Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rynek mieszkaniowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono prognozę popytu na mieszkania w najbliższych latach. We wskaźniku uwzględnione zostały czynniki wynikające z sytuacji mieszkaniowej (niedobór statystyczny i wielkość istniejących zasobów), demograficznej (zmiany liczby mieszkańców w ostatnich latach i prognozy, struktura wiekowa), ekonomicznej (dochody ludności, bezrobocie, przedsiębiorczość) oraz inwestycyjnej (pokrycie obowiązującymi planami miejscowymi i potencjał ludnościowy). Prezentowana metoda nawiązuje do wcześniejszego opracowania autora (Śleszyński 2005). Porównanie prognozy sprzed 3 lat z ruchem budowlanym w następnych latach potwierdza poprawność konstrukcji wskaźnika popytu.
W artykule zawarto syntezę wiedzy o konstruowaniu indeksów cen na rynku mieszkań. Scharakteryzowano źródła informacji o cenach mieszkań oraz dokonano ich krytycznej oceny. Następnie opisano główne metody wyznaczania cen na rynku mieszkaniowym, niezbędne do konstruowania indeksów. Porównano wartości cen oszacowanych na podstawie cen ofertowych i transakcyjnych w Poznaniu, w l. 1996 – II kw. 2005. Opierając się na dostępnych metodach, podjęto próbę skonstruowania indeksów cen 1 m² mieszkania w Poznaniu w latach 1996-2006.
W artykule omówiono przyczyny dynamicznego wzrostu wartości nieruchomości mieszkalnych w ciągu ostatnich kilku lat. Przedstawiono czynniki determinujące zmiany cen na rynku mieszkalnictwa w średnim i długim okresie. Ukazane zostały zagrożenia dla polskiego rynku nieruchomości wynikające zarówno z fundamentalnych własności, jak i z doświadczeń na rynkach zagranicznych.
Instytut Rozwoju Miast po ponad 10 latach od wprowadzenia w Polsce gospodarki rynkowej przeprowadził badanie ankietowe wśród studentów na temat "Młodzi na rynku mieszkaniowym". Wyniki wskazują, że badaną populację młodych ludzi cechuje realizm w ocenie możliwości zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. W odróżnieniu od wyników wcześniejszych badań młodzi ludzie akceptują reguły rynku mieszkaniowego i bardziej liczą na własne siły, wspomagane kredytem mieszkaniowym i pomocą rodziny, aniżeli na programy rządowe.
Praca zawiera porównanie danych z ostatnich lat nt. sposobów finansowania nieruchomości w Polsce i Wielkiej Brytanii. Porównanie to pokazuje, iż najpopularniejszym sposobem finansowania nieruchomości, zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii, są kredyty hipoteczne. W Polsce w 2010 r. średnio 63,4% ceny zakupu nieruchomości finansowane jest z kredytu lub pożyczki hipotecznej, a 22,7% opłacane jest w gotówce. Środki pochodzące ze sprzedaży innej nieruchomości stanowią 7,3%. Upłynniane lokaty i rachunki oszczędnościowe – 3,2%. Reszta to pożyczki od rodziny i znajomych oraz środki wypłacane z różnego typu funduszy czy ze sprzedaży obligacji. W Wielkiej Brytanii kredyty hipoteczne w ostatnich latach stanowiły ok. 70% całego rynku. Pozostała część to środki własne. Wkład własny przy zaciąganiu kredytów wynosił w ostatnich latach ok. 63% wartości nieruchomości. Brytyjczycy raczej nie korzystają z pożyczek od rodziny czy znajomych na finansowanie nieruchomości.
Artykuł przedstawia zawartą w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego politykę przestrzenną w gminach wchodzących w skład strefy zewnętrznej szczecińskiego obszaru metropolitalnego, będących jednocześnie gminami przygranicznymi. Bliskość metropolii warunkuje większy popyt na grunty o przeznaczeniu mieszkaniowym. Ponadto przygraniczne gminy metropolitalne powinny być też otwarte na funkcję usługową.
Poznański rynek nieruchomości mieszkaniowych w ostatnim okresie podlega dynamicznym przemianom. Autor charakteryzuje stan zasobów mieszkaniowych w Poznaniu. Następnie analizuje tendencję rozwoju cen mieszkań na rynku wtórnym. Przedstawia strukturę cen na rynku mieszkaniowym w Poznaniu i jej determinanty.
Liczba transakcji zawieranych na rynku nieruchomości zależy nie tylko od atrybutów i mechanizmów ekonomicznych, ale także od czynników personalnych, psychologicznych. Analizując dany rynek nieruchomości obok danych finansowych, pod uwagę należy zatem brać także psychologiczny aspekt zachowań nabywców. W celu dostarczenia informacji na temat uczestników rynku oraz ich preferencji dotyczących mieszkań w Krakowie, przeprowadzono badanie ankietowe. Celem badania było wyodrębnienie głównej grupy nabywców i poznanie najważniejszych czynników wpływających na wybór lokalu mieszkalnego. W konkluzji przeprowadzonych badań można stwierdzić, iż wśród ankietowanych największym powodzeniem cieszą się mieszkania zlokalizowane w niskich blokach, na istniejących już osiedlach. Najchętniej wybierano mieszkania małe i średnie, a za najważniejsze cechy przesądzające o ich zakupie uznano cenę oraz lokalizację. Informacje uzyskane dzięki badaniom ankietowym stanowią zbiór informacji niemożliwy do otrzymania na podstawia analizy treści innych źródeł danych, typowych dla rynku mieszkaniowego, tj. rejestrów cen i wartości, transakcji czy ofert. Systematycznie prowadzone badania preferencji mogą zatem stanowić niezastąpione źródło informacji dla uczestników rynku nieruchomości poszukujących i wykorzystujących informacje opisowe. Wyniki przeprowadzonych badań mogą być pomocne w pracy rzeczoznawców majątkowych, zarządców nieruchomości, jak również pośredników i doradców finansowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.