Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  molybdenum content
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
The study aimed at evaluating the influence of soil contamination with nickel on a background of varied liming on cadmium, molybdenum, and sodium contents in red clover biomass. The four-year pot experiment was carried out using a completely randomized pattern in which the following factors were examined: I – soil contamination with nickel (0, 50, 100, 150 mg Ni kg⁻¹ soil); II – liming (no liming or liming according to 0.5, 1.0, and 1.5 Hhsoil). Red clover (Trifolium pratense L.) as a test plant of which the seeds were sown every year, with its biomass harvested 4 times per each vegetation season. The content of Na, Cd and Mo was determined by the ICP-EAS technique. Study results were statistically processed by applying variance analysis, while LSD(0.05)values were calculated according to the Tukey test. In order to find dependencies between examined features, linear correlation analysis was performed as well. The soil contamination due to nickel up to 100 mg kg⁻¹ soil caused a decrease of Cd content with an increase at the highest contamination level of 150 mg kg⁻¹ soil, while decrease of Na and Mo concentrations at all applied nickel rates. Liming made average Na and Cd contents lower and mean Mo level higher in red clover biomass.
W doświadczeniu wazonowym określono wpływ nawożenia świeżymi mieszaninami osadów ściekowych z Siedlec (po metanowej fermentacji) i Łukowa (stabilizowanych w warunkach tlenowych) z tlenkiem wapnia i popiołem z węgla brunatnego w proporcjach suchej masy 6 : 1, 4 : 1, 3 : 1 i 2 : 1 na zawartość boru i molibdenu w roślinach testowych (kukurydzy, owsie i słoneczniku). Rośliny testowe nawożone mieszaninami osadowo-popiołowymi zawierały więcej boru, a mniej molibdenu niż po zastosowaniu osadów z dodatkiem tlenku wapnia. Zwiększenie ilości dodawanego tlenku wapnia i popiołu do osadów ściekowych zwiększyło zawartość molibdenu, zmniejszając ilość boru w roślinach nawożonych tak sporządzonymi mieszaninami. Zawartość oznaczanych pierwiastków w roślinach testowych najczęściej nie była uzależniona od rodzaju (miejsca pochodzenia) osadu ściekowego wykorzystanego w przeprowadzonym eksperymencie.
W pracy przedstawiono wyniki badań, których celem było określenie wpływu stosowania osadów ściekowych z dwóch oczyszczalni ścieków na glebę lekką i gliniastą oraz wapnowania na zawartość molibdenu, boru i strontu w życicy wielokwiatowej. Doświadczenie wazonowe założono w układzie całkowicie losowym i prowadzono przez 2 lata. Badano następujące czynniki: I gatunek gleby (piasek gliniasty mocny i glina piaszczysta pylasta); II wapnowanie (bez wapnowania i wapnowanie wg Hh = 1); III nawożenie (osady ściekowe pochodzące z dwóch oczyszczalni). Osady ściekowe zastosowane w doświadczeniu pochodziły z oczyszczalni ścieków przemysłowych i komunalnych w Siedlcach oraz oczyszczalni Siedleckich Zakładów Drobiarskich „Drosed”. W doświadczeniu osady ściekowe zastosowano jednorazowo w ilości 15% świeżej masy osadów w stosunku do masy gleby. Działanie osadów porównano do obornika bydlęcego stosowanego w takiej samej dawce i terminie. Rośliną testową była życica wielokwiatowa. W okresie sezonu wegetacyjnego zbierano po trzy pokosy trawy, w której po wysuszeniu oznaczono całkowitą zawartość Mo, B i Sr metodą ICP-AES po mineralizacji „na sucho” w piecu muflowym w temperaturze 450-500°C i rozpuszczeniu popiołu w 10% roztworze HCl. Nawożenie osadami ściekowymi miało istotny wpływ na zawartość badanych pierwiastków w trawie. Istotnie większą zawartość molibdenu i boru w życicy wielokwiatowej stwierdzono w pierwszym roku badań po zastosowaniu osadów z Siedlec, a w drugim roku boru i strontu po zastosowaniu osadów z „Drosedu”. Stwierdzono istotnie większą zawartość molibdenu i boru w roślinach uprawianych na glebie lekkiej, natomiast strontu na glebie średniej. Wapnowanie niejednoznacznie różnicowało zawartość molibdenu i boru w trawie, a istotnie zwiększyło zawartość strontu w życicy wielokwiatowej.
W doświadczeniu wazonowym określono wpływ nawożenia świeżymi i kompostowanymi osadami ściekowymi z Siedlec i Łukowa, z dodatkiem CaO i popiołu z węgla brunatnego na zawartość boru i molibdenu w roślinach testowych (kukurydzy i słoneczniku), uprawianych na glebie lekkiej (pglp) o odczynie kwaśnym. Rośliny nawożone osadami ściekowymi z dodatkiem CaO zawierały najczęściej więcej molibdenu, a mniej boru w porównaniu z roślinami nawożonymi osadami bez dodatków i z dodatkiem popiołu z węgla brunatnego. Rośliny zbierane z obiektów nawożonych mieszaninami osadowo-popiołowymi zawierały więcej boru i molibdenu, w porównaniu z roślinami uprawianymi na osadach bez dodatku. Kompostowanie osadów ściekowych i ich mieszanin najczęściej nie wpłynęło istotnie na zawartość boru i molibdenu w kukurydzy i słoneczniku.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.