Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  przestrzen wiejska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Polska wie. ze swoim atrakcyjnym, oryginalnym krajobrazem przestrzennym, w którym dostrzec można jednocześnie elementy krajobrazu rolniczego, kulturowego, ciekawą przyrodę i specyficzne formy zabudowy, zasługuje na miano „ogrodu” współczesnej Europy. Naszym celem jest zachowanie i dalsze pielęgnowanie wartości krajobrazu wiejskiego ze wszystkimi jego elementami, a więc topografią, wegetacją, powietrzem i infrastrukturą oraz stworzenie lepszych możliwości rozwoju dla współczesnej wsi i udostępnienia jej wszystkim zainteresowanym.
W artykule przedstawiono doświadczenia Bawarii w gospodarowaniu przestrzenią wiejską w latach 1950-2005, w celu wyciągnięcia wniosków dla obszarów wiejski Małopolski. Podstawową formą analizy jest spojrzenie historyczno-porównawcze, bazujące na analizie literatury i danych wtórnych oraz na wnioskach z pierwotnych badań jakościowych przeprowadzonych w formie wywiadów pogłębionych z właścicielami gospodarstw (Bawaria) i wójtami gmin (Małopolska). W opracowaniu omówiono podobieństwa między obszarami badawczymi (cechy fizyczno-geograficzne, sytuacja rolnictwa, cechy demograficzne), które uzasadniają korzy stanie z wzajemnych doświadczeń, a także różnice m.in. (dynamika rozwoju gospodarczego), które określają ograniczenia przy wyciąganiu winsoków. Ocena pięćdziesięciu lat doświadczeń Bawarii w gospodarowaniu przestrzenią wiejską pokazała, że jej podstawową silną stroną było wsparcie gospodarstw dwuzawodowych i szeroko zakrojone programy odnowy wsi. Działania te pomogły ochronić przyrodniczy charakter miejscowości i utrzymać ich żywotność. Część z wykorzystanych w Bawarii instrumentów służących szerszemu spojrzenia na programy odnowy wsi, a także wspierających rozwój przedsiębiorczości w gospodarstwach dwuzawodowych może być wykorzystana w małopolskich gminach wiejskich, nie skutkując dodatkowymi wydatkami budżetowymi.
Niniejszy artykuł ma na celu przeanalizowanie, jak różne ścieżki rozwojowe wsi francuskich wpłynęły na wyobrażenia wiejskości i kategoryzacje wiejskiej przestrzeni heterogenicznej. Dzięki podejściu historycznemu zobaczymy, w jaki sposób różnorodność umiejscowienia, ścieżek rozwoju społeczno-gospodarczego i wyobrażeń podaje w wątpliwość zasadność stosowania terminu „wiejski” i różne definicje francuskiej wiejskości.
Opracowanie stanowi przegląd wybranych problemów badawczych Instytutu Gospodarki Przestrzennej ART w Olsztynie, rozwiązywanych przez młodych nauczycieli akademickich. Skoncentrowano się głównie na zakresie badań, opisując go w całokształcie rozwoju obszarów wiejskich.
11
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Sąsiedztwo przestrzeni wiejskiej i dużego miasta

63%
Dążenie do wielofunkcyjności wsi oraz poszukiwanie nowych miejsc dla realizacji inwestycji z zakresu budownictwa mieszkaniowego sprawia, że wieś traktowana jest dziś nie tylko jako miejsce produkcji rolnej. O sposobie wykorzystania czynników produkcji - a przecież jednym z nich jest ziemia - w gospodarce rynkowej decyduje rachunek ekonomiczny. Wskutek powyższego spadek opłacal-ności produkcji rolnej doprowadza do ograniczenia działalności rolniczej i prze-znaczenia ziemi na inne cele. Przekształcenia w przestrzeni wiejskiej pociągają za sobą szeroko pojęte zmiany w lokalnej społeczności - wzrasta w niej udział osób nieposiadających go-spodarstwa rolnego i całkowicie niezwiązanych z rolnictwem. Tradycyjnie pojmowane procesy urbanizacyjne zakładały przepływ ludności wiejskiej do miasta. Tymczasem coraz silniej występuje tendencja odwrotna. Ze względu na niewielką liczebność społeczności wiejskich ważnym zagadnieniem są kontakty na linii rdzenni mieszkańcy wsi - nowoprzybyli. Trudności w asymilacji nowoprzybyłych mieszkańców i podział społeczności na dwie, reprezentujące odmienne wartości i interesy, grupy może być początkiem wytworzenia się specyficznych wewnętrznych barier rozwoju lokalnego. Skutek sąsiedztwa wsi i dużego miasta można ukazać m.in. na przykładzie regionu Dolnego Śląska. Będący największym miastem regionu Wrocław niejako konsumuje sąsiadującą przestrzeń wiejską - wg danych GUS w podregionie Wro-cław w roku 1995 powierzchnia użytków rolnych wynosiła 13.068 ha, a w roku 2005 już tylko 9.684 ha. Trudno oczekiwać braku wpływu człowieka na istniejący stan zagospodarowania przestrzennego. Sposób wykorzystania przestrzeni i zarazem postrzegania najbardziej pożądanych funkcji, które można w danej przestrzeni realizować po prostu się zmieniają. Sąsiadujące z dużym miastem obszary wiejskie są ofiarami zjawiska tzw. rozlewania się miasta. Powoduje to nie tylko łatwo zauważalne w przestrzeni, ale i znacznie trudniej identyfikowane zmiany w społeczności lokalnej.
Omówiono podstawy ekorozwoju oraz kształtowania i ochrony krajobrazu. Przedstawiono również wpływ prac urządzeniowo-rolnych na kształtowanie walorów ekologiczno-krajobrazowych obszarów wiejskich. Określono potrzeby zalesień i zadrzewień oraz zasady ich wprowadzania na dany obszar i projektowania zgodnie z zasadami ekologii i ekonomiki.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.