Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odzywki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Suplementy diety odgrywają istotną role w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. Z drugiej strony, ze wzglądu na ilość i częstotliwość ich spożywania, szczególnie przez młodych mężczyzn uczęszczających do siłowni, ważne jest monitorowanie ich spożycia. Celem pracy było przedstawienie rodzajów suplementów diety, częstotliwości ich spożycia oraz powody stosowania suplementacji diety przez osoby uczęszczające do siłowni. Badania przeprowadzono w grupie 46 mężczyzn uczęszczających do siłowni w wieku 19-25 lat. Dane dotyczące stosowanej suplementacji uzyskano z ankiet żywieniowych. Wśród badanej populacji spożywanie suplementów deklarowało 100% ogółu badanych. Ankietowani spożywali suplementy diety codziennie lub kilka razy w tygodniu. Największą popularnością cieszyły się środki farmaceutyczne zawierające witaminy i składniki mineralne. Respondenci zaopatrywali się w suplementy diety w różnych miejscach, jednak najczęściej kupowali w aptece i sklepach internetowych. Wiedzę na temat suplementów badani zdobywali od lekarza i rodziców oraz z mediów. Suplementy diety powinno się spożywać tylko w uzasadnionych przypadkach w sposób kontrolowany. Niezbędna jest edukacja społeczeństwa dotycząca wpływu suplementów i składników odżywczych na zdrowie człowieka.
Prawidłowe żywienie zgodnie z określonymi potrzebami organizmu, jest jednym z głównych czynników wpływających na utrzymanie przez sportowców dobrego stanu zdrowia i uzyskiwania wyśmienitych rezultatów sportowych, szczególnie w lekkoatletyce. Biegi długodystansowe są dyscypliną która wymaga od zawodników dużej wytrzymałości, wytrwałości i samozaparcia, i na końcowy sukces zawodnika składa się wiele czynników, wśród, których jednym z ważniejszych jest odpowiednia dieta i suplementacja. Celem pracy było określenie sposobu odżywiania sportowców uprawiających biegi długodystansowe poprzez zbadanie za pomocą ankiety takich czynników jak: ich nawyki żywieniowe, stosowanie przez nich odżywek oraz określenie poziomu ich aktywności fizycznej. Uzyskane wyniki ankiet mężczyzn trenujących lekkoatletykę porównano z wynikami uzyskanymi od równolatków prowadzących sedenteryjny tryb życia. Na podstawie analizy wyników wykazano, iż dieta, którą stosują lekkoatleci różni się w zasadniczy sposób od diety osób nietrenujacych. Tylko 10% osób sedenteryjny przyznawało się do spożywania 4 posiłków dziennie w odróżnieniu do lekkoatletów, których 60% deklarowało spożycie takiej ilości posiłków. Preferencja spożywania wody mineralnej była znacznie większa u sportowców, których 55% deklarowało picie 3-5 szklanek wody dziennie, a tylko 10% nietrenujących mężczyzn przyznawała się do spożywania jakiej ilości wody. Częstość spożywania owoców była większa u sportowców. Aż 80% badanych lekkoatletów deklarowało, że owoce spożywa raz dziennie, podczas gdy w grupie porównawczej zaledwie 25%. Z analizy ankiet wynika, że najbardziej popularne wśród lekkoatletów były odżywki energetyczne, oraz reduktory tkanki tłuszczowej. Do ich stosowania zgodnie z zaleceniami trenerów przyznawało się 65% respondentów. Wyniki uzyskanych badań pozwalają na stwierdzenie, że świadomość prozdrowotna osób trenujących jest na znacznie wyższym poziomie niż w grupie sedenteryjny.
Zbadano zawartość azotanów i azotynów w odżywkach Lactovit O, OF i I, Bebiko 1 i 2R bezpośrednio po wyprodukowaniu oraz przechowywanych w temp. 4 i 20°C przez 2 tygodnie, 1, 2 i 3 miesiące. Podczas 2 tygodniowego przechowywania odżywek poziom azotanów praktycznie się nie zmienił, w okresie 3 miesięcznego przechowywania zakres dekontaminacji azotanów w odżywkach lactovit wynosił 8-10 mg KN03/kg. W przechowywanych odżywkach nie wystąpiło zjawisko akumulacji azotynów.
W artykule omówiono możliwości zastosowania hydrolizatów białkowych. Mogą być one wykorzystane jako źródło łatwo przyswajalnego azotu w preparatach dietetyczno-leczniczych i niektórych wyrobach spożywczych oraz jako dodatki podnoszące właściwości funkcjonalne produktów przemysłu spożywczego i kosmetycznego.
W artykule przedstawiono wykorzystanie takich technik membranowych, jak: odwrócona osmoza (RO), ultraosmoza (UO) i elektrodializa w technologii przerobu serwatki. Przedstawiono główne kierunki jej przerobu. Opisano także możliwości zastosowania technik membranowych w procesie przerobu serwatki: jej zagęszczanie, odsalanie, frakcjonowanie.
W artykule omówiono sposoby otrzymywania hydrolizatów białkowych i czynniki decydujące o ich jakości. Przedstawiono też podstawowy skład chemiczny oraz skład aminokwasowy hydrolizatów białkowych. Zasygnalizowano ich znaczenie technologiczne i zalety żywieniowe.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.