Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  nutrigenomika
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Mnogość poznawanych procesów zachodzących w organizmie człowieka na poziomie komórkowym, osobniczych różnic genetycznych, w tym interakcji pomiędzy składnikami pożywienia i genotypem staje się wyzwaniem dla poradnictwa żywieniowego i ewentualnej weryfikacji zaleceń żywieniowych. Zastosowanie zindywidualizowanego poradnictwa dietetycznego opartego o badania genetyczne chociaż bardzo kuszące wymaga ostrożności. Pomimo, że poznano wiele zmian pojedynczych nukleotydów i zmian epigenetycznych to nadal wiedza o interakcjach pomiędzy tymi zmianami jest niewystarczająca. Zawężone spojrzenie i skupienie się w zaleceniach na pojedynczych interakcjach może prowadzić do ryzyka zagrożenia zdrowia. Prowadzone obecnie w Unii Europejskiej wieloośrodkowe badania w ramach projektu Food4me ukierunkowane są na badania efektywności zindywidualizowanych porad żywieniowych i opracowania narzędzi wdrażania spersonalizowanego poradnictwa żywieniowego. Wyniki prac konsorcjum dostępne będą w perspektywie najbliższych 2 lat.
Kwasy nukleinowe należą do niedocenianych składników żywności, szczególnie surowej lub nisko przetworzonej. W niniejszej publikacji skupiono się na omówieniu przemian, jakim podlegają kwasy nukleinowe w przewodzie pokarmowym człowieka, procesie absorpcji nukleotydów oraz nukleozydów z przewodu pokarmowego, a także przedstawiono podstawowe etapy ich metabolizmu w komórkach organizmu. Produkty trawienia kwasów nukleinowych stanowią źródło ważnych cząsteczek sygnalizacyjnych i prekursorowych, mogą być również ponownie wykorzystane do budowy nowych cząsteczek kwasów nukleinowych w organizmie człowieka. W ostatnich latach największe zainteresowanie wzbudzają niskocząsteczkowe kwasy nukleinowe, takie jak niekodujące RNA (ncRNA), także obecne w żywności. Sugeruje się możliwość oddziaływania pokarmowego ncRNA na poziomie regulacji ekspresji genów w komórkach przewodu pokarmowego, a być może i innych tkankach konsumenta. Zarówno wartość odżywcza, jak i wpływ spożywanych kwasów nukleinowych na funkcjonowanie genomu i transkryptomu wskazują na konieczność rozpatrywania żywienia człowieka w kontekście nutrigenomiki.
Dziedziną nauki badającą wpływ składników pożywienia na występowanie chorób i ich interakcję z czynnikami genetycznymi jest nutrigenomika. Dynamiczny rozwój nutrigenomiki jest możliwy dzięki zastosowaniu nowych technologii bioanalitycznych, charakteryzujących się miniaturyzacją i automatyzacją procesów pomiarowych, równoczesną rejestracją setek lub tysięcy informacji oraz zastosowaniem złożonych narzędzi elektronicznych w analizie wyników. Celem nutrigenomiki jest opracowanie w przyszłości indywidualnych strategii żywienia zapobiegających chorobom i poprawiających status zdrowotny ludzi.
Nutrigenomika i nutrigenetyka są to szybko rozwijające się nauki z pogranicza genetyki i nauk o żywności i żywieniu. Ogromny postęp w metodyce badań oraz rozwój stosowanych metod badawczych, znacznie skróciły czas i koszty badań genetycznych. W artykule przedstawiono przykłady polimorfizmu pojedynczego nukleotydu (SNP) wykorzystywane komercyjnie do szacowania ryzyka wystąpienia określonych chorób i praktycznej realizacji idei żywienia spersonalizowanego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.