Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  poziom azotanow
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Azotany i azotyny są bardzo niebezpiecznymi związkami, które wskutek kumulacji w organizmie mogą powodować methemoglobinemie, awitaminozę, anemię. Ponadto wykazują mutagenność, embriotoksyczność i teratogenność oraz odpowiadają za powstawanie rakotwórczych nitrozoamin. Szczególną wrażliwość na te związki wykazują niemowlęta i małe dzieci. Poziom azotanów i azotynów w ich codziennej diecie powinien być przedmiotem specjalnego zainteresowania. Jako ważne źródło pobrania tych zanieczyszczeń należy rozpatrywać herbatki ziołowe i ziołowo-owocowe, tak chętnie stosowane w diecie i w celach leczniczych u najmłodszych. Jednym z ważnych źródeł narażenia młodego człowieka na azotany i azotyny jest także woda używana do sporządzania naparów ziołowych. Celem pracy było określenie poziomu zawartości azotanów i azotynów w wybranych herbatkach ziołowych i ziołowo-owocowych, i określenie stopnia przechodzenia tych związków do roztworów przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. W celu określenia wpływu jakości wody na poziom azotanów i azotynów w herbatkach, do sporządzenia naparów używano wody redestylowanej oraz wodociągowej. Badania zawartości azotanów i azotynów prowadzono zgodnie z metodyką opisaną w PN-92/A-75112. Wykazano, że zioła, a właściwie napary, są ważnym źródłem narażenia organizmu na azotany(III) i (V) i mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia najmłodszych, szczególnie gdy wykonuje się je z użyciem wody wodociągowej.
Celem pracy było określenie wpływu poziomu azotanów w glebie na tempo denitryfikacji, mierzonej ubytkiem azotanów oraz ilością emitowanego podtlenku azotu. Do badań wybrano: glebę płową- Apglp.glp oraz dwie gleby brunatne - Bli i Bpgm-gc.sk, które wzbogacono dawkami azotanów do wartości odpowiadającej nawożeniu 100 i 200 kg N-NO3/ha. Emisja podtlenku azotu z gleby rozpoczęła się już w pierwszych trzech dniach, a jej wielkość maksymalna zależała nie tylko od dawki wprowadzonych azotanów (V), ale była przede wszystkim związana z cechami rodzajowymi gleby, które określają jej potencjalną zdolność do denitryfikacji i przy tym samym poziomie azotanów (V) była dwukrotnie większa w glebie brunatnej, w której zawartość węgla organicznego wynosiła 0,98% w porównaniu z glebą A o poziomie węgla organicznego równym 0,73%.
Przeprowadzono badania właściwości fizyko-chemicznych i bakteriologicznych wody ze studni przydomowych położonych w okolicach Zakładów Azotowych „Puławy " i Uzdrowiska Nałęczów w latach 1996-2000. Studnie w okolicach ZA „Puławy" wykazały znacznie wyższy poziom azotanów, bakterii typu kałowego oraz ogólnej ich liczby.
Oznaczono poziomy azotanów(III) i (V) metodą Griessa-Ilosvay'a w ziołach i preparatach ziołowych stosowanych w chorobach serca i naczyń krwionośnych, w ziołach o działaniu uspokajającym oraz stosowanych w leczeniu niemowląt. We wszystkich badanych ziołach i preparatach złożonych stwierdzono obecność azotanów(III) i azotanów (V).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.