Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pobranie zelaza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano zdolność pobierania żelaza przez gronkowce za pośrednictwem sideroforów prątków (Mycobacterium ) - zarówno zewnątrzkomórkowych eg- zochelin jak i związanej z komórką mykobaktyny, Biorcami sideroforów były 24 szczepy gronkowców (18 gatunków) a dawcami 7 szczepów z grupy szybkorosnących. Większość badanych szczepów gronkowców wykazywała zdolność posługiwania się sideroforami prątków.
Zbadano zdolność przyswajania żelaza przez szczepy Enterococcus faecalis i Enterococcus faecium za pośrednictwem sideroforów syntetyzowanych przez ziarenkowce Gram-dodatnie (Staphylococcus i Streptococcus) oraz pałeczki Gram-ujemne (rodzina Enterobacteriaceae, rodzaj Pseudomonas i Acinetobacter). Stwierdzono możliwość posługiwania się przez enterokoki obcymi sideroforami, głównie wytwarzanymi przez pałeczki Gram-ujemne choć badane szczepy enterokoków różniły się zdolnością wykorzystywania chelatorów poszczególnych szczepów „dawców".
W latach 1996 - 2004 przebadano całodobowe racje pokarmowe osób dorosłych z terenu województwa lubelskiego na zawartość niklu i żelaza. Badania prowadzono techniką podwójnej porcji i bieżącego notowania, a pobranie składników mineralnych ustalono metodą analizy chemicznej (ASA) oraz techniką obliczeniową (program FOOD). Oceniono pokrycie zapotrzebowania organizmu na badane pierwiastki oraz zgodność wyników analiz i obliczeń.
Hepcydyna jest hormonem peptydowym, wyizolowanym początkowo z ludzkiej krwi i moczu, a następnie z wątroby. Poznano rolą hepcydyny w regulacji wchłaniania żelaza w przewodzie pokarmowy i jego uwalniania z makrofagów. Także rola żelaza w ekspresji hepcydyny zostala określona.
Omówiono znaczenie dla organizmu i występowanie w żywności żelaza i manganu na podstawie najnowszego piśmiennictwa. Pobranie Fe i Mn wraz z żywnością w różnych krajach porównano z obowiązującymi w tym zakresie normami żywieniowymi. Poruszono problem występowania niedoborów żelaza u ludzi i metod im zapobiegania.
Mieszkańcy strefy ochronnej Huty im. T. Sendzimira pobierali żelazo, cynk, miedź oraz nikiel w ilościach odpowiednio 12,54, 12,55 i 1,00 mg oraz 132 µg, przy współczynnikach zmienności 59% dla niklu i -32% dla pozostałych metali. Wymienione wartości pobrania metali pozwoliły na pokrycie zalecanego spożycia odpowiednio w 96, 110 i 43% oraz pokrycie przypuszczalnego zapotrzebowania na nikiel w 130%.
Zawartość żelaza w duplikatach diet dzieci i młodzieży w większości nie pokrywała bezpiecznego poziomu tego pierwiastka, natomiast manganu była wystarczająca.
Opisano rolą hepcydyny jako mediatora wrodzonej odporności przy infekcjach bakteryjnych, stanie zapalnym, niedokrwistości i niedotlenieniu oraz przy wrodzonej hemochromatozie.
Wapń, miedź, potas, magnez okazały się najbardziej deficytowymi składnikami mineralnymi w analizowanych racjach pokarmowych mieszkańców terenów ekologicznie zagrożonych, a realizacja normy jesienią i wiosną wynosiła odpowiednio 49 i 47%, 54 i 59%, 68 i 76%, 74 i 83%. Pobranie żelaza i cynku w okresie wiosny było na zadawalającym poziomie, jesienią natomiast pobranie wymienionych składników mineralnych było niższe i pokryło normy jedynie w 85 i 83%. Średnie wartości pobrania fosforu jesienią i wiosną stanowiły 142 i 157% normy. Ilości sodu w racjach aż czterokrotnie przekroczyły minimalną normę spożycia. Stwierdzono istotnie większą realizację norm na wszystkie analizowane składniki mineralne wiosną z wyjątkiem wapnia, fosforu i sodu, dla których procent realizacji norm wiosną i jesienią był zbliżony.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.