Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pieczywo chrupkie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy była analiza zależności pomiędzy wybranymi wyróżnikami tekstury pieczywa chrupkiego oznaczonymi za pomocą metod instrumentalnych: testu ściskania i analizy emisji akustycznej oraz metod sensorycznych (ilościowa analiza opisowa). Test ściskania produktu przeprowadzono w maszynie wytrzymałościowej Zwick 1445, z prędkością 20 mm/min, rejestrowano siłę niszczenia i emisję akustyczną (EA) metodą kontaktową za pomocą akcelerometru piezoelektrycznego typu 4381 firmy Brüel&Kjær. Spośród wyznaczonych deskryptorów EA energia dźwięku i liczba zdarzeń EA były silnie skorelowane z odpowiadającymi im odczuciami sensorycznymi, a współczynnik nachylenia charakterystyki widmowej korelował z czasem trwania dźwięku. Wysoką korelację stwierdzono też pomiędzy współczynnikiem chrupkości a jakością ogólną pieczywa. Badane w pracy instrumentalne wyróżniki tekstury mogą zatem być stosowane do oceny jakości pieczywa chrupkiego.
Badania prowadzono stosując zróżnicowane pod względem surowcowym mieszanki, przy czym podstawowym składnikiem zbożowym była mąka pszenna typu 550. Różne komponenty uzupełniające białkowe czy skrobiowe dodawano w zróżnicowanym stopniu, doprowadzając wręcz do ich dominacji, pamiętając, że wzrost zawartości białka związany jest z koniecznością dodatku wody do mieszanki. Pozostałe komponenty można było dodawać w niewielkim procencie (np. olej), ponieważ pogarszały one efektywność przebiegu procesu obróbki termoplastycznej, nie bez wpływu na jakość produktu końcowego (cukier, sól, woda).
Celem pracy było określenie zmian tekstury pieczywa chrupkiego, żytniego „Wasa" i „trzy zboża", wywołanych zmianą aktywności wody, za pomocą analizy generowanego sygnału akustycznego. Próbki pieczywa poddawano procesowi łamania w maszynie wytrzymałościowej Zwick 1445 z jednoczesną rejestracją emisji akustycznej. Wyznaczono pracę łamania oraz deskryptory emisji akustycznej, takie jak widma akustyczne, liczba zdarzeń emisji akustycznej i współczynnik chrupkości pieczywa o aktywności wody od 0,038 do 0,650. Charakterystyki widmowe przedstawiono w zakresie częstotliwości od 1 kHz do 15 kHz za pomocą programu WIDMOSREDNI. Szczegółowej analizie poddano charakterystyki spektralne badanych produktów i stwierdzono, że niezależnie od aw emitują one dźwięki w zakresie częstotliwości 2-8 kHz i 13-14 kHz. Zmiana tekstury wyraża się również stopniowym zanikiem emisji akustycznej. Obliczono współczynnik chrupkości jako iloraz liczby zdarzeń EA i pracy łamania. W zakresie aktywności wody od 0,2 do 0,4 oba rodzaje pieczywa pozostały chrupkie, o czym świadczy współczynnik chrupkości. Liczba zdarzeń emisji akustycznej i współczynnik chrupkości malały w sposób wykładniczy ze wzrostem aktywności wody w pieczywie.
W pracy oznaczano zawartość czterech witamin grupy B (B1 , B2, PP i B6) w pieczywie świeżym i chrupkim. Materiał doświadczalny stanowiło 5 gatunków pieczywa świeżego oraz 10 rodzajów pieczywa chrupkiego, w tym 9 z importu. W pieczywie świeżym dokonano oceny statystycznej uzyskanych wyników, natomiast zawartość witamin grupy B w pieczywie chrupkim porównano z wynikami dla pieczywa importowanego.
W ostatnich latach pojawiła się na rynku duża ilość pieczywa chrupkiego. Znajduje ono coraz większe uznanie u dietetyków i coraz częściej stosowane jest w dietach odchudzających. Pieczywo chrupkie wytwarzane jest dwoma metodami: tradycyjną i gorącej ekstruzji. Obecnie, ze względu na koszt jednostkowy wytwarzanego produktu oraz możliwość zastosowania surowców o różnej wielkości cząstek, pieczywo chrupkie wytwarzane jest głównie metodą gorącej ekstruzji. Ekstruzja surowców zbożowych zawierających skrobię, białka i tłuszcze powoduje występowanie pewnych zmian w obrębie tych składników. Zmiany te istotnie wpływają na właściwości fizyczne, chemiczne i żywieniowe chleba chrupkiego, a co za tym idzie na jego jakość i akceptację przez konsumenta.
Oznaczono zawartość tiaminy, ryboflawiny, niacyny i witaminy B6 w pieczywie świeżym, uwzględniając pieczywo wypieczone z mąki witaminizowanej oraz w pieczywie chrupkim. Porównano stopień realizacji norm żywienia na tiaminę przez badane pieczywo. Stwierdzono, iż zawartość witamin w analizowanym pieczywie jest zróżnicowana.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.