Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 80

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odchudzanie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy była ocena rodzaju metod stosowanych w celu utraty masy ciała oraz zachowań związanych ze stosowaniem suplementów wspomagających odchudzanie wśród młodych kobiet. Badania przeprowadzono metodą ankietową w okresie późnojesiennym 2009 roku wśród 300 studentek Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Analizując uzyskane wyniki stwierdzono, że większość badanych kobiet odchudzała się kiedykolwiek, wiele z nich w ostatnim półroczu. Kobiety podejmowały decyzję o odchudzaniu niezależnie od wartości wskaźnika BMI, co może wskazywać na zaburzone postrzeganie własnego ciała. W celu redukcji masy ciała badane stosowały różnego rodzaju metody, najczęściej była to modyfikacja sposobu żywienia i stosowanie preparatów wspomagających odchudzanie. Wśród stosowanych preparatów najczęściej wymieniane były środki hamujące apetyt lub przyspieszające spalanie tłuszczu i wzmagające termogenezę. Wiele kobiet podczas stosowania środków wspomagających odchudzanie zmieniła też swój sposób odżywiania, nie zawsze były to jednak zmiany prawidłowe, co wskazuje na brak wiedzy badanych dotyczącej zasad prawidłowego żywienia (mających zastosowanie także podczas odchudzania), lub na zwolnienie ze stosowania się do tych zasad podczas stosowania środków wspomagających odchudzanie. Obserwowane zachowania żywieniowe badanych kobiet mogą przyczynić się do rozwoju chorób na tle nieprawidłowego żywienia w wieku średnim, mogą także skutkować rozwojem zaburzeń odżywiania w niedalekiej przyszłości.
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań rynku suplementów diety wspomagających odchudzanie, występujących w Polsce w 2012 roku. Analizowano 240 produktów, które były dostępne w aptekach, sklepach internetowych i stacjonarnych. Występowały one w różnych formach rynkowych: tabletki, kapsułki, forma sypka, płynna, inne. Najczęściej były to kapsułki i ta-bletki. W analizowanych produktach wykazano obecność następujących składników bioaktywnych: chromu (28,3 %), ekstrak-tu zielonej herbaty (24,2 %), L-karnityny (20,4 %) oraz błonnika (18,8 %). Składniki te uznawane są za bezpieczne. Ich zawar-tość w suplementach nie jest prawnie regulowana, a skuteczność w większości przypadków nie jest poparta wystarczającymi badaniami naukowymi.
Proces odchudzania to okres, w którym zmianie ulegają zarówno cechy fizyczne, jak i zależności psychiczne. Można powiedzieć, że zostaje zreorganizowany schemat postępowania i postrzegania siebie przez osoby otyłe. Pozytywny efekt terapii odchudzającej podwyższa poczucie samoskuteczności, wiary we własne możliwości, pewności siebie oraz wiąże się z podwyższeniem samooceny. Przyjmując założenie, że przed podjęciem terapii odchudzającej samoocena osób otyłych jest z reguły niska (brak akceptacji, nagromadzenie przykrych odczuć), to decyzja o podjęciu odpowiedniego postępowania zdecydowanie wpływa na życie człowieka i jego funkcjonowanie w środowisku. Powodzenie, jak i niepowodzenie tego procesu, będzie miało swoje oddziaływanie na pacjenta. Sukces terapii zmniejsza lub znacząco redukuje lęki, napięcie oraz niepewność. To skutkuje poprawą jakości życia.
Celem pracy była ocena wartości odżywczej racji pokarmowych stosowanych w trakcie 10-dniowej terapii odchudzającej prowadzonej w ośrodku rekreacyjnym, a także określenie jej skuteczności na podstawie zmian wybranych parametrów antropometrycznych. W ramach badań podjęto próbę określenia wpływu aktywności fizycznej na stopień utraty masy ciała. Wartość żywieniowa racji pokarmowych stosowanych w ośrodku rekreacyjnym odpowiadała założeniom diety redukcyjnej pod względem podaży energii, białka i węglowodanów, natomiast zawartość wapnia i witaminy B1 w oferowanych posiłkach była zbyt niska. Skutkiem prowadzonego w grupie badanych kobiet programu odchudzania była utrata masy ciała, średnio 2 kg, przy czym rezultaty terapii uzależnione były od stopnia zaangażowania kobiet w realizację zajęć ruchowych.
Zgodnie z powszechnie przyjętymi rekomendacjami w leczeniu otyłości i nadwagi zaleca się ograniczenie spożycia kalorii oraz spożycie węglowodanów w ilości 50-60% ogółu energii, tłuszczów w ilości 25-35% oraz białek w zakresie 10-15%. W ramach tej diety niezbędne jest ograniczenie spożycia cukrów dodanych, tłuszczów i alkoholu. Utrzymanie masy ciała wymaga przewlekłego przestrzegania diety. Inne alternatywne popularne diety, obniżające masę ciała, polegają na zmiennej zawartości makroskładników, co determinuje ich nazwy: diety bardzo niskoenergetyczne, diety niskowęglowodanowe, diety wysokobiałkowe, dieta śródziemnomorska i diety komercyjne. Obecnie trudno jest określić, która z diet jest bardziej bezpieczna i skuteczna. Niezbędne są dalsze wieloletnie obserwacje.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.