Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  redukcja masy ciala
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Probiotyki to mikroorganizmy, które pomagają utrzymać korzystny skład flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Są one istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Coraz więcej danych przemawia za tym, że probiotyki odgrywają rolę w kontroli stanu metabolicznego swego gospodarza. Biorą one udział w modulacji sygnałów hormonalnych związanych z procesami łaknienia i sytości, w regulacji stanu zapalnego i magazynowania tłuszczu. Właściwości te wskazują, że stosowanie probiotyków może być pomocne w redukcji masy ciała, co wykazywano w niektórych badaniach. Problem ten wymaga jednak prowadzenia dalszych badań.
W związku z trwającymi badaniami nad opracowaniem skutecznego i bezpiecznego środka w redukcji masy ciała, a także wzrostem zainteresowania tego typu preparatami zarówno wśród osób otyłych, jak i z prawidłową masą ciała, celem pracy był przegląd piśmiennictwa dotyczący suplementów diety wspomagających redukcję masy ciała, szczególnie pod kątem ich efektywności oraz bezpieczeństwa. Obecnie istnieje trend ukierunkowujący działania naukowców na opracowanie metod leczenia otyłości zgodnych z przyczynami rosnącego zjawiska nadmiernej masy ciała, dlatego też w niniejszej pracy właśnie pod tym kątem przeanalizowano mechanizm działania substancji bioaktywnych zawartych w suplementach diety. Chociaż postulowane efekty stosowania omawianych substancji bioaktywnych wydają się być zgodne zarówno ze strategiami leczenia otyłości, jak i z jej przyczynami, to jednak istnieją istotne kontrowersje dotyczące skuteczności omawianych składników, a także jakości samych suplementów diety. Niestety zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo stosowania omawianych preparatów wciąż są tematem dyskusji z powodu prawnych wymagań, które są im stawiane, jak i ze względu na sprzeczne wyniki analiz zawartych w nich substancji bioaktywnych. Równolegle z brakiem efektywnego środka w redukcji masy ciała i niezadowoleniem konsumentów z wyników stosowania wspomagających redukcję masy ciała suplementów diety rośnie zjawisko stosowania nielegalnych środków wykazujących działanie zmniejszające masę ciała.
Nieodpowiednia dieta stanowi podstawowy czynnik zaburzeń metabolicznych i zaburzeń skladu ciała. Natomiast efektem prawidłowo zbilansowanej diety jest redukcja masy ciała związana ze zmniejszeniem masy tkanki tłuszczowej (total mass - FM) i utrzymaniem beztłuszczowej masy ciała (total free mass - FFM), w tym całkowitej zawartości wody (totał body water - TBA) na niezmniejszonym poziomie. W badaniu wzięły udział 34 kobiety, w wieku od 20 do 60 lat, z BMI ≥ 25 kg/m2 . Zastosowano dietę 5024,4 kJ (1200 kcal). Po miesiącu jej realizacji wykazano statystycznie istotne zmniejszenie masy tkanki tłuszczowej (FM), zwiększenie wskaźnika FFM/FM oraz zwiększenie ogólnej zawartości wody (TBW%), jak również wody pozakomórkowej (extracellular water - ECW) (ECW%). Jednakże tylko u kobiet do 30. roku życia stwierdzono uzyskanie pożądanej minimalnej zawartości wody pozakomórkowej (ECW%).
Celem pracy była ocena wpływu regularnego wysiłku fizycznego na redukcję masy ciała oraz obniżenie poziomu glukozy we krwi u kobiet starszych obciążonych otyłością i cukrzycą typu 2. Wykazano iż regularny wysiłek fizyczny w połączeniu z edukacją dotyczącą lekkostrawnej diety pozwala skutecznie zredukować masę ciała oraz poprawić wydolność fizyczną. Dodatkowo regularna aktywność fizyczna korzystnie modyfikuje gospodarkę węglowodanową u badanych pacjentek.
Celem pracy było zbadanie wpływu wysiłku fizycznego na redukcję masy ciała u osób z nadwagą i otyłością. Do badań wybrano jeden z ośrodków prowadzących tego rodzaju terapię w Warszawie. Kobiety uczestniczące w badaniach, w wieku 44-54 lat, zgłosiły się dobrowolnie w liczbie 17, z czego 10 z nadwagą i 7 z otyłością. Kobiety dla redukcji masy ciała wykonywały przez 3 miesiące ćwiczenia ogólnokondycyjne w wodzie. Przeprowadzona terapia wysiłkowa spowodowała redukcję masy ciała u siedmiu badanych, pozostała bez wpływu u trzech oraz nie przyniosła oczekiwanych rezultatów u siedmiu pozostałych kobiet. Efektywność zastosowanej terapii wysiłkowej uzależniona była od ilości i rozkładu w ciągu dnia spożytej energii, pozostałej aktywności oraz predyspozycji genetycznych.
Badaniem objęto 246 osób z nadwagą i otyłością deklarujących chęć redukcji masy ciała. Celem pracy było sprawdzenie czy stosowanie diety odchudzającej przez dłuższy okres czasu (trzech lat) wymaga suplementacji diety witaminami. Stwierdzono, że niezależnie od zmiany masy ciała w kolejnych latach (redukcja, stabilizacja, przytycie), zawartość witamin w dziennych racjach pokarmowych była podobna (brak różnic istotnych statystycznie w poszczególnych grupach efektu zmiany masy ciała). Wydaje się, że suplementacja diety witaminami może być wskazana w indywidualnych przypadkach złego komponowania dziennych racji pokarmowych, niezależnie od stosowanej lub nie stosowanej diety redukującej masę ciała.
Celem badania była ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia dzieci w wieku 7-9 lat, podczas dwóch kolejnych wizyt w Poradni Gastroenterologicznej IMiDz w latach 2002-2004. W badaniach uczestniczyła grupa 56 dzieci, w tym 21 chłopców i 35 dziewczynek. Stan odżywienia oceniono na podstawie pomiaru cech antropometrycznych: wysokości i masy ciała oraz znormalizowanych wartości wskaźnika masy ciała BMI z-score. Oceny sposobu żywienia dokonano na podstawie zapisu 3-dniowych jadłospisów. Obliczono średnią całodzienna rację pokarmową oraz jej wartość odżywczą. Oceniono częstość spożywania posiłków w ciągu dnia oraz ich jakość. Wykazano, że wszystkie badane dzieci charakteryzowały się podwyższonym wskaźnikiem BMI w stosunku do zalecanych norm. Pod względem wartości energetycznej, całodzienne racje pokarmowe dzieci nie przekraczały norm dla dzieci zdrowych w tej grupie wiekowej. Uzyskane wyniki wskazują, że racje pokarmowe zawierały prawidłowe ilości energii w zakresie zaleceń. Może to świadczyć o niedoszacowaniu przez małych pacjentów i ich rodziców ilości, lub w ogóle o nieuwzględnianiu wszystkich spożywanych produktów i potraw, głównie wysokokalorycznych. Znaczny udział energii pochodził z tłuszczu (33%). Zmiany w sposobie żywienia podczas terapii otyłości polegały głównie na zmianach ilościowych. Nie odnotowano wzrostu spożycia zalecanych przez dietetyków warzyw, owoców i produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu.
Wstęp. Nadwaga i otyłość to problem o charakterze globalnej epidemii, co przyczynia się do ciągłego poszukiwania metod odchudzania. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą producenci suplementów diety. Popularność suplementów wśród konsumentów wciąż rośnie, pomimo niejednoznacznych wyników badań. Cel pracy. Celem badania była ocena powszechności stosowania suplementów wspomagających redukcję masy ciała w wybranej grupie studentek. Materiał i metody. Badanie przeprowadzono w kwietniu 2013 r. z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety wśród 813 kobiet, będących studentkami wybranych warszawskich uczelni wyższych. Uzyskane dane poddano analizie statystycznej przy użyciu programów Excel 2007 oraz Epi Info 7, z wykorzystaniem nieparametrycznych testów ANOVA, Kruskala-Wallisa, Manna-Witneya. Za wartość istotną statystycznie przyjęto p < 0,05. Wyniki. Wśród kobiet biorących udział w badaniu zdecydowana większość (82%) zadeklarowała znajomość definicji suplementu diety. Ponad 3/4 respondentek podjęło przynajmniej jedną próbę redukcji masy ciała. Wykazano, że co trzecia respondentka stosowała suplementację w redukcji masy ciała przynajmniej raz w życiu. Najczęściej wskazywanymi powodami suplementacji była: chęć osiągnięcia wymarzonej sylwetki, dbałość o wygląd oraz przyspieszenie procesu odchudzania. Wniosek. Większość kobiet objętych badaniem podjęła przynajmniej jedną próbę redukcji masy ciała, z czego blisko 40% wykorzystało w tym celu suplement diety. Decyzję o suplementacji studentki najczęściej podejmowały samodzielnie, a tylko nieliczne z nich korzystały z pomocy specjalisty czy literatury naukowej. Podstawą prawidłowej redukcji masy ciała jest dieta oraz aktywność fizyczna, a o ewentualnej suplementacji powinien zadecydować specjalista (lekarz/dietetyk).
Substancje biologicznie aktywne wspomagające redukcję masy ciała są oferowane konsumentom jako suplementy diety lub środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Scharakteryzowano asortyment tych preparatów znajdujących się na polskim rynku oraz oceniono ich popularność wśród konsumentów. Większą wiedzę z tego zakresu wykazują kobiety. Najbardziej popularnymi preparatami do stosowania w redukcji masy ciała są: czerwona i zielona herbata, preparaty chromu oraz L-karnityna. W artykule przedstawiono pozytywne i negatywne aspekty stosowania substancji bioaktywnych pomagających w redukcji masy ciała. W cz. I scharakteryzowano składniki bioaktywne eliminujące wodę z organizmu, mające działanie moczopędne i przeczyszczające oraz zwiększające termogenezę. W części II omówione zostanie działanie pozostałych grup substancji bioaktywnych stosowanych w redukcji masy ciała.
Na występowanie nadmiernej masy ciała wpływa wiele czynników. Wśród przyczyn można wymienić czynniki genetyczne, środowiskowe, endokrynologiczne, behawioralne i psychologiczne. Największy wpływ na stan zdrowia mają jednak czynniki środowiskowe: nieprawidłowa dieta opierająca się na przetworzonych produktach, słodkich napojach i nieregularnych posiłkach, mała aktywność fizyczna wywołana długim czasem pracy, dostępnością komputerów, gier i innych niewymagających aktywności rozrywek oraz stres. Chęć szybkiego osiągnięcia prawidłowej masy ciała bardzo często prowadzi do stosowania tak zwanych diet cud, nierzadko jednoskładnikowych, monotonnych, niefizjologicznych, a nawet szkodliwych dla zdrowia, prowadzących często do zaburzeń homeostazy organizmu i zwiększenia masy ciała w krótkim czasie po ich ukończeniu. Praca ma na celu przybliżyć zasady stosowania diet nisko-energetycznych, roli i regularności posiłków, a także podkreślić znaczenie wybranych makro- i mikro- składników pokarmowych oraz napojów przydatnych w prawidłowej redukcji masy ciała. Znajomość oraz promowanie zasad zdrowego żywienia oraz prawidłowej redukcji masy ciała jest niezbędne w praktyce lekarza internisty.
Celem pracy była ocena skuteczności diety wolumetrycznej w redukcji masy ciała w grupie młodych kobiet. W badaniu wzięło udział 12 kobiet w wieku od 22 do 26 lat (średnia wieku 22,7 ± 1,6), o średnim współczynniku masy ciała BMI 25,9 ± 0,98 kg/m2. Na początku oraz po 14 dniach stosowania diety wykonano podstawowe pomiary antropometryczne oraz pomiary składu ciała metodą bioelektrycznej impedancji, a skład ciała i poziom spoczynkowej przemiany materii oszacowano przy pomocy programu Bodygram 1.1.3. U kobiet stosujących dietę wolumetryczną przez okres 14 dni zaobserwowano: istotne obniżenie masy ciała, istotne zmniejszenie się udziału masy mięśniowej w organizmie oraz istotne obniżenie poziomu spoczynkowej przemiany materii. Wyniki przeprowadzonego badania wskazują na potrzebę uwzględnienia aktywności fizycznej, jako warunku koniecznego przy stosowaniu diet odchudzających.
Celem pracy była ocena czynników motywujących do podjęcia próby redukcji masy ciała, oczekiwań związanych z redukcją masy ciała oraz stopnia samoakceptacji u otyłych kobiet. Badaniem objęto 189 kobiet z otyłością prostą, w wieku od 22 do 65 lat (44,3± 10,4 lat), o BMI od 25 do 46 kg/m2 (32,4± 4,5 kg/m2), pacjentek Poradni Dietetycznej SGGW. Kobiety podzielono na grupy w zależności od stopnia nadwagi oraz wieku. Oczekiwania związane z redukcją masy ciała oraz stopień samoakceptacji u otyłych kobiet oceniano na podstawie specjalnie do tego celu skonstruowanego kwestionariusza ankiety. Wiek kobiet z nadwagą i otyłością wpływał na samoakceptację ich masy ciała, kobiety w wieku 30-50 lat w większym stopniu akceptowały swoją aktualną masę ciał. Stopień nadwagi wpływał na poczucie pewności siebie u otyłych kobiet i na ich oczekiwania związane z poprawą akceptacji po redukcji masy ciała, kobiety ze znaczną otyłością w mniejszym stopniu wiązały otyłość ze zmniejszeniem pewności siebie i oczekiwały, że zmniejszenie masy ciała poprawi akceptację ich osoby przez najbliższych. Najważniejszymi czynnikami motywującymi do podjęcia próby odchudzania dla kobiet powyżej 50 roku życia była świadomość ryzyka chorób wynikających z otyłości i chęć spotkania osób z podobnymi problemami, natomiast kobiety przed 40 roku życia w większym stopniu motywowali najbliżsi
W artykule scharakteryzowano wybrane substancje bioaktywne przeznaczone do stosowania w dietach redukujących masę ciała, pogrupowane (w zależności od mechanizmu ich oddziaływania na organizm) następująco: zwiększające uczucie sytości, absorbujące tłuszcz i/lub hamujące jego wykorzystanie w organizmie, przyspieszające spalanie tłuszczu lub hamujące syntezę tłuszczu (inhibitory lipazy), modulujące metabolizm węglowodanów. Składniki bioaktywne eliminujące wodę z organizmu, o działaniu moczopędnym i przeczyszczającym oraz zwiększające termogenezę scharakteryzowano w części I artykułu (PS nr 7/2007).
Zalecenia dietetyczne przedstawione w różnych ostatnich europejskich wytycznych są ogólnie bardzo podobne. Wspólna jest redukcja spożycia tłuszczów nasyconych i zastępowanie ich tłuszczami wielonienasyconymi i jednonienasyconymi, jak również zwiększenie spożycia owoców i warzyw oraz ograniczenie soli i alkoholu. Pewne różnice istnieją w odniesieniu do redukcji masy ciała, ponieważ eksperci zalecają albo osiągnięcie prawidłowego indeksu masy ciała albo umiarkowane jej zmniejszenie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.