Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  samozaopatrzenie zywnosciowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy dokonano analizy spożycia owoców i warzyw pochodzących z samozaopatrzenia w latach 1993- 2004, w zależności od grup społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych. Materiał źródłowy stanowiły dane wtórne pochodzące z badań budżetów gospodarstw domowych GUS za lata 1993-2004 oraz publikacje instytutów i placówek naukowych. W pracy zastosowano metodę porównawczą. Analiza wyników badań budżetów gospodarstw domowych wykazała, iż w latach 1993-2004 dokonały się dość znaczne zmiany w udziale samozaopatrzenia w owoce i warzywa - na początku analizowanego okresu zanotowano wysoki poziom tej formy spożycia, który w kolejnych latach ulegał stopniowemu obniżaniu. Największy udział samozaopatrzenia w owoce i warzywa oraz ich przetwory charakteryzował gospodarstwa powiązane z rolnictwem, najmniejszy zaś gospodarstwa domowe pracowników i pracujących na własny rachunek.
Spożycie naturalne to jedna z form zaspokajania potrzeb żywnościowych w gospodarstwach domo- i wych zlokalizowanych na wsiach. Na podstawie badań przeprowadzonych w 1999 roku w 200 gospodarstwach domowych w województwie kujawsko-pomorskim wykazano, że skala samozaopatrzenia jest wysoka. Znaczna część gospodarstw domowych (57,0-83,0%) deklaruje spożycie naturalne takich grup żywności, jak: mleko, drób, , jaja, ziemniaki, owoce, warzywa, mięso, przy czym pierwsze cztery wymienione grupy produktów zaspokajają potrzeby żywieniowe tych gospodarstw niemal w całości.
W artykule przedstawiono badania poziomu i struktury konsumpcji żywności w gospodarstwach domowych rolników i pracowników użytkujących gospodarstwa rolne w latach 2000-2004. Wykorzystane dane liczbowe pochodzą głównie z przeprowadzonych przez GUS badań budżetów gospodarstw domowych. W badanym okresie udział wydatków na żywność w analizowanych gospodarstwach zmniejszał się, choć wśród rolników dopiero od roku 2004. Udział wydatków na żywność w gospodarstwach związanych z rolnictwem oraz poziom samozaopatrzenia jest stosunkowo wysoki. W analizowanym okresie zmieniła się również struktura konsumpcji. Spożycie żywności w badanych typach gospodarstw zależy głównie od dochodów, cen, poziomu samozaopatrzenia i efektu redystrybucyjnego.
Wysoki wzrost cen i spadek dochodów realnych gospodarstw domowych spowodował istotne obniżenie spożycia artykułów mleczarskich i masła w latach 2004-2005. Szybki rozwój gospodarczy Polski po wejściu do UE i znacząca poprawa sytuacji dochodowej ludności wpłynęły na ożywienie popytu. Wzrostowi spożycia artykułów mleczarskich w latach 2006-2008 towarzyszyły istotne zmiany strukturalne - wzrost popytu na wysoko przetworzone produkty przy jednoczesnym zmniejszeniu zainteresowania konsumentów tradycyjnymi wyrobami, ograniczeniu samozaopatrzenia i zwiększeniu zakupów rynkowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.