Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  skropliny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono wpływ gospodarki skroplinami na strumień (ilość) uzdatnianej wody oraz oddziaływanie procesu uzdatniania na środowisko. Podano przyczyny i cel uzdatniania oraz ogólne wymagania stawiane wodzie do zasilania kotłów parowych. Omówiono zmiękczanie wody, demineralizację, odgazowanie i dozowanie inhibitorów.
W artykule przedstawiono wyniki analizy dotyczącej wpływu zastosowania rekuperacji ciepła skroplin na efektywność energetyczną urządzenia ziębniczego z mieszaniną zeo-tropową R419A. Przedstawiono uzyskane wyniki badań eksperymentalnych i obliczeń oraz ich interpretację. Przeprowadzone badania pozwalają na ocenę wpływu rekuperacji ciepła skroplin na działanie urządzenia ziębniczego w warunkach roszenia się powierzchni oziębiacza powietrza. Korelacja wyników badań umożliwiła wyznaczenie zależności określającej wpływ zmian temperatury komory, temperatury otoczenia i natężenia przepływu skroplin pochodzących z procesu roszenia się powierzchni oziębiacza powietrza na wydajność ziębniczą, efektywność ziębniczą i wskaźnik efektywności energetycznej urządzenia.
Celem badań była charakterystyka skroplonych oparów pozyskanych przy produkcji marmolady jabłkowej i powideł śliwkowych z wykorzystaniem doświadczalnego stanowiska badawczego oraz określenie zawartości i składu związków zapachowych zawartych w skroplinach. Całkowita zawartość rozpuszczalnych substancji stałych w produkcie wzrastała wraz z fazą poboru skroplin od 9,4 do 39,2°Brix w przypadku marmolady jabłkowej i od 19,1 do 54,0°Brix dla powideł śliwkowych. Równocześnie odczyn skroplin nieznacznie malał. Zawartość związków lotnych w pierwszej frakcji w obu przypadkach była najwyższa (147 mg/l marmolady i 61 mg/l powideł) w porównaniu do kolejnych faz poboru. Cenne substancje zapachowe, jak γ dekalakton (marmolada) czy undekan-2-on (powidła) występowały w niewielkich ilościach w skroplinach z drugiej fazy poboru, a ich zawartość w odpowiednio 4,1% masowych i 3,7% masowych. W celu ponownego wykorzystania skroplin w procesach technologicznych należy przeprowadzić analizę ich jakości, pod względem wydajności procesu i zawartości związków aromatycznych.
Celem badań była charakterystyka skroplonych oparów pozyskanych przy produkcji przecieru pomidorowego z wykorzystaniem doświadczalnego stanowiska badawczego oraz określenie zawartości i składu związków zapachowych zawartych w skroplinach. Całkowita zawartość rozpuszczalnych substancji stałych wzrastała wraz z fazą poboru skroplin od 7,3 do 31,1°Brix. W tym samym czasie pH nieznacznie malało z 7,02 do 6,88. Zawartość związków lotnych w pierwszej frakcji była najwyższa (320 mg/l) w porównaniu do kolejnych faz poboru (39-20 mg/l). Głównym składnikiem lotnym każdej z czterech frakcji był 2-fenyloetanol, który stanowił 22,7% wszystkich substancji lotnych w pierwszej frakcji i 8,0-11,2% w pozostałych frakcjach. Alkohol ten, jeden z kluczowych składników aromatu świeżego pomidora, odpowiada za ogólny aromat frakcji skroplin pomidorowych. Undekan-2-on i alkohol benzylowy były obecne w znaczących ilościach w trzech frakcjach. Ważne zapachowe składniki pomidorów jakimi są wysoko lotne krótkołańcuchowe aldehydy, alkohole i ketony, występowały w kondensacie tylko w śladowych ilościach lub nie zostały zidentyfikowane. Aromatyczne skropliny z pierwszej fazy poboru mogą znaleźć zastosowanie przy produkcji wyrobów warzywnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.