Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  prochnica zebow
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wstęp. Choroba próchnicowa, zaliczana do chorób cywilizacyjnych, prowadzi do demineralizacji i zniszczenia twardej struktury tkanek zęba. W działaniach profilaktycznych ważną rolę odgrywają m.in. nawyki higieniczne oraz żywieniowe. Cel pracy. Celem pracy była próba oceny wybranych zachowań żywieniowych i higienicznych dzieci w wieku przedszkolnym w aspekcie występowania ryzyka próchnicy. Materiał i metody. W badaniu wzięło udział 107 rodziców dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat), zgłaszających się na wizyty u lekarza stomatologa w jednej z prywatnych klinik w Warszawie, w okresie od czerwca 2013 r. do marca 2014 r. Rodziców pytano o: częstotliwość spożywania wybranych produktów potencjalnie sprzyjających rozwojowi próchnicy, pojadanie między posiłkami, częstotliwość wykonywania zabiegu szczotkowania zębów przez dziecko w ciągu dnia i kontrolę poziomu higienicznego jamy ustnej u dziecka. Zastosowano współczynnik korelacji rang Spearmana przy pomocy testu chi-kwadrat Pearsona oraz testu U Manna-Whitney’a przy poziomie istotności p < 0,05. Wyniki. Wśród dzieci w wieku przedszkolnym przeważał model żywienia składający się z 5 posiłków - 73%; większość dzieci (79%) podjadała między głównymi posiłkami. Najczęściej spożywanymi przekąskami były słodycze - 51%, owoce - 31%. Ponad 2/3 opiekunów zaznaczyło, że ich dziecko szczotkuje zęby dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Tylko 39% rodziców kontrolowało zabiegi higieniczne wykonywane przez dzieci. Wnioski. Większość rodziców znała i wdrażała w życie dziecka prawidłowe nawyki higieniczne, natomiast w znacznie mniejszym stopniu przywiązywała uwagę do diety dziecka. Konieczna wydaje się edukacja rodziców przede wszystkim w zakresie kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci.
Celem pracy bylo określenie stężenia jonów magnezu w powierzchniowych warstwach szkliwa oraz w całym szkliwie zębów zdrowych i z aktywnym procesem próchnicowym. Materiał stanowiło szkliwo zębów z dwóch grup: 1-30 zębów bez próchnicy, II - 30 zębów z próchnicą. Otrzymane w pracy wyniki zawartości magnezu w powierzchniowych warstwach szkliwa wskazują na większą i statystycznie istotną jego zawartość w najbardziej powierzchniowej warstwie w porównaniu z warstwami głębszymi. Wykazano istnienie współzależności między zawartością magnezu w powierzchniowych warstwach szkliwa i głębokością trawienia szkliwa. Powierzchniowe warstwy szkliwa zębów z aktywnym procesem próchnicowym były bardziej podatne na trawienie kwasem. Zawierały one także statystycznie istotnie mniejszą zawartość magnezu. Otrzymano jednak brak statystycznie istotnych różnic w zawartości tego pierwiastka w całym szkliwie zębów z obu badanych grup. Wniosek: Magnez można uznać za jeden z czynników odpowiedzialnych za odporność powierzchownych warstw szkliwa na chorobę próchnicową.
Przeprowadzono ocenę stanu uzębienia mężczyzn w wieku 19-55 lat, osadzonych w areszcie śledczym. Jednocześnie oceniono ilość fluoru pobieranego z całodzienną racją pokarmową. Wykazano, że u 46,6% badanych mniej niż połowa uzębienia objęta była próchnicą. Ponad 50% uzębienia objętego próchnicą stwierdzono u 31,6% badanych mężczyzn. Ilość fluoru pobieranego z całodzienną racją pokarmową i napojami wynosiła 1,12 mg. Jest to wartość mniejsza niż zalecana (1,5-4,0 mg) przez Normy Żywienia dla Ludności w Polsce. Niska podaż fluoru z dietą jak i niska dbałość o stan higieny jamy ustnej są jednymi z głównych przyczyn występowania u dużego odsetka badanych mężczyzn próchnicy zębów.
Bioaktywne składniki żywności oraz żywność o zaprogramowanych właściwościach prozdrowotnych w ostatnich latach są wskazywane jako jeden z elementów dietoterapii oraz ważny czynnik profilaktyki zdrowotnej. Poszukiwane są więc nowe rośliny o szczególnych, prozdrowotnych właściwościach, które mogłyby znaleźć stałe miejsce w diecie człowieka. Jedną z takich roślin może stać się stewia, która obecnie jest wykorzystywana jako substytut słodzików. W artykule przedstawiono poznane prozdrowotne właściwości stewii (Stevia rebaudiana), które mogą być wykorzystywane w terapii takich schorzeń, jak np. cukrzyca, otyłość, nadciśnienie czy próchnica zębów. Jeszcze do niedawna w przemyśle spożywczym było zabronione stosowanie stewii i jej glikozydów. Obecnie zostały one uznane za bezpieczne dla człowieka i oznaczone jako E 960. Mogą być stosowane w 31 różnych kategoriach żywności, w tym w napojach, deserach, słodyczach i słodzikach. Dopuszczalne dzienne spożycie stewii wynosi 4 mg/kg masy ciała/dobę.
Oceniano wpływ materiału szkłojonomerowego na wzrost bakterii próchni- cotwórczych płytki nazębnej po dodatkowym wcieraniu w ten materiał preparatu fluorkowego. Oceny dokonano po sześciu miesiącach od wypełnienia cementem szkłojonomerowym ubytków przyszyjkowych. Stwierdzono, że dodatkowe wcieranie fluorku w powierzchnię szkłojonomeru nie przywraca mu właściwości hamowania wzrostu bakterii płytki nazębnej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.