Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  population alimentation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Omówiono i porównano sposób żywienia kobiet w wieku rozrodczym, uwzględniając ich stan fizjologiczny (nie będące w ciąży, ciężarne, karmiące). Wady w żywieniu kobiet są podobne, przy czym spożycie produktów i składników odżywczych przez kobiety ciężarne i karmiące w mniejszym stopniu jest zbilansowane z zaleceniami i normami niż przez nieciężarne.
3
100%
W latach 1961-2001 liczba ludności świata zwiększyła się niemal dwukrotnie, natomiast produkcja zbóż i mięsa odpowiednio: prawie 2,5- oraz 3-krotnie, co stanowiło 20% wzrost w przypadku zboża i 67% mięsa w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Produkcja mleka rosła wolniej i w 2001 r. na 1 mieszkańca przypadało o 14% mleka mniej niż w 1961 r. Światowa powierzchnia użytków rolnych zwiększyła się tylko o 11,8%, w tym gruntów ornych o 10,7%, natomiast powierzchnia ziem nawadnianych dwukrotnie. Wysoki poziom produkcji żywności, przewyższający zapotrzebowanie wewnętrzne, osiągnięto w większości krajów Europy, Ameryki Północnej, Oceanii i w niektórych państwach Ameryki Południowej. Szczególnie szybki wzrost produkcji rolniczej miał miejsce w wielu krajach Azji Południowej i Wschodniej, gdzie znacznie zwiększyła się produkcja zbóż, mięsa i mleka przypadająca na 1 mieszkańca. Regres w produkcji żywności wystąpił natomiast w Afryce i na Bliskim Wschodzie, wzrost produkcji rolniczej był tam niższy od przyrostu naturalnego ludności, oraz w krajach byłego ZSRR, gdzie zmniejszyła się powierzchnia gruntów ornych, a poziom wyżywienia ludności pogorszył się w porównaniu z 1961 r. W Polsce w latach 1961-2001 powierzchnia użytków rolnych, a zwłaszcza gruntów ornych zmniejszyła się o 13,4%. Jednak w wyniku wzrostu plonów zbóż o 70% zwiększyła się ich produkcja w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Produkcja mięsa rosła wolniej niż średnio w Europie, natomiast produkcja mleka zmniejszyła się, głównie w wyniku spadku pogłowia krów, czego nie wyrównał wzrost ich wydajności mlecznej.
Dokonano oceny składu wartości odżywczej dziennych racji pokarmowych studentów Akademii Medycznej w Warszawie na podstawie badań przeprowadzanych w roku akademickim 1985/86 i 1994/95. Stwierdzono wzrost spożycia warzyw i owoców oraz produktów mlecznych, ponadto zmiany w ilości i strukturze tłuszczów, polegające na dwukrotnym wzroście ilości tłuszczów roślinnych i spadku ilości masła. W rezultacie przeciętna racja pokarmowa odznaczała się wyższą zawartością błonnika, wapnia oraz witamin A, B2 i C, a także niższym udziałem tłuszczów w pokryciu zapotrzebowania na energię.
Porównano trendy w spożyciu niektórych grup artykułów żywnościowych ze zmianami wskaźników umieralności z powodu chorób dietozależnych w Holandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwecji. Analizą objęto lata 1970-1992.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.