Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  oat bran
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badań było określenie najkorzystniejszych parametrów procesu zagęszczania mieszaniny roślinnych odpadów otrębów owsianych i wycierki ziemniaczanej, co pozwoliłoby na opracowanie technologii wytwarzania granulatu opałowego z tych odpadów. Badania przeprowadzono na stanowisku SS-3, z układem roboczym „otwarta komora zagęszczania-tłok zagęszczający”, używając komory otwartej o średnicy 8 mm i długości lo = 47 mm. Określono wpływ zawartości wycierki ziemniaczanej (zw = 10%, 20% i 30%) w mieszaninie z otrębami owsianymi i temperatury procesu zagęszczania (tp = 50, 70 i 90oC) na przebieg procesu (maksymalne naciski zagęszczające uzyskane w trakcie procesu zagęszczania) i gęstość uzyskanego granulatu. Uzyskane wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że najkorzystniejszym z punktu widzenia jakości granulatu dodatkiem wycierki do otrębów owsianych jest dodatek 20%, który pozwala na uzyskanie zadowalającej gęstości granulatu (powyżej 900 kg·m-3). Taka gęstość otrzymanego granulatu czyni go pełnowartościowym paliwem stałym. Wyniki tych badań pozwoliły na wstępne określenie parametrów realizacji procesu zagęszczania w układzie roboczym granulatora z układem „płaska matryca – rolki zagęszczające”. Przeprowadzone badania pozwoliły na opracowanie szczegółowych wytycznych technologii wytwarzania granulatu opałowego i paszowego, czego owocem było zgłoszenia patentowe autora.
Celem badań było określenie obecności i liczby mikroorganizmów w spożywczych otrębach pszennych i owsianych. W próbach otrąb, pochodzących z czterech krajowych zakładów zbożowych, oznaczano: ogólną liczbę bakterii mezofilnych tlenowych i ich form przetrwalnych, miano coli i enterokoków, obecność bakterii chorobotwórczych, liczbę drożdży oraz liczbę i skład jakościowy grzybów pleśniowych. Uzyskane wyniki wskazują, że jakość mikrobiologiczna badanych otrąb była zróżnicowana. Znaczna część prób charakteryzowała się wysoką ogólną liczbą bakterii i/lub pleśni oraz obniżonym poziomem miana coli i nie odpowiadała przyjętym standardom. W żadnej z prób nie stwierdzono jednak obecności bakterii chorobotwórczych. Przyczyną wysokiego ogólnego zakażenia części badanych otrąb przez bakterie i grzyby mogła być nieskuteczna obróbka cieplna lub wtórne skażenie mikrobiologiczne produktu.
9
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Otrzymywanie i wlasciwosci reologiczne gumy owsianej

51%
W artykule przedstawiono wyniki badań Teologicznych roztworów ß-glukanów (gumy owsianej). Badano wpływ pH, temperatury i stężenia ß-glukanow na lepkość ich roztworów. Określono także zależność między dodatkiem różnych stężeń chlorku sodu i sacharozy, a lepkością roztworów gumy owsianej. Badane roztwory w zakresie od 25 do 90°C wykazywały właściwości pseudoplastyczne i tiksotropowe. Zmiana poziomu pH nie miała wpływu na lepkość roztworów, w przeciwieństwie do zmiany stężenia ß-glukanów. Wyższe stężenia NaC1 (1-3%) wpływały ujemnie na lepkość roztworów gumy owsianej, podobnie jak 65% dodatek sacharozy. Wzrost lepkości następował przy dodatku 25—45% sacharozy.
Mieszaniny kaszki kukurydzianej i komponentów owsianych (owsa łuszczonego, otrąb owsianych i owsa nagoziarnistego) ekstrudowano na ekstruderze S-45 (L:D = 12:1). Badano wpływ udziału komponentów owsianych, wilgotności surowca, temperatury cylindra, stopnia sprężania na przebieg procesu i podstawowe właściwości fizyczne ekstrudatu. Obroy ślimaka i średnicę matrycy przyjęto w oparciu o badania pilotujące i wcześniejsze badania z udziałem komponentów owsianych. W szczególności analizowano te cechy, które decydują o przydatności ekstrudatu jako produktu spożywczego. W szczególności analizowano wydajność ekstrudera, ekspandowanie promieniowe, gęstość właściwą, teksturę, wodochłonność produktu i cechy organoleptyczne. Ekstruzja mieszanin kaszki kukurydzianej i komponentów owsianych pozwala na uzyskanie wysokiej jakości produktu, o bardzo dobrej teksturze przy udziale komponentów owsianych do 20 %. Komponenty owsiane, szczególnie rody owsa nagoziarnistego STM 3997 1 STM 4097 można polecić jako znakomite surowce do produkcji ekstrudatów spożywczych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.