowych zakupionych na polskim rynku, w tym w sokach pochodzących z produkcji ekologicznej i konwencjonalnej. Wśród badanych soków dwa produkty były przeznaczone dla niemowląt, zaś jeden to sok jednodniowy o krótkim terminie przydatności do spożycia. Zawartość karotenoidów w badanych produktach oznaczono metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC). W celu zidentyfikowania poszczególnych związków karotenoidowych wykorzystano wzorce w postaci β-karotenu, α-karotenu, zeaksantyny i luteiny – o czystości 99,98 %. Wykazano, że marka soku miała istotny wpływ na zawartość związków bioaktywnych w produktach. Średnio soki z produkcji konwencjonalnej zawierały istotnie (p ≤ 0,05) więcej karotenoidów ogółem niż soki ekologiczne, a jednocześnie nie różniły się pod względem zawartości poszczególnych związków, jak: β-karoten, α-karoten, luteina i zeaksantyna. Soki przeznaczone dla dorosłych były bardziej zasobne w karotenoidy ogółem oraz zawierały więcej suchej masy niż soki dla niemowląt. Wśród soków różnych marek wyróżniał się sok konwencjonalny 4 Kon D charakteryzujący się największą zawartością karotenoidów, w tym β- i α-karotenu. Najzasobniejszy w ksantofile (zeaksantynę i luteinę) był produkt konwencjonalny 6 Kon D. Uzyskane wyniki badań stanowią ważne potwierdzenie dla konsumentów, że soki marchwiowe dostępne na polskim rynku są cennym źródłem karotenoidów, a zwłaszcza β-karotenu i luteiny o pozytywnym wpływie na zdrowie człowieka, dlatego powinny być obecne w codziennej diecie dzieci i osób dorosłych.
Surowe soki z marchwi utrwalono technologią wysokociśnieniową (HPP) z zastosowaniem zaplanowanych parametrów procesu kompresji. Zbadano wpływ wysokiego ciśnienia na jakość sensoryczną oraz wybrane parametry chemiczne i mikrobiologiczne utrwalonych soków z marchwi w okresie ich przechowywania.
W pracy określono wpływ poszczególnych etapów procesu technologicznego produkcji soku tłoczonego z korzeni marchwi purpurowej odmiany Purple Haze na zawartość barwników antocyjanowych, związków polifenolowych ogółem oraz zdolność antyoksydacyjną. Proces technologiczny obejmował mycie, obieranie, krojenie w plastry, blanszowanie, rozdrabnianie i tłoczenie. Straty w postaci obierek stanowiły 11% masy surowca, a otrzymany sok stanowił 58% masy przeznaczonej do tłoczenia. W świeżych korzeniach znajdowało się 29,8 mg·100 g-1 antocyjanów, 227 mg·100 g-1 związków polifenolowych ogółem, a zdolność antyoksydacyjna wynosiła 16,6 µmola Trolox·g-1. Otrzymany sok zawierał około 47% antocyjanów i 51% związków polifenolowych obecnych w surowcu. Jego zdolność antyoksydacyjna stanowiła 43% zdolności świeżych korzeni marchwi. W wytłokach pozostawało około 25% składników o właściwościach przeciwoksydacyjnych. W wyniku obierania tracono 10% antocyjanów, 26% związków polifenolowych ogółem oraz 15% zdolności antyoksydacyjnej surowca.
Wykorzystanie marchwi jako surowca do produkcji soków pitnych naturalnie mętnych, a także koncentratów jest jednym z przykładów pozyskiwania naturalnie występujących w świecie roślin, a coraz częściej docenianych przez konsumentów-ze względu na swą aktywność biologiczną - wtórnych metabolitów roślin. Ogrodnictwo polskie dysponuje ok. 70 odmianami i rodami marchwi, różniącymi się właściwościami anatomicznymi, morfologicznymi i fizykochemicznymi. O wydajności i jakości otrzymanych produktów decyduje zarówno dobór odpowiednich odmian, jak również parametry procesu technologicznego. Technologia produkcji soku z marchwi zakłada pełne wykorzystanie surowca przez wydobycie maksymalnej ilości składników odżywczych, a także nadanie smakowitości gotowemu produktowi. Wysokiej jakości sok z marchwi o stabilnym stopniu zmętnienia można produkować na wszystkich typach linii do produkcji soków warzywnych z wykorzystaniem pras i dekanterów. Bardzo ważnym elementem procesu technologicznego w produkcji soku naturalnie mętnego z marchwi jest obróbka hydrotermiczna, stosowana w większości przypadków wraz z preparatami enzymatycznymi.
Wykorzystanie marchwi jako surowca do produkcji soków pitnych naturalnie mętnych, a także koncentratów jest jednym z przykładów pozyskiwania naturalnie występujących w świecie roślin, a coraz częściej docenianych przez konsumentów - ze względu na swą aktywność biologiczną - wtórnych metabolitów roślin. Ogrodnictwo polskie dysponuje ok 70 odmianami i rodami marchwi, różniącymi się właściwościami anatomicznymi, morfologicznymi i fizykochemicznymi. O wydajności i jakości otrzymanych produktów decyduje zarówno dobór odpowiednich odmian, jak również parametry procesu technologicznego. Technologia produkcji soku z marchwi zakłada pełne wykorzystanie surowca przez wydobycie maksymalnej ilości składników odżywczych, a także nadanie smakowitości gotowemu produktowi. Wysokiej jakości sok z marchwi o stabilnym stopniu zmętnienia można produkować na wszystkich typach linii do produkcji soków warzywnych z wykorzystaniem pras i dekanterów. Bardzo ważnym elementem procesu technologicznego w produkcji soku naturalnie mętnego z marchwi jest obróbka hydrotermiczna, stosowana w większości przypadków wraz z preparatami enzymatycznymi.
Przedstawiono wyniki analiz zawartości wybranych pierwiastków śladowych i metali toksycznych (ołowiu i kadmu) w sokach przecierowych z marchwi. Badania przeprowadzono metodą spektrometrii absorpcji atomowej (AAS). Oznaczono sód, potas, wapń, żelazo, magnez, mangan, miedź, cynk, ołów i kadm. Stwierdzono różnice w zawartość wymienionych pierwiastków w zależności od producenta. Zawartość pierwiastków toksycznych uznano za niską, na poziomie 10-50% wartości dopuszczalnych.
Wykorzystanie marchwi jako surowca do produkcji soków pitnych naturalnie mętnych, a także koncentratów jest jednym z przykładów pozyskiwania naturalnie występujących w świecie roślin, a coraz częściej docenianych przez konsumentów - ze względu na swą aktywność biologiczną - wtórnych metabolitów roślin. Ogrodnictwo polskie dysponuje ok. 70 odmianami i rodami marchwi, różniącymi się właściwościami anatomicznymi, morfologicznymi i fizykochemicznymi. O wydajności i jakości otrzymanych produktów decyduje zarówno dobór odpowiednich odmian, jak również parametry procesu technologicznego. Technologia produkcji soku z marchwi zakłada pełne wykorzystanie surowca przez wydobycie maksymalnej ilości składników odżywczych, a także nadanie smakowitości gotowemu produktowi. Wysokiej jakości sok z marchwi o stabilnym stopniu zmętnienia można produkować na wszystkich typach linii do produkcji soków warzywnych z wykorzystaniem pras i dekanterów. Bardzo ważnym elementem procesu technologicznego w produkcji soku naturalnie mętnego z marchwi jest obróbka hydrotermiczna, stosowana w większości przypadków wraz z preparatami enzymatycznymi.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.