Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  moszcze owocowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badań było porównanie preparatów pektolitycznych, trzech renomowanych firm produkcyjnych, stosowanych do obróbki miazgi z jabłek dla zwiększenia wydajności moszczu przy tłoczeniu oraz do depektynizacji moszczu. Stwierdzono, że stosowanie preparatów enzymatycznych do obróbki miazgi jest celowe jedynie w przypadku, gdy wydajność moszczu jest niezadowalająca, poniżej 80%. W zakresie depektynizacji moszczu wykazano, że wydłużenie czasu obróbki zwiększało klarowność moszczu. Wszystkie badane preparaty wykazywały porównywalne zdolności depektynizacji moszczu.
Badano wpływ dodatków: bentonitu, pantotenianu wapnia, celulozy, soku z owoców jarzębiny (Jarząb pospolity - Sorbus aucuparia) i śruty z nasion wiesiołka (Oenothera) oraz napowietrzania na tempo i wyniki fermentacji. Stwierdzono celowość stosowania tych aktywatorów. Wpływają one stymulujące na przebieg procesu, w wyniku czego uzyskuje się wyższe zawartości etanolu w porównaniu z próbką fermentowaną bez dodatków. Najwyższą zawartość alkoholu ( 17,2% obj.) otrzymano w winach odfermentowanych z dodatkiem soku z jarzębiny w połączeniu z napowietrzaniem (21 dni fermentacji w temperaturze 22°C). Napowietrzanie pozwoliło na uzyskanie wyższej zawartości alkoholu w porównaniu z próbkami niepoddanymi temu procesowi.
W artykule omówiono na wstępie działanie histaminy na organizm ludzki przyjmowanej łącznie z etanolem oraz aktualne poglądy na temat przyczyn powstawania histaminy w winach. Prezentowane badania własne wykazały, że moszcze jabłkowe, truskawkowe, z czerwonej i czarnej porzeczki zawierają niewielkie ilości wolnych aminokwasów. Moszcze wiśniowe i z czarnej porzeczki nie zawierały histydyny. W winach z badanych moszczów nie stwierdzono histaminy i tyraminy, bądź tylko w ilościach śladowych. Wzbogacanie nastawów w aminokwasy przez dodatek autolizatu drożdży w ilości 150 mg/l w przeliczeniu na azot α-aminokwasowy powodowało wzrost zawartości histaminy do 0,93 mg/l i tyraminy do 0,48 mg/l. Z bogatych w aminokwasy, jak również w polifenole moszczów aroniowych otrzymywano wina o śladowej zawartości histaminy i tyraminy.
Badano stopień adsorpcji polifenoli w procesie klarowania moszczów, win i napojów winopodobnych za pomocą wybranych bentonitów. Do badań użyto: moszcz jabłkowy, wino z moszczu jabłkowego i napoje winopodobne otrzymane z moszczu z udziałem brzeczki piwnej. Do klarowania użyto preparatów bentonitowych: CLARIT BW 100, CLARIT BW 125 i VOLCLAY KWK. Napoje winopodobne przed klarowaniem poddano próbom na stabilność koloidalną. Po ogrzaniu do temp. 80°C wszystkie produkty zmętniały i pozostały mętne do wyjęcia z chłodziarki w temp. -3°C po 24 h. Zastosowanie bentonitów okazało się więc uzasadnione. Skuteczność preparatów bentonitowych porównano w próbach wstępnych. Najskuteczniejszym preparatem okazał się CLARIT BW 125 (proszek) i ten preparat posłużył do wykonania dalszych prób. Ustalono dawkę tego preparatu do poszczególnych badanych produktów. Jego dawka wyniosła: do moszczu z żelatyną 0,09 g/100 ml, do moszczu bez żelatyny 0,11 g/100 ml i do napojów winopodobnych 0,20 g/ml. Stopień adsorpcji polifenoli przez CLARIT BW 125 wyniósł: 18% dla wina jabłkowego, 47% dla moszczu jabłkowego i 31-45% dla napojów winopodobnych. Stwierdzono też, że udział brzeczki piwnej w nastawie powoduje zmniejszenie zawartości polifenoli w finalnym wyrobie.
Celem pracy było ilościowe określenie ubytku substancji mineralnych w procesie fermentacji win owocowych, napojów wino-podobnych i napojów alkoholowych. Stwierdzono, że w pierwszych dniach fermentacji alkoholowej drożdże zużywają znaczne ilości substancji mineralnych, które w dalszym biegu procesu uwalniane są częściowo do fermentowanego nastawu. Powoduje to znaczne obniżenie pH na początku fermentacji, a w dalszym jej biegu jego powolny wzrost. Najniższe pH w napojach winopodobnych i napojach alkoholowych zaobserwowano w 2 i 3 dniu fermentacji. Poziom pH obniżył się do granicy działalności życiowej drożdży i wynosił dla napoju winopodobnego i alkoholowego porzeczkowego 2,50 oraz gronowego 2,52. Takim wartościom pH odpowiadała najniższa zawartość popiołu. W związku z powyższym znaczniejsze dokwaszanie nastawów na napoje alkoholowe może być przyczyną zakłóceń procesu fermentacji.
W pracy badano zmiany zawartości witaminy C w procesie otrzymywania win z owoców cytrusowych i ananasa. Stwierdzono, ze w warunkach fermentacji beztlenowej większe straty witaminy C występują podczas fermentacji (9,2-15,0%) niż w czasie leżakowania (4,6-14,4%). Największą zawartość witaminy C notowano w winie pomarańczowo-grapefruitowym - 211-219 mg/dm3. Zastosowane do fermentacji drożdże Saccharomyces cerevisiae -bayanus nie asymilowały witaminy C. Moszcze świeże oraz odtworzone z koncentratów cytrusowych zawierających pulpę, od fermentowały do zawartości alkoholu 13-14% obj. w czasie 6-8 dni. Otrzymane wina z owoców cytrusowych charakteryzowały się normalnym składem chemicznym i dobrą jakością sensoryczną.
W pracy wskazano na celowość zastosowania techniki membranowej (ultrafiltracji) w procesach klarowania i zimnej sterylizacji cydru. W części wprowadzającej artykułu przedstawiono charakterystykę cydru oraz wybrane operacje techniczne i technologiczne jego wyrobu.
Badano wpływ preparatu pektynolitycznego Rohapect MA PLUS oraz preparatów konkurencyjnych firm na wydajność moszczu oraz ilość i jakość substancji pektynowych zawartych w wytłokach. Wykazano, że rodzaj i dawka zastosowanego preparatu enzymatycznego istotnie wpływa na wydajność moszczu oraz ilość i jakość substancji pektynowych w wytłokach jabłkowych. Wyniki badań potwierdzają bardzo korzystny wpływ preparatu Rohapect MA PLUS na wydajność moszczu z jabłek. Najwięcej pektyn o najwyższej sile żelowania wyrażonej w stopniach SAG znajdowano w próbach kontrolnych (bez obróbki enzymatycznej). Nieco mniejszą silę żelowania miały pektyny wyekstrahowane z wytłoków po obróbce preparatem Rohapect MA PLUS. Istotnie mniejsze właściwości żelujące miały pektyny wyekstrahowane z wytłoków pochodzących z prób traktowanych preparatami firm konkurencyjnych.
Naturalne barwniki antocyjanowe mogą być stosowane zamiennie z barwnikami syntetycznymi, jednak odznaczają się stosunkowo małą stabilnością. W moszczach i winach aroniowych antocyjany odgrywają istotną rolę w kształtowaniu ich jakości, w tym szczególnie barwy. Zastosowanie metody chromatografii cieczowej pozwala na precyzyjne badanie ilościowego i jakościowego składu antocyjanów. Metoda ta umożliwia dokładną analizę przemian antocyjanów w produkcji moszczy i win oraz badanie efektów dodawania stabilizatorów barwy. W pracy badano możliwość stabilizacji czerwonej barwy moszczy i win aroniowych przez dodatek flawonów tarczycy bajkalskiej, zawierającej glikozydy skutelaryny i bajkaleiny.
W artykule przedstawiono ocenę jakości preparatów enzymatycznych nowej generacji produkowanych przez firmę Novozymes w stosunku do preparatów starszej generacji. Nowe preparaty Novozymes odznaczają się dużą specyficznością działania, a przy ich zastosowaniu uzyskuje się większe wydajności tłoczenia i lepszą jakość produktu niż przy stosowaniu dotychczas polecanych preparatów enzymatycznych. Szczególnie korzystnym do obróbki miazgi z owoców czarnej porzeczki okazał się preparat Pectinex BE XXL w mieszaninie z preparatem Pectinex BE Colour w stosunku 1:1.
Badano związki polifenolowe w moszczach i winach wiśniowych. Zawartość polifenoli ogółem w winach wiśniowych kształtowała się na poziomie 850-1300 mg/dm3 w zależności od sposobu obróbki miazgi. W moszczach i winach, niezależnie od sposobu obróbki, stwierdzono występowanie antocyjanów, pochodnych cyjanidyny, flawanoli oraz pochodnych kwasu hydroksy cynamonowego. W moszczach i winach po obróbce pektyno litycznej zaobserwowano pojawienie się aglikonu - cyjanidyny.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.