Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  oat flake
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy oznaczono zawartość wybranych mikroelementów i pierwiastków śladowych w płatkach owsianych. Materiał do badań stanowiło 14 rodzajów płatków owsianych produkcji krajowej, jak i zagranicznych, określanych jako błyskawiczne i zwykłe, oraz tzw. ekologiczne i normalne. W materiale oznaczono zawartość: żelaza, manganu, cynku, miedzi oraz tzw. metali ciężkich (chrom, kadm, nikiel, ołów). Dopuszczalny poziom ołowiu został przekroczony w jednej próbce, która również charakteryzowała się zwiększoną zawartością miedzi. Nie zaobserwowano istotnej różnicy w zawartości miedzi i kadmu pomiędzy płatkami normalnymi a ekologicznymi. Płatki produkcji krajowej charakteryzowały się istotnie mniejszą zawartością żelaza, cynku oraz niklu, w porównaniu do płatków zagranicznych, z kolei poziom ołowiu był w nich istotnie wyższy. Pochodzenie płatków nie miało wpływu na zawartość manganu, miedzi oraz kadmu.
W pracy oznaczono podstawowy skład chemiczny oraz charakterystykę kleikowania 14 rodzajów płatków owsianych (8 polskich i 6 zagranicznych, 4 błyskawicznych i 10 normalnych, 4 ekologicznych i 10 tradycyjnych). Skład chemiczny badanych płatków zależał od kraju pochodzenia próbek. Płatki wyprodukowane z ziarna owsa z uprawy ekologicznej wyróżniały się większą zawartością tłuszczu i skrobi, niż płatki z owsa z uprawy tradycyjnej. Ponadto płatki błyskawiczne odznaczały się niższą temperatura kleikowania, w porównaniu ze zwykłymi. Lepkość maksymalna badanych wodnych zawiesin zmielonych płatków zależała od sposobu produkcji (większa w przypadku płatków błyskawicznych). Odporność skleikowanych zawiesin na działanie sił ścinających w wysokiej temperaturze zależała od sposobu produkcji płatków i była największa w przypadku płatków błyskawicznych.
Celem pracy było zbadanie wpływu dodatku całych i rozdrobnionych błyskawicznych płatków owsianych na jakość ciasta i pieczywa pszennego. Badania przeprowadzono na mące pszennej oraz na mieszankach pszenno – owsianych przy czym płatki były dodawane w ilości 5, 10 i 15% w postaci rozdrobnionej, a także w całości. W mące pszennej typu 550 zbadano podstawowe właściwości fizyczno-chemiczne. Przeprowadzono również analizę farinograficzną oraz liczbę opadania dla ciasta pszennego oraz ciast pszenno-owsianych. Stwierdzono, że w miarę zwiększania dodatku płatków owsianych wzrasta wodochłonność mąki i liczba opadania. Następnie został przeprowadzony próbny wypiek laboratoryjny metodą jednofazową. Zaobserwowano, że wzrost udziału płatków owsianych powodował spadek objętości uzyskanego pieczywa. Otrzymane pieczywo przechowywano przez 24 i 72 godziny. W trakcie przechowywania badano zmiany tekstury miękiszu uzyskanego pieczywa. Stwierdzono, że dodatek obu postaci płatków błyskawicznych owsianych (całych i rozdrobnionych) nie powodował istotnych statystycznie zmian twardości miękiszu pieczywa po 24 h przechowywania w stosunku do pieczywa pszennego, jedynie 5% dodatek rozdrobnionych płatków powodował zmniejszenie twardości miękiszu o 37%. Dalsze przechowywanie pieczywa powodowało wzrost twardości miękiszu, był on jednak mniejszy niż dla próby kontrolnej oraz istotny statystycznie.
Celem pracy było określenie zawartości wapnia, fosforu, żelaza, cynku i miedzi w różnych gatunkach pieczywa chlebowego wzbogaconego ziarnami i nasionami roślin oraz innymi dodatkami zbożowymi. Badaniami objęto także nasiona słonecznika, maku, lnu, sezamu, ziarno soi, nasiona dyni, otręby oraz płatki owsiane i zbożowe będące składnikami mieszanek i koncentratów piekarskich stosowanych jako dodatki do wyrobu pieczywa, wyrobów cukierniczych i zbożowych produktów śniadaniowych.
Oznaczono zawartość białka, tłuszczu, węglowodanów, popiołu oraz wody w składnikach codziennej diety takich jak mak, otręby, sezam, siemię lniane, płatki owsiane, kminek, orzechy włoskie i laskowe, soja, słonecznik oraz dynia. Z uzyskanych danych wynika, że produkty te dodawane do pieczywa, produktów zbożowych oraz cukierniczych wzbogacają nie tylko ich walory smakowe i estetyczne, ale przede wszystkim odżywcze.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.