Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rearing effectiveness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Materiał do badań stanowiło 80 piskląt kaczek piżmowych i 80 piskląt kaczek A-44 (40 samców i 40 samic). Kaczęta żywiono mieszankami KB-1 (do 3. tygodnia) i KB-2 (od 4. do końca odchowu). Kaczki A-44 odchowywano do wieku 8 tygodni, a piżmowe - samice do 10 tygodni, samce zaś do 12 tygodni. Do uboju przeznaczono z każdej grupy 30 samców i 30 samic. Tuszki po schłodzeniu poddano dysekcji wyodrębniając: mięso, skórę z tłuszczem i kości. Stwierdzono, że w wieku 8 tygodni kaczki piżmowe, w porównaniu z kaczkami A-44, charakteryzują się niższą masą ciała; średnio u obojga płci odpowiednio 2855 i 3046 g. Przedłużenie okresu odchowu kaczek piżmowych wpłynęło na znaczne zwiększenie ich masy ciała; samice w wieku 10 tygodni ważyły 2500 g, a samce w wieku 12 tygodni - 4547 g. Kaczki piżmowe wykorzystywały paszę lepiej niż kaczki A-44, zarówno w przeliczeniu na 1 kg masy ciała (odpowiednio 2,99 i 3,37 kg), jak i na 1 kg mięsa (9,31 i 10,80 kg). Samce zarówno kaczek piżmowych jak i kaczek A-44 odznaczały się szybszym wzrostem w porównaniu z gatunkowo odpowiadającymi im samicami.
Do badań użyto 3 mieszanki pełnoporcjowe typu grower: 1 - kontrolną zbożowo-sojową, 2 - z udziałem 15% obłuszczonych nasion rzepaku, 3 - z udziałem 15.9% surowych nasion rzepaku. Efektywność odchowu prosiąt określano na 36 odsądzonych prosiętach w wieku 8-12 tygodni. Podzielono je na 3 grupy żywieniowe i umieszczono w klatkach typu flat-deck. Analizowano podstawowe parametry odchowu oraz wskaźniki krwi. W oddzielnym doświadczeniu określano współczynniki strawności składników pokar­mowych i retencję azotu metodą bilansową prostą. Zróżnicowane żywienie nie wpłynęło istotnie na wyniki odchowu ani na wyniki badań strawnościowo – bilansowych.
Badania wykonano na 300 indyczętach WAMA-1, rozmieszczonych w 5 grupach żywieniowych po 60 ptaków w każdej. Odchów indyczek prowadzono do wieku 16 tygodni, a indorów do 24 tygodni. W mieszankach doświadczalnych zamiast części śruty poekstrakcyjnej sojowej zastosowano 10-15% śruty poekstrakcyjnej rzepakowej "00", a zamiast kukurydzy śrutę z jęczmienia i owsa (do 40%). Zarówno śruta poekstrakcyjna rzepakowa, jak i zamienniki kukurydzy w postaci śruty z jęczmienia i owsa nie spowodowały pogorszenia przyrostów masy ciała ptaków, wykorzystania paszy i zdrowotności indyków. Wyniki ekonomiczne skarmiania mieszanek doświadczalnych okazały się korzystniejsze. Zastosowane w badaniach krajowe surowce roślinne stanowią wartościową paszę w pełnoporcjowych mieszankach dla młodych indyków rzeźnych.
Porównano wyniki odchowu prosiąt ssących (do 35. dnia życia) i odsadzonych (w wieku 35-49 dni) oraz warunki mikroklimatyczne w bezściołowych chlewniach porodowych z kojcami typu Meprozet podłogowymi lub podwyższonymi. Badania przeprowadzono w fermie typu Bisprol w Białym Dworze, woj. elbląskie. Objęto nimi 6 porodówek (3 z kojcami podłogowymi i 3 z podwyższonymi), po 48 kojców w każdej. Badano ogółem 288 miotów prosiąt. Wyniki odchowu prosiąt (liczba prosiąt odchowanych z 1 miotu, masa miotu i średnia masa ciała prosięcia) były korzystniejsze przy utrzymaniu zwierząt w kojcach podwyższonych. Zaobserwowano jednakże zwiększenie urazów stawów nadgarstkowych i otarć kończyn przednich, spowodowanych często wadliwym wykonaniem połączeń metalowych prętów, z których zbudowane są podłogi rusztowe. Warunki mikroklimatyczne w badanych chlewniach porodowych były zbliżone do norm zoohigienicznych.
Efektywność odchowu prosiąt określano na 36 odsadzonych prosiętach w wieku 8-12 tygodni. Prosięta podzielono na 3 grupy żywieniowe i umieszczono w klatkach typu flat- deck. Żywiono je do woli mieszankami, których skład i wartość pokarmową scharakteryzowano w pierwszej części niniejszej pracy. Analizowano podstawowe parametry odchowu oraz wskaźniki krwi. W oddzielnym doświadczeniu określano współczynniki strawności składników pokarmowych i retencję azotu u prosiąt metodą bilansową prostą. Do badań użyto 12 prosiąt. Zróżnicowane żywienie nie wpłynęło istotnie na wyniki odchowu prosiąt, natomiast badania strawnościowe wykazały wyższą strawność tłuszczu w mieszankach wzbogaconych olejem rzepakowym.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.