Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odpady przemyslowe organiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wycierka ziemniaczana oraz woda sokowa są produktami odpadowymi przemysłu skrobiowego, aktualnie zagospodarowywanymi głównie na cele paszowe. W odniesieniu do wycierki, dane literaturowe wskazują również na możliwość jej zastosowania do produkcji bioetanolu. Niestety część tego surowca nie nadaje się do przerobu tą metodą, ponieważ jest zbudowana z monomerów niepodatnych na fermentację etanolową. Dlatego też w niniejszej pracy podjęto próbę wykorzystania odpadów przemysłu ziemniaczanego, tj. wycierki ziemniaczanej oraz wody sokowej, jako podłoży do hodowli probiotycznych bakterii fermentacji mlekowej Lactobacillus plantarum KBiMŻ LAB15. Szczególny nacisk położono na możliwość zagospodarowania nieprzydatnych do wytwarzania bioetanolu produktów hydrolizy wycierki, tj. frakcji ciekłej powstałej w wyniku działania pektynaz na wycierkę oraz frakcji stałej powstałej po działaniu kompleksem enzymów (pektynaz, amylaz i celulaz). Stwierdzono, że zarówno świeża wycierka ziemniaczana, jak i produkty jej hydrolizy mogą być komponentami podłoży do hodowli probiotycznych bakterii L. plantarum. Szczególnie efektywnie badane mikroorganizmy rosły w wycierce wzbogacanej sokiem z ziemniaka lub jego hydrolizatem. Maksymalna liczebność ich komórek w podłożach na bazie tych składników była porównywalna do uzyskiwanej w podłożu MRS rekomendowanym do hodowli bakterii mlekowych. Ustalono jednocześnie, że frakcja ciekła powstała w wyniku hydrolizy wycierki pektynazą gwarantowała lepszy wzrost L. plantarum niż świeża wycierka. Mimo wysokiej efektywności wzrostu aktywność metaboliczna L. plantarum w podłożach zawierających wycierkę ziemniaczaną oraz produkty jej przetwarzania była znacznie niższa niż w podłożu MRS.
W publikacji tej omówiono możliwość zagospodarowania wywarów gorzelniczych: ziemniaczanego i zbożowych na cele paszowe, w żywieniu zwierząt przeżuwających i monogastrycznych. Występowanie w obydwu wywarach dużej ilości witamin z grupy B, aminokwasów egzogennych, związków mineralnych, jak również przedstawiający się korzystnie stosunek białka do jednostek owsianych, w sposób jasny dowodzą słuszności stosowania wyżej wymienionych wywarów jako wartościowej paszy przeznaczanej dla zwierząt gospodarskich. Proces wzbogacania zacierów w związki azotu i fosforu, podnoszące zawartość białka w wywarze o kilkanaście do 50% przyczyniają się do zwiększenia wartości pokarmowej wywarów gorzelniczych. Znaczny wzrost białka oraz aminokwasów egzogennych można uzyskać wprowadzając do gorzelni nową technologię opartą na metodzie wielokrotnej recyrkulacji wywaru. Metoda ta zwiększając suchą masę wywaru przyczynia się do podwyższenia ilości składników pokarmowych występujących w wywarze, co zwiększa jego przydatność w skarmianiu zwierząt. Dużą zaletą tej metody jest to, że zagęszczony wywar może być przechowywany przez kilka miesięcy, a tym samym używany w żywieniu zwierząt w okresie, gdy gorzelnie rolnicze nie prowadzą produkcji.
W artykule przedstawiono kierunki utylizacji odpadów podczas otrzymywania spirytusu (wywar gorzelniczy, melasowy, drożdże gorzelnicze), piwa (drożdże browarnicze, wysłodziny, ziemia okrzemkowa), wina (drożdże winiarskie, ziemia okrzemkowa) oraz podczas pozyskiwania kwasu cytrynowego.
W artykule przedstawiono kierunki utylizacji odpadów podczas otrzymywania spirytusu (wywar gorzelniczy, melasowy, drożdże gorzelnicze ), piwa (drożdże browarnicze, wysłodziny, ziemia okrzemkowa), wina (drożdże winiarskie, ziemia okrzemkowa) oraz podczas pozyskiwania kwasu cytrynowego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.