Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  soil morphology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy scharakteryzowano warunki glebowe trzech kompleksów łąkowych położonych w Puszczy Piskiej. Celem pracy jest dokumentacja środowiska przyrodniczego jako podstawy do śledzenia zmian wywołanych rolniczym użytkowaniem. Dąje ona również naukowe podstawy do zagospodarowania i nawożenia łąk. Na badanych łąkach występują pobagienne gleby hydrogeniczne, Gleby torfowo-murszowe wykształciły się na złądowiałych zbiornikach wodnych pochodzenia wytopiskowego. W ich profilach występują osady limniczne (gytia wapienna i organiczna). Gleby mineralno-murszowe i murszowate właściwe (10-20% materii organicznej) wykształciły się w wyniku murszenia płytkich torfów olesowych załegąjących najczęściej bezpośrednio na podłożu piaszczystym. Gleby murszaste (próchniczne gleby o zawartości 3-10% materii organicznej) uformowały się najczęściej w wyniku murszenia torfiny - specyficznej ściółki wilgotnych lasów z udziałem olszy czarnej i świerka pospolitego. Podkreślono duży wpływ wcześniejszą wegetacji olszy na właściwości badanych gleb. Scharakteryzowano roślinność łąk w nawiązaniu do wydzielonych jednostek systematycznych gleb. Rozmieszczenie gleb przedstawiono na mapach. Podstawowe właściwości gleb, w tym również fizyczne i retencyjne, zestawiono w tabelach. Przeanalizowano także wpływ zawartości materii organicznej na właściwości retencyjne gleb.
Badania prowadzono w masywach Góry Parkowej, Kopy Biskupiej i Długoty. Występowały tam rankery i gleby brunatne kwaśne, wytworzone z różnych skał macierzystych, szkieletowe bądź szkieletowate, z przewagą frakcji 0,05 - 0,002 mm w częściach ziemistych. Zawartość węgla organicznego w poziomach próchnicy nadkładowej była uzależniona od typów siedliskowych lasu. Całkowita zawartość Cd i Ni w analizowanych glebach zależała od rodzaju skały macierzystej oraz poziomu genetycznego gleby i odpowiadała zawartości naturalnej.
Przedstawiono wyniki badań zawartości żelaza i manganu w wodach porowych lessu. Zawartości żelaza i manganu w porowej wodzie strefy nienasyconej lessu zależą od warunków obiegu wody w zlewni bezodpływowej oraz od układu morfologicznego utworu. Zmienność zawartości tych metali wykazała związek ze stopniem uwilgotnienia lessu.
Badano wpływ przedplonu sosnowego różnych klas wieku (11-50 lat) na eutroficzne gleby porolne w Beskidzie Sądeckim. Stwierdzono, że po 40-50 lalach oddziaływania przedplonów sosnowych morfologia profilów, głębokość biologiczna i właściwości fizyczne poziomów akumulacji próchnicy gleb porolnych są zbliżone do oznaczonych w glebach leśnych pod drzewostanami jodłowymi. Gleby porolne różnią się od gleb użytkowanych rolniczo morfologią profilu i właściwościami fizycznymi.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.