Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  powiazania gospodarstw z rynkiem
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przeanalizowano zmiany w intensywności powiązań gospodarstw rolnych z rynkiem w latach 1990-2001. Zrealizowane zostało to przez pryzmat transferów gospodarstw z otoczeniem. Odnotowano wzrost zaangażowania badanych gospodarstw rolnych w procesy rynkowe, we wszystkich grupach obszarowych gospodarstw rolnych. Wskazywać to może na rosnące zależności gospodarstw rolnych od świata zewnętrznego. Wzrost ten był jednakże zróżnicowany, co świadczy o różnych reakcjach dostosowawczych gospodarstw. Dostrzeżono, iż zwiększenie zaangażowania badanych gospodarstw w procesy rynkowe wiązało się ze spadkiem dochodów realnych, co było konsekwencją deprecjacji rolnictwa w okresie urynkowiania gospodarki.
Gospodarka jest jak żywy organizm. Funkcjonowanie każdego podmiotu zależne jest od sprawnego funkcjonowania innych podmiotów. Przy czym jednostka, która oddziałuje na rynek sama także podlega oddziaływaniu innych. Podobnie jest w rolnictwie. Gospodarstwa rolne, by realizować swoje zadania muszą umieć odnaleźć się w gąszczu powiązań tynkowych i umiejętnie wykorzystywać narzędzia i politykę marketingową do wzmacniania swojej pozycji. W pracy przedstawiono schematy powiązań gospodarstw rolnych z rynkiem uwypuklając tzw. powiązania korzystne, niekorzystne i obojętne dla gospodarstw małych, średnich i dużych. Schematy powstały na podstawie analizy materiału badawczego zgromadzonego na podstawie ankiet rozdanych właścicielom gospodarstw rolnych Pomorza Zachodniego.
Badania przeprowadzono w 88 rozwojowych gospodarstwach rolnych w województwie warmińsko- mazurskim. Głównym celem pracy było poznanie powiązań badanych gospodarstw z rynkiem. Ponadto przedstawiono nakłady i wyniki ekonomiczne gospodarstw rolnych w zależności od towarowości produkcji. Dokonano także analizy wskaźników intensywności i efektywności związków badanych gospodarstw z rynkiem.
Podjęto próbę określenia powiązań z rynkiem gospodarstw rolniczych o zróżnicowanym poziomie akumulacji. Spośród 263 gospodarstw prowadzących nieprzerwanie rachunkowość rolną wydzielono grupy o dodatniej i ujemnej akumulacji. Stwierdzono, iż gospodarstwa z ujemną akumulacją nie zawsze osiągały gorsze wyniki niż te z dodatnią.
W pracy analizowano relacje gospodarstw z rynkiem i ich wpływ na sytuację ekono­miczną gospodarstw rolniczych w zależności od poziomu zatrudnienia. Badania prze­prowadzono w woj. podlaskim w latach 2005-2007. Gospodarstwa o wyższym poziomie zatrudnienia charakteryzują się większą aktywnością inwestycyjną, są bardziej zadłużone, ale są też silniejsze ekonomicznie. Gospodarstwa te korzystały w większym stopniu z na­jemnej siły roboczej, produkcja towarowa z 1 ha UR była wyższa średnio o 14,4%, a tem­po powiększania majątku trwałego dwukrotnie większe. Dochód z gospodarstwa rolnego w odniesieniu do pracy własnej członków rodziny rolniczej był wyższy o 25,3%, a wielkość ekonomiczna o 64%.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.