Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  nutritional interview
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Oszacowano zawartość azotanów (V) i azotanów (III) w całodziennych wegetariańskich i tradycyjnych racjach pokarmowych, wykorzystując program komputerowy. Racje uzyskano na podstawie 24 godz. wywiadów żywieniowych zbieranych przez 3 kolejne dni od 30 osób żywiących się dietą wegetariańską i 30 osób żywiących się tradycyjnie. Przy obliczeniach uwzględniono ubytki azotanów (V) i azotanów (III), powstające w czasie obróbki technologicznej, korzystając z danych z piśmiennictwa (1). Stwierdzono, że zarówno wegańskie, jak i wegetariańskie racje pokarmowe dostarczają znamiennie więcej azotanów niż racje tradycyjne.
Celem pracy była ocena liczby i rodzaju spożywanych posiłków w ciągu dnia oraz porównanie wartości energetycznej i odżywczej posiłków w dietach dzieci z prawidłową i nadmierną masą ciała. Badania przeprowadzono w grupie 280 dzieci 10 letnich (141 dziewcząt i 139 chłopców) z miasta Białegostoku. Ocenę ilościową dziennych racji pokarmowych dokonano przy użyciu 24-godzinnego wywiadu żywieniowego z dnia poprzedzającego badanie. Ocenie poddano, z uwzględnieniem podziału na posiłki, wartość energetyczną oraz zawartość podstawowych składników odżywczych diety, a także zawartość cholesterolu i błonnika pokarmowego, wykorzystując opracowany w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie program komputerowy Dieta 2.0. Wykazano, iż w porównywanych grupach dominował model 4 posiłkowy, a najczęściej opuszczanym posiłkiem był podwieczorek. Do dojadania między posiłkami przyznawało się 95% dzieci z prawidłową masą ciała i 100% z nadmierną masą ciała. Wykazano nieprawidłowości zarówno w zakresie dostarczania energii z poszczególnych posiłków jak i ich wartości odżywczej, zwłaszcza u dzieci z nadwagą lub otyłością.
Dokonano oceny sposobu żywienia studentów uprawiających sport. W ocenie ilościowej zastosowano metodę wywiadu o spożyciu z ostatnich 24 godz. poprzedzających badanie (uśredniono dane z trzech kolejnych dni). W ocenie jakościowej wykorzystano metodę punktową wg Bielińskiej. Uzyskane wyniki wykazały nieprawidłowości w żywieniu badanych studentów obu płci.
W pracy oznaczono zawartość żelaza i cynku w całodziennych racjach pokarmowych studentek studiów niestacjonarnych Wydziału Pielęgniarstwa i Ochrony Zdrowia AMB. Badania przeprowadzono w oparciu o trzydniowy 24-godz. wywiad żywieniowy (dwa dni obejmowały posiłki spoz˙ywane w domu, trzeci był dniem uczestnictwa w zajęciach). Uzyskane wyniki porównano z normą na poziomie bezpiecznym odpowiednią do płci i wieku dla małej aktywności fizycznej oraz obliczono % realizacji normy. Analizowane racje pokarmowe nie zapewniały prawidłowej podaży zarówno cynku jak i żelaza (realizacja normy Zn w 78,3%, Fe 62,1%). Nie stwierdzono różnic istotnych statystycznie w zawartości cynku i żelaza w CRP obejmujących poszczególne dni badania.
W pracy dokonano oceny spożycia wapnia i żelaza w całodziennej racji pokarmowej studentów Akademii Medycznej w Białymstoku (AMB) w oparciu o 24-godzinny wywiad żywieniowy. Oceniono spożycie produktów będących głównym źródłem tych biopierwiastków (mleko, mięso i ich przetwory).
Oceniono podaż kobalaminy i kwasu foliowego w całodziennych racjach pokarmowych kobiet (n=960) z terenu Dolnego Śląska. Do tego celu wykorzystano 24-godzinny wywiad żywieniowy. W średniej całodziennej racji pokarmowej wykazano niewystarczające spożycie kwasu foliowego (221,5 mcg), które realizowało 79% zaleceń. W średniej całodziennej racji pokarmowej wykazano niewystarczające spożycie cyjanokobalaminy (2,9 mcg), które realizowało 97% zaleceń. W badanej grupie kobiet wykazano niski poziom wiedzy o znaczeniu tych witamin dla zdrowia oraz potrzebę wzmożonej edukacj i prozdrowotnej.
Oceniono sposób żywienia 50-letnich mieszkańców Wrocławia. Ogółem przebadano 850 osób, w tym 502 kobiety i 348 mężczyzn. Średnie całodzienne racje pokarmowe zarówno kobiet jak i mężczyzn charakteryzowały się zbyt wysoką wartością współczynnika aterogenności Keysa. Stwierdzono niewystarczającą podaż błonnika, jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz nadmierne spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych i zbyt duży udział energii z tłuszczów w dietach obu badanych płci.
W pracy oznaczono zawartość wapnia w całodziennych racjach pokarmowych młodzieży gimnazjalnej z Białegostoku i okolic. Badania przeprowadzono w oparciu o 24-godzinny wywiad żywieniowy. Uzyskane wyniki porównano z poziomem bezpiecznym odpowiednim do płci i wieku -1100 mg/osobą/dzień. Stwierdzono prawidłową podaż wapnia w dietach badanej młodzieży płci męskiej i znaczny niedobór tego makroelementu w dietach dziewcząt.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.