Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  skladowiska popiolowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawione zostały wyniki badań nad wpływem osadów ściekowych na właściwości fizyczne i chemiczne gruntów składowiska popiołów elektrownianych oraz możliwość ich wykorzystania w leśnej rekultywacji tego składowiska.
W latach 1991-1999 badano wody z piezometrów, odcieki oraz wody powierzchniowe. Próbki pobierano wiosną i jesienią z 10 stanowisk zlokalizowanych wokół składowiska odpadów paleniskowych Elektrociepłowni Szczecin. Analizę metali (Cd, Ni, Cr, Zn, Pb, Mn, Fe, Cu, As, Li) wykonano metodą płomieniowej absorpcyjnej spektrometrii atomowej oraz emisyjnej spektrometrii atomowej w plazmie indukcyjnie sprzężonej. Przeprowadzone badania wód i odcieków wykazały, że stężenia As, Cd, Pb, Cu, Cr, Ni, Zn i Fe mieściły się w granicach zawartości dopuszczalnych dla ścieków wprowadzanych do wód i ziemi. Wyjątkiem było nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej zawartości Fe w niektórych próbkach pobranych wiosną 1994 i 1995 roku. Zaobserwowano statystycznie istotne różnice między stężeniem As, Pb, Cu, Ni, Mn, Zn i Fe w zależności od okresu pobrania próbek, przy czym w 9 przypadkach na 14 wyższe stężenia tych pierwiastków notowano jesienią. Stwierdzone niezbyt wysokie zawartości metali w odciekach nie mają znaczącego wpływu na stan środowiska otaczającego składowisko, a przede wszystkim środowiska wodnego. Potwierdza to fakt, że pod względem zawartości metali ciężkich wody rzeki Regalicy mieszczą się w I klasie czystości.
W prezentowanej pracy, przedstawiono fragment wieloletnich badań, dotyczących biologicznej oceny gatunków z rodziny traw, pod względem możliwości ich wykorzystania do rekultywacji terenów zdegradowanych. W badaniach laboratoryjnych, określano początkowy wzrost i rozwój siewek czterech gatunków traw, rosnących na popiołach (PP), na glebie torfowej (T) oraz na popiołach z 50% dodatkiem torfu (PT). Doświadczenie trwało 70 dni, od końca marca do początku lipca roku 2000. Do wazonów wysadzono po 10 siewek kostrzewy czerwonej ‘Nimba’, wiechliny łąkowej ‘Gol’, życicy trwałej ‘Niva’ lub Festulolium ‘Felopa’. Rośliny te były ścinane z losowo wybranych wazonów, w odstępach 10 dni. Na materiale tym dokonywano, między innymi, pomiarów wielkości powierzchni asymilacyjnej oraz określano plon biomasy. Badane siewki traw, osiągały najwyższy plon po trzydziestu lub czterdziestu dniach od momentu ich wysadzenia i w tym okresie, charakteryzowały się także, najwyższym wskaźnikiem pokrycia liściowego (LAI). Na te cechy roślin istotny wpływ wywierał rodzaj podłoża. Najsłabiej rosły trawy na samym popiele paleniskowym, najlepiej na popiele uzupełnionym torfem. Z ocenianych traw, na szczególną uwagę zasługuje mieszaniec międzyrodzajowy Festulolium, który odznaczał się najwyższą produkcją biomasy i najkorzystniejszym współczynnikiem LAI.
Badania prowadzono na składowisku odpadów paleniskowych pochodzących ze spalania węgla brunatnego w Elektrownii w Bełchatowie. Na wcześniej uformowane podłoże popiołowe wprowadzono zróżnicowanej miąższości warstwy piasku i posadzono sadzonki Pinus sylvestris. Badane gleby antropogeniczne charakteryzowały się bardzo zróżnicowanym uziarnieniem oraz zmienną zawartością substancji organicznej. Odznaczały się one także alkalicznym odczynem oraz wykazywały niedobory azotu, przyswajalnych form fosforu i potasu. Takie warunki siedliskowe nie sprzyjały właściwemu rozwojowi Pinus sylvestris, co szczególnie zaznaczyło się na obiektach z samym popiołem.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.