Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 251

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 13 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  prochnica
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 13 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
3
100%
Rośliny motylkowate uprawiane z przeznaczeniem na zielony nawóz znacząco wzbogacają glebę w azot biologiczny. Średnio z 1 toną suchej masy części nadziemnych do gleby wprowadza się 23 kg N, a w resztkach pozbiorowych 21 kg N. Przy uprawie łubinu żółtego, seradeli i peluszki średnio otrzymuje się 5,50 t·ha⁻¹ części nadziemnych i 2,74 t·ha⁻¹ resztek pozbiorowych. Natomiast przy uprawie w międzyplonach ilość suchej masy jest odpowiednio mniejsza o ok. 24% i 14%. Masa organiczna nawozów zielonych jest doskonałym substratem do tworzenia próchnicy glebowej. W założeniu, że współczynnik humifikacji wynosi 36,4% w glebie, zostaje odłożonych ok. 3,0 t·ha⁻¹ próchnicy z plonów głównych oraz 2,4 t·ha⁻¹ z międzyplonów.
6
100%
Badano skład frakcyjny związków próchnicznych w rędzinach Polski południowo-zachodniej obejmujących gleby orne i darniowe wytworzone z wapieni i margli kredowych, triassowych, prekambryjskich. jurajskich, reprezentujące podtypy rędzin: inicjalnych, właściwych, brunatnych i czamoziemnych. Stwierdzono, że rędziny zwłaszcza darniowe można zaliczyć do gleb zasobnych w związki próchniczne. Skład ilościowy i jakościowy związków próchnicznych kształtuje się w nich głównie pod wpływem przebiegających procesów typologicznych, uwarunkowanych charakterem skał macierzystych.
10
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Ekologiczna rola prochnicy glebowej

100%
W pracy omówiono główne funkcje próchnicy glebowej w środowisku przyrodniczym. Specjalną uwagę poświęcono udziałowi próchnicy w tworzeniu gleb i kształtowaniu ich właściwości, a mianowicie w procesach sorpcji, ruchliwości jonów metali w glebie, wiązaniu pestycydów i regulowaniu właściwości buforowych gleb. Przedyskutowano również zagadnienia dotyczące roli próchnicy jako źródła energii i składników pokarmowych dla drobnoustrojów glebowych, a także problem bezpośredniego oddziaływania związków humusowych na mikroorganizmy glebowe i rośliny.
W Polsce i na świecie próchnica została uznana za chorobę społeczną. Badania z udziałem ludzi potwierdziły, że za inicjację i postępowanie tej choroby odpowiedzialne są bakterie Streptococcus mutans. Wiele analiz wskazuje na kluczową rolę specyficznych białek S. mutans (antygen 1/11, glukozylotrasferaza GTF, białka GBP) w patogenezie próchnicy. Badania dowiodły, że antygeny te bądź ich fragmenty mogą być efektywnymi immunogenami przeciwko próchnicy.
Opisano znaczenie i możliwości ekologicznego wykorzystania słomy pokombajnowej przeznaczonej do przyorania. Przedstawiono metody i technikę oraz wymagania agrotechniczne jakości rozdrobnienia, rozrzutu i przyorania słomy. Podano wyniki badań dotyczące jakości rozdrabniania i rozrzutu słomy pokombajnowej rozdrabniaczami zawieszanymi na kombajnie, jak również rozdrabniaczami zaczepianymi współpracującymi z ciągnikami. Wskazano wpływ słomy przyoranej na ekologiczne użyźnianie gleby (odtwarzanie próchnicy, ograniczanie nawożenia mineralnego). Przytoczono czynniki sprzyjające procesowi rozłożenia słomy w glebie.
W trwającym dwa lata doświadczeniu wazonowym badano przemiany materii organicznej gnojowicy i obornika w glebach: piaskowej i gliniastej. Jako wskaźnik tych przemian przyjęto: zmiany zawartości form azotu mineralnego, ogólnej formy materii organicznej, celulozy, ligniny oraz frakcji próchnicy. Stwierdzono, że wraz z upływem czasu w badanych glebach następował ubytek wprowadzonej z nawozami materii organicznej. Jednocześnie obserwowano wzrost frakcji próchnicy zarówno luźno jak i silnie związanych z minerałami glebowymi. Na podstawie analizy widmowej można stwierdzić, że próchnica glebowa powstała w wyniku stosowania obornika fermentowanego charakteryzowała się większym stopniem dojrzałości niż przy nawożeniu gnojowicą.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 13 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.