Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  poziom cynku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W doświadczeniu na szczurach badano wpływ dodatku lizyny do diet o zróżnicowanej jakości białka przy optymalnym poziomie cynku (około 13 mg/1000 g s.m. diet) na wskaźniki ogólnego rozwoju szczurów. Stwierdzono, że dodatek lizyny do poziomu pokrycia zapotrzebowania szczurów rosnących do diet, w których źródłem białka była kazeina o różnym stopniu uszkodzenia (ogrzewana z 5% glukozy w 90°C przez 24 h lub 96 h) nie spowodował zwiększenia tempa przyrastania masy ciała szczurów. Dodatek chlorowodorku L-lizyny do diety glutenowej spowodował wzrost spożycia diety i statystycznie istotny wzrost przyrostów masy ciała szczurów. Podobny efekt uzyskano przy podawaniu diety glutenowej wzbogaconej suszoną plazmą krwi.
Poziom cynku w surowicy krwi kobiet oznaczono metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej techniką płomieniową. Poziom cynku w surowicy krwi pobieranej od 94 kobiet w trakcie porodu wahał się w zakresie 0,338 - 1,535 mg/l (średnio 0,691 mg/l ± 0,18). Określono również wpływ nawyków żywieniowych na poziom tego pierwiastka w surowicy krwi. Stwierdzono, że częste spożywanie podrobím i potraw z nasion strączkowych istotnie podwyższało poziom cynku w surowicy krwi badanych kobiet. Wykazano, że stan odżywienia matek (BMI) istotnie korelował z masą urodzeniową noworodków.
Doświadczenie przeprowadzono na 200 indykach typu ciężkiego Big-6, które po 3 tygodniach odchowu podzielono na dwie grupy. Od tego momentu jedna z grup otrzymała do wody pit: datek biopleksu-Cu w ilości 30 mg/l wód świadczenie zakończono po 8 tygodniach oznaczając w pełnej krwi, po uprzedniej mineralizacji, Ca, Mg, Zn, Cu i Fe. Dodatkowo określano liczbę hematokrytową. Zastosowanie biopleksu Cu wpłynęło na wzrost we krwi Fe i wzrostu matokrytu. Nadmiar Cu spowodował jednocześnie we krwi indyków znaczące obniżenie poziomu Ca i Mg oraz wzrost Zn i Cu. Uzyskane przyrosty masy ciała ptaków w grupach doświadczalnych były podobne.
Szczury karmione dietami zawierającymi optymalny poziom cynku i białko o niskiej wartości odżywczej pochodzące z glutenu lub kazeiny modelowo uszkodzonej (ogrzewanie z dodatkiem 5% glukozy w 90°C w ciągu 24 h i 96 h) wykazywały niższe wchłanianie pozorne cynku niż szczury na dietach z kazeiną natywną. Dodatek lizyny w postaci chlorowodorku L-lizyny lub białka bogatego w ten aminokwas (suszona plazma krwi) do diety glutenowej powodował podwyższenie wchłaniania cynku. Wchłanianie pozorne cynku z diety z dodatkiem lizyny wynosiło średnio 36,3% w porównaniu ze średnią 29,2% z diety glutenowej. Najwyższe wchłanianie cynku stwierdzono dla diety mieszanej z dodatkiem plazmy krwi.
Celem doświadczenia było określenie zmian stężenia cynku i miedzi w surowicy, trzustce i wątrobie w przebiegu doświadczalnego ostrego zapalenia trzustki u szczurów. W przebiegu doświadczenia stwierdzono spadek stężenia cynku i miedzi w trzustce z jednoczesnym spadkiem poziomu cynku w surowicy i wzrostem poziomu miedzi w surowicy. Spadek stężenia cynku w OZT wiąże się z przejściem tego biopierwiastka do wątroby, co w efekcie powoduje wzrost stężenia cynku w tym narządzie. Stwierdzono jednocześnie wzrost stosunku Cu/Zn z 0,7 do 2, co może być miernikiem nasilenia procesu chorobowego. Wzrostowi poziomu miedzi w surowicy nie towarzyszył spadek w wątrobie, co może oznaczać, że miedź pochodziła z innych tkanek. Nasilenie zaburzeń homeostazy cynku i miedzi były zależne od stopnia zaawansowania procesu chorobowego.
W doświadczeniu na szczurach badano wpływ lizyny na wchłanianie żelaza i miedzi. Dodatek chlorowodorku L-lizyny do diet z glutenem podwyższał wchłanianie pozorne żelaza z 7,8% do 10,5% i obniżał stężenie tego pierwiastka w wątrobie szczurów, nie miał natomiast wpływu na wchłanianie miedzi. Przy podwyższeniu zawartości lizyny, a także ogólnej wartości odżywczej białka w diecie glutenowej poprzez dodatek plazmy krwi stwierdzono wysokie wchłanianie żelaza i miedzi (18,3% i 13,5% odpowiednio). Dodatek lizyny do diet zawierających kazeinę uszkodzoną (ogrzewana z dodatkiem 5% glukozy w 90°C w ciągu 24 h i 96 h) nie wpływał na wchłanianie pozorne żelaza.
The level of magnesium, calcium, zync and copper in blood serum of three breeds of horses: hanower, wielkopolska andardenwas marked during a season when horses do not graze on pastures. Results did not indicate significant statistical differences in contents ofmetab among studied breeds of horses.
Zbadano zawartość cynku w zębach siecznych szczurów poddanych uprzednio kortykoidoterapii doświadczalnej. Zwierzętom podawano hydrokortyzon oraz hydrokortyzon łącznie z preparatem wapniowym i witaminami A + D3 lub z kalcytoniną przez okres 4 i 8 tygodni. Stwierdzono obniżenie się poziomu cynku w tkance zębowej już po 4 tygodniach terapii hydrokortyzonem. Oznaczenie zawartości cynku wykonano metodą absorpcyjnej spektrometrii atomowej.
Oznaczono zawartość cynku we włosach u 16 chorych z metabolicznym zespołem X (mzX). Średnie stężenie (125,13 mg/kg) jest niższe niż w większości danych literaturowych. Nie wykazano istotnych różnic zawartości cynku pomiędzy grupami chorych w zależności od występujących u nich jednostek chorobowych i płci.
W surowicy krwi pacjentów z rozpoznanym klinicznie i potwierdzonym badaniem histopatologicznym rakiem płaskonabłonkowym błony śluzowej jamy ustnej oznaczono poziom cynku, miedzi i żelaza. Wyniki porównano z zawartościami tych mikroelementów w surowicy osób klinicznie zdrowych. Zastosowano mineralizację próbek,, na sucho ", a jako metodę analityczną - absorpcyjną spektrometrię atomową.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.