Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  profil lipidowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Oceniono sposób żywienia kobiet w wieku okołomenopauzalnym w odniesieniu do wybranych parametrów biochemicznych oceny stanu odżywienia w kontekście ryzyka chorób dietozależnych. Badaniami objęto 157 kobiet w wieku 36-60 lat, u których określono spożycie składników odżywczych metodą wywiadu 24-godzinnego w powtórzeniu 7-krotnym. Badania biochemiczne obejmowały podstawowe badania morfologiczne krwi, ocenę stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji HDL, LDL i trój glicerydów. W badanej populacji obserwowano nieprawidłową podaż składników odżywczych oraz zagrażające utracie zdrowia poziomy parametrów lipidowych. Wskazuje to na konieczność zastosowania modyfikacji żywienia celem zmniejszenia ryzyka chorób dietozależnych w tym sercowo-naczyniowych.
Przeanalizowano zawartość składników odżywczych i profil kwasów tłuszczowych w mięsie tuczników utrzymywanych i żywionych w warunkach produkcji konwencjonalnej i ekologicznej oraz w wybranych wyrobach wędliniarskich z mięsa tuczników ekologicznych. W mięsie pozyskanym od tuczników ekologicznych stwierdzono nieco większą zawartość składników odżywczych niż od zwierząt trzymanych w warunkach konwencjonalnych. Udział w mieszankach ekologicznych pełnotłustych nasion lnu (5%) przyczynił się do zwiększonego udziału kwasu linolenowego (18:3, n3) w lipidach mięśnia longissimus i adductor w porównaniu do zwierząt żywionych paszami konwencjonalnymi z dodatkiem 2% oleju sojowego. Spośród analizowanych wyrobów wędliniarskich: polędwica, ogonówka, kiełbasa myśliwska, boczek i kabanosy, najbardziej korzystnym profilem kwasów tłuszczowych w żywieniu ludzi cechował się boczek wędzony.
Badaniem objęto 14 sztuk krów w ostatnim miesiącu ciąży. W surowicy krwi tych zwierząt oznaczono stężenie Mg oraz następujących związków lipidowych: cholesterolu całkowitego, HDL-i LDL-cholesterolu, triglicerydów i fosfolipidów w celu określenia zależności pomiędzy stężeniem tego pierwiastka, a wybranymi parametrami gospodarki lipidowej. Nie zaobserwowano zaburzeń w kształtowaniu się metabolizmu lipidowego u krów w wysokiej ciąży, ani też wyraźnego wpływu magnezu na ten proces. Jednak przy wzroście poziomu magnezu podwyższał się nie-znacznie poziom HDL-cholesterolu, a obniżał LDL-cholesterolu.
The aim of the research was to determine the lipid profile in different age-groups of Simmental cattle. Studies were conducted on 90 specimens: 30 calves (up to 8-weeks-of-life), 30 heifers (up to 30-months-of-life), 30 adult cows (after 36-months-of-life). The following parameter levels were determined: total cholesterol, HDL, LDL, triglycerides and total lipids. The determined fraction levels in the majority were lower in calves. However, with heifers and adult cows they were comprised in the boundaries of the physiological norm or were slightly higher than it.
Celem pracy było określenie wpływu 6 tygodniowej suplementacji preparatem „Czerwone wino w kapsułkach” na profil lipidowy krwi i peroksydację lipidów u 9 młodych mężczyzn trenujących kolarstwo górskie. Zastosowana suplementacja wpłynęła korzystnie na profil lipidowy krwi, to jest na obniżenie stężeń TG, cholestrolu LDL, cholesterolu całkowitego oraz glicerolu i podwyższenie stężenia frakcji HDL, różnice w stosunku do wartości wyjściowych nie osiągnęły jednak poziomu istotności statystycznej. Przyjmowanie tego preparatu wpłynęło istotnie (p<0,05) na obniżenie stężenia MDA w osoczu krwi. Uzyskane wyniki badań wykazały, że w następstwie 6 tygodniowej suplementacji preparatem „Czerwone wino w kapsułkach ” nastąpiło ograniczenie procesu peroksydacji lipidów w warunkach stresu oksydacyjnego związanego z obciążeniami wysiłkowymi stosowanymi w procesie treningowym badanych kolarzy.
Dotychczasowe dane dotyczące wpływu aktywności fizycznej na profil lipidowy młodych kobiet są niejednoznaczne. Celem niniejszych badań była ocena profilu lipidowego młodych kobiet i mężczyzn o zróżnicowanej aktywności fizycznej z uwzględnieniem ich zwyczajów żywieniowych. W badaniach wzięły udział 202 osoby - 54 studentki i 53 studentów Akademii Wychowania Fizycznego oraz 46 studentek i 49 studentów uniwersytetu. Spożycie energii, białka, tłuszczów i węglowodanów oszacowano wykorzystując program komputerowy FOOD 2. Stężenia TG, TC oraz HDL-C oznaczono metodami kolorymetrycznymi z zastosowaniem gotowych zestawów firmy Randox (Wielka Brytania). Wysoka aktywność fizyczna młodych kobiet niekorzystnie wpływa na profil lipidowy, charakteryzujący się wyższym stężeniem cholesterolu całkowitego i frakcji LDL-cholesterolu w porównaniu z kobietami o niskiej aktywności fizycznej i mężczyznami o wysokiej aktywności fizycznej. Wpływ wysokiej aktywności fizycznej młodych mężczyzn na profil lipidowy jest mniej jednoznaczny. Wysoka aktywność fizyczna korzystnie wpływa na stężenie frakcji HDL-cholesterolu, nie wpływając na stężenie frakcji LDL-cholesterolu. Ale jednocześnie u aktywnych mężczyzn wyższa jest częstość występowania granicznie dużych i dużych stężeń cholesterolu całkowitego. Średnie spożycie energii w dziennych racjach pokarmowych mężczyzn i kobiet o wysokiej aktywności fizycznej pokrywało odpowiednio 82% i 72,2% zalecanego spożycia. Wydaje się, że u obu płci wysoka aktywność fizyczna i niskie w stosunku do zapotrzebowania spożycie energii w dziennych racjach pokarmowych odgrywają istotną rolę w występowaniu nieprawidłowego profilu lipidowego.
Celem pracy była ocena sposobu żywienia oraz znajomości i zastosowania zasad diety śródziemnomorskiej wśród pacjentów leczących się w przychodniach kardiologicznych na terenie Szczecina. Badania przeprowadzono wykorzystując metodę wywiadu 24-godzinnego. Grupę ankietowaną stanowili mężczyźni (67 osób) i kobiety (88 osób) powyżej 26 roku życia. Wyliczono zawartość i odsetek realizacji normy na składniki odżywcze i energię dostarczoną z posiłkami. Otrzymane wartości porównano z normami żywienia na poziomie bezpiecznym. Ponadto określono częstość spożycia produktów według piramidy zdrowego żywienia. Uwzględniono współczynniki strat związane z procesami technologicznymi i kulinarnymi. Posługiwano się programem „Dietetyk 2” i Excel. Ponadto oceniono wpływ żywienia na parametry biochemiczne krwi (stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL oraz triacylogliceroli). Badania wykazały, że znajomość i zastosowanie zasad diety śródziemnomorskiej wśród ankietowanych były niewielkie. Średnie stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL były podwyższone w stosunku do przyjętych norm. U znacznej liczby osób stwierdzono występowanie chorób dietozależnych i zaburzeń lipidowych. Wynikało to prawdopodobnie ze złych nawyków żywieniowych, a więc spożywania posiłków obfitujących w cukry proste i nasycone kwasy tłuszczowe, a ubogich w owoce i warzywa. W całodziennych racjach pokarmowych stwierdzono zbyt małą zawartość pieczywa ciemnego, mleka i jego przetworów, kaszy, ryżu co wiązało się z niedoborami witamin z grupy B, C, D oraz wapnia. Spożycie ryb również było małe. Ponadto w badanej grupie osób zaobserwowano niską aktywność fizyczną.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.