Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pasture use
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy było określenie wpływu sposobu użytkowania na zmiany składu gatunkowego runi. Badania przeprowadzono w latach 2002-2007 w Sosnowicy na glebie mineralnej. W badaniach uwzględniono dwa sposoby użytkowania runi: pastwiskowy (wypas bydła rasy mięsnej Limousine) oraz symulowany (częste koszenie, proporcjonalne do ilości wypasów). Drugim czynnikiem badawczym było 6 mieszanek trawiasto-motylkowatych z gatunkami testowanymi (Poa pratensis, Festulolium braunii, Festulolium loliaceum - 2 rody, Lolium perenne i Festuca pratensis). Natomiast stałymi komponentami mieszanek były: Phleum pratense, Dactylis glomerata i Trifolium repens. Główną uwagę skupiono na udziale mieszańców Festulolium loliaceum w runi w porównaniu do pozostałych gatunków uwzględnionych w badaniach. Skład gatunkowy ulegał znacznym zmianom w latach badań i był uzależniony od sposobu użytkowania runi oraz wysianej mieszanki nasion. Mieszańce Festulolium loliaceum charakteryzowały się w latach badań średnio udziałem zbliżonym do ilości uwzględnionej w mieszance nasion (30%), natomiast w roku 2007 ich udział wynosił 44,1-59,7% (I ród) oraz 43,9-47,6% (II ród). Wśród gatunków testowanych dużym udziałem odznaczały się również Lolium perenne, Poa pratensis i Festulolium braunii, natomiast znacznie mniejszym Festuca pratensis. W runi pastwiskowej zanotowano większy udział Trifolium repens i L. perenne oraz mniejszy udział gatunków z grupy ziół i chwastów.
The aim of this investigation was to evaluate a share of x Festulolium loliaceum (Huds.) P. Fourn. hybrids in comparison to other species in monoculture pasture sward. The studies were carried out in the years 2002-2005 in Sosnowica on mineral and organic soil. Five species were sown in monoculture: Poa pratensis, Festulolium braunii, Festulolium loliaceum (2 strains), Lolium perenne and Festuca pratensis. Tetraploid hybrids of Festulolium loliaceum [Festuca pratensis (4x) X Lolium perenne (4x)] were bred in The Institute of Plant Genetics, Polish Academy of Sciences in Poznań. The sward was grazed by Limousine cattle 5-6 times in a growing season. The share of tested species was determined by analyzing of surface cover by the Weber method. Moreover, the quantity of sown species as well as species appearing in a monoculture in following years of utilization were determined by the Braun-Blanquet method. The results of carried researches indicate a systematical increase of the share of other species, especially herbs and weeds. Festulolium loliaceum and Lolium perenne hybridswere characterized by the highest share in the pasture sward after 4 years of utilization, Festuca pratensis by the lowest share.
Celem badań była ocena trwałości i stabilności udziału 8 odmian Lolium perenne L. w runi pastwiskowej i łąkowej w warunkach gleb torfowo-murszowych. Badania prowadzono w latach 1996-2005 w Sosnowicy (w rejonie Kanału Wieprz-Krzna). Ruń mieszanek pastwiskowych wypasana była przez bydło rasy mięsnej Limousine (4-5 rotacji), a łąkowych koszona (3 odrosty). Użytkowanie pastwiskowe stymulowało większy udział badanych odmian w porównaniu z użytkowaniem kośnym. W okresie zimowym 2002/2003 odnotowano przemarznięcie i znaczne ograniczenie udziału L. Perenne w runi pierwszego odrostu, ale jednocześnie szybką regenerację tego gatunku w kolejnych latach użytkowania.
Trzyletnie wyniki badań dotyczące udziału odmian i rodów kostrzewy łąkowej w składzie florystycznym runi użytkowanej kośnie i pastwiskowo ukazują słaby rozwój tego gatunku. Średni udział kostrzewy łąkowej w runi użytkowanej pastwiskowo wynosił 6% w 1999, 7% w 2000 i 9% w 2001 roku, a w użytkowaniu kośnym odpowiednio 6%, 14% i 10%. Niezależnie od sposobu użytkowania, przy nawożeniu NPK w plonie runi dominowała życica trwała. Jej udział w latach badań wahał się od 24% do 39% w plonie mieszanek użytkowanych pastwiskowo i od 33% do 51% w użytkowanych kośnie. W runi nawożonej PK w ostatnim roku badań nastąpił wyraźny wzrost udziału koniczyn. W użytkowaniu pastwiskowym koniczyna biała stanowiła od 26 do 29% runi, a w kośnym 32–34%. Koniczyna czerwona w obu użytkowaniach występowała w ilościach zbliżonych — średnio 8%. W runi poletek nie nawożonych ilość kostrzewy łąkowej była niewielka i wynosiła od 0,9 do 3% przy użytkowaniu pastwiskowym oraz od 0,7 do 6% przy użytkowaniu kośnym. W runi tej dominowała kostrzewa czerwona, która w ostatnim roku badań stanowiła od 39 do 45% masy plonu.
Celem badań była ocena wartości pokarmowej mieszanek późnych odmian gatunków traw użytkowanych kośnie i pastwiskowo na podstawie ich składu chemicznego oraz udziału w plonie poszczególnych komponentów z uwzględnieniem pędów generatywnych i wegetatywnych (struktura). Badania prowadzono w latach 1990–1992 w centralnej Polsce na dwóch doświadczeniach w naturalnych siedliskach łąkowych; w umiarkowanie wilgotnym — doświadczenie w użytkowaniu kośnym, a w umiarkowanie suchym — w użytkowaniu pastwiskowym. W badaniach uwzględniono dwie późne mieszanki (łąkową i pastwiskową), których wartość paszową oceniano w pierwszym pokosie i drugim symulowanym wypasie (“wypas”) ze względu na zbliżony termin sprzętu w obu sposobach użytkowania. Nawożenie (kg×ha-1): N — 60 pod każdy pokos i N — 50 pod każdy “wypas”, P — 80 jednorazowo wiosną, K — 120 w dwóch równych częściach. Określano udział w plonie komponentów mieszanek (analiza botaniczno-wagowa), udział pędów generatywnych i wegetatywnych w odmianach traw oraz wartość pokarmową mieszanek: białko ogółem, włókno surowe, strawną suchą masę i makroelementy — P, K, Mg, Ca, Na. W użytkowaniu kośnym stwierdzono najwyższą wartość pokarmową mieszanki w pierwszym roku użytkowania (1990 rok), o czym mogła decydować Lolium perenne odm. Arka dominująca w runi (ok. 44%). W kolejnych latach wartość paszy obniżała się w wyniku znacznie zmniejszającego się udziału tego komponentu i wzrastającego udziału Dactylis glomerata odm. Baza (dominowała w trzecim roku), a także Bromus inermis odm. Brudzyńska. W użytkowaniu pastwiskowym wartość paszy w okresie badań była dobra i zależała przede wszystkim od Lolium perenne odm. Arka (ok. 70%) oraz w mniejszym stopniu od Dactylis glomerata odm. Baza. Wartość pokarmowa mieszanek zależała również od udziału pędów generatywnych i wegetatywnych w dominujących odmianach traw; wyraźnie — w użytkowaniu pastwiskowym, w mniejszym stopniu — w użytkowaniu kośnym.
Badania przeprowadzono w latach 2004-2006 w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Grabowie (51°21’ N; 21°40’ E), należącym do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach. Porównano plonowanie trzech różnych mieszanek roślin motylkowatych z trawami w zależności od sposobu (kośny i pastwiskowy) i częstotliwości użytkowania (zbiór co 21, 28, 35 i 42 dni). Wykonano ekonomiczną oceny kosztów uzyskania pasz dla różnych sposobów użytkowania runi. Koszty uzyskania paszy pastwiskowej były niższe niż paszy pozyskanej w warunkach kośnego użytkowania runi. Zwiększenie liczby dni odrastania runi mieszanek powodowało obniżenie jej wartości pokarmowej, obniżenie kosztów bezpośrednich oraz jednostkowych kosztów produkcji 1 tony suchej masy i 100 jednostek pokarmowych produkcji mleka (JPM). Efektywność nawożenia azotem w tych warunkach była większa od uzyskanej w częstotliwości koszenia co 21 i 28 dni. Wpływ składu botanicznego mieszanek na badane parametry był niewielki, a mieszanka z festulolium wyróżniała się najlepszą wartością pokarmową i najmniejszą efektywnością nawożenia azotem. Plony suchej masy porównywanych mieszanek oraz koszty bezpośrednie i jednostkowe produkcji paszy były zbliżone niezależnie od gatunku trawy w mieszance.
W latach 1999–2001 przeprowadzono badania, w których porównywano udział odmian Lolium perenne L. w runi mieszanek motylkowo-trawiastych w warunkach użytkowania pastwiskowego i kośnego. Wysiane mieszanki składały się z 3 gatunków: Lolium perenne L. (46%), Phleum pratense L. (30%) i Trifolium repens L. (24%). W wyżej wymienionych badaniach uwzględniono 18 odmian Lolium perenne (potraktowanych z pozostałymi komponentami mieszanek jako obiekty badawcze), różniących się pochodzeniem oraz poliploidalnością (odmiany duńskie — Fanda, Pimpernel, Husky, Canasta, Tivoli, Napoleon, Sampo; holenderskie — Barezane, Baristra, Barylou, Bardonna, Barplus, Heraut, Hercules, Bravo; niemiecka — Kelibia oraz polskie — Arka, Solen). Badania przeprowadzono na glebie torfowo-murszowej, metodą bloków losowych w 4 powtórzeniach. W latach 2000–2001 ruń mieszanek pastwiskowych użytkowana była przez wypas (5 odrostów), natomiast łąkowych przez koszenie (3 odrosty). Udział Lolium perenne w uzyskanej paszy był zróżnicowany w zależności od sposobu i roku użytkowania. W 2000 roku udział Lolium perenne w runi był zdecydowanie wyższy w warunkach użytkowania kośnego, natomiast w roku 2001 — pastwiskowego. Biorąc pod uwagę lata użytkowania należy stwierdzić, że w runi łąkowej udział tego gatunku utrzymywał się na stabilnym poziomie w ciągu dwóch lat badań, zwłaszcza odmiany Napoleon, Canasta, Pimpernel i Fanda, natomiast w runi pastwiskowej był znacznie wyższy w roku 2001, a najbardziej trwałymi były odmiany Bardonna, Barplus i Solen.
This work contains an estimation of ten Perennial ryegrass cultivars as regards dry matter yields and resistance to diseases. The highest dry matter yields were collected during the first period of the study, the smallest — during the second year. Average difference between those years amounted to 40.7% due to a lower level of rainfall in the second year of the investigation. The highest total dry matter yield for three years was collected with Anna (36.5 t ha-1) and Montagne (34.5 t ha-1) cultivars and the lowest with a Respect cultivar (30.1 t ha-1). Stalk rust (Puccinia graminis), helmintosporium (Drechslera ssp.) as well as powdery mildew (Erysiphe graminis DC.) infections were observed only during the first year of investigation between the forth and fifth cutting. Infection with pink snow mould occured only during the second and the third year of study.
Literatura zagraniczna i nieliczne prace krajowe donoszą o pastwiskowym użytkowaniu lucerny zarówno w zasiewach jednogatunkowych jak też w mieszankach z trawami. Wypasanie mieszanek dość powszechnie stosowane w praktyce rolniczej wielu państw w naszym kraju jest zagadnieniem mało znanym. Ten sposób użytkowania zasiewów mieszanek na gruntach ornych jest również mało rozpowszechniony w krajach europejskich. Jak wynika z literatury początkowo do użytkowania pastwiskowego stosowano gatunki lucerny jednorocznej. Następnie w wyniku prac hodowlanych wytworzono odmiany lucerny siewnej przystosowanej do wypasania. Zdaniem wielu autorów przystosowanie odmian lucerny do wypasania wynika z ich budowy morfologicznej. Rośliny odmian pastwiskowych charakteryzują się rozłożystym pokrojem, rozbudowanymi szyjkami korzeniowymi, dużą liczbą wytwarzanych pędów, zwiększonym odrastaniem organów wegetatywnych z szyjek korzeniowych, a także wysoką trwałością oraz tolerancją na przygryzanie i udeptywanie przez zwierzęta. Ważnymi zagadnieniami związanymi z pastwiskowym użytkowaniem mieszanek lucerny z trawami, na które zwrócono uwagę w opracowaniu, są: dobór komponentów, plonowanie, wartość pokarmowa, trwałość, budowa morfologiczna, zawartość substancji antyżywieniowych i tempo trawienia masy roślinnej, długość okresu wypasania.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.