Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  mikrokapsulki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Artykuł przedstawia źródła i zastosowania barwników naturalnych w przemyśle spożywczym. Omówiono problemy legislacyjne i nowe źródła barwników oraz metody zwiększania ich stabilności.
6
72%
Podjęto próbę scharakteryzowania makrostruktury cząstek proszku i struktury wewnętrznej mikrokapsułek estrów etylowych oleju roślinnego otrzymywanych metodą suszenia rozpryskowego w warunkach laboratoryjnych i przemysłowych. Z wykorzystaniem techniki komputerowej analizowano mikrofotografie proszków otrzymane za pomocą elektronowego mikroskopu skaningowego. Stwierdzono duży zakres zmian wielkości cząstek, w przedziale 3,9-124,8 μm, z przewagą cząstek poniżej 40 μm. Elementy struktury wewnętrznej miały średnice w zakresie 0,141-1,915 μm, odpowiadające średnicom kropel fazy olejowej w emulsjach przed suszeniem. W obu przypadkach rozkład wielkości mierzonych elementów obrazu był logarytmiczno-normalny. Wykazano, że różne warunki preparowania emulsji i suszenia rozpryskowego prowadzą do istotnych statystycznie różnic parametrów struktury cząstek - zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Stwierdzono konieczność korelowania parametrów charakteryzujących strukturę mikrokapsułek ze strukturą emulsji i innymi właściwościami proszków.
W procesie mikrokapsułkowania aromatów istotny wpływ na efektywność retencji aromatu mają właściwości fizyczne proszków. Celem pracy było zbadanie zależności pomiędzy zawartością aromatu cytrynowego w roztworze przeznaczonym do mikrokapsułkowania metodą suszenia rozpyłowego a wybranymi właściwościami fizycznymi proszków. Do badań przygotowano roztwory o stężeniu 30% (26% maltodekstryny i 4% gumy arabskiej), dodatek aromatu wynosił 2, 4, 6, 8 i 10% całkowitej masy roztworu. Pomiary lepkości emulsji wykazały, iż po przekroczeniu wartości 4% dodatku aromatu następował wzrost lepkości pozornej emulsji poddawanych suszeniu od 30 do 41 mPa·s. Natomiast gęstość emulsji malała liniowo wraz ze wzrostem zawartości aromatu. Wzrost zawartości aromatu spowodował spadek gęstości pozornej proszków od 1437 do 1220 kg·m-3. Nie wykazano jednoznacznego wpływu dodatku aromatu na zawartość wody, gęstość luźną i porowatość złoża. Wielkość cząstek proszków wzrastała wraz ze zwiększeniem ilości dodatku aromatu. Z krzywej skumulowanej wynika, że połowa analizowanych cząstek miała średnicę mniejszą lub równą 6,3 mm w proszkach z 4%-owym dodatkiem aromatu, a 9,1 mm gdy zawartość aromatu wynosiła 10%.
Celem badań było określenie wpływu dodatku mikrokapsułkowanego w inulinie lub maltodekstrynie ekstraktu z łuski cebuli na jakość pieczywa pszennego. Proporcje ekstraktu do nośnika w mikrokapsułkach wynosiły 1:1, 1:2, 1:3. Mikrokapsułki dodawano do chleba w ilości równoważnej 0,5% czystego ekstraktu w stosunku do naważki mąki oraz 0,5, 1,0 i 1,5% nośnika odpowiednio do proporcji. Wprowadzenie do chleba ekstraktu z cebuli utrwalanego w maltodekstrynie przyczyniało się do zwiększenia jego wydajności, a dodatek mikrokapsułek z inuliną nie zmieniał tej cechy. Chleby z 0,5-procentowym dodatkiem ekstraktu z cebuli, w porównaniu z chlebami kontrolnymi, zawierającymi tylko nośnik, miały mniejszą objętość. Pieczywo zawierające ekstrakt utrwalany w maltodekstrynie było większe niż to z ekstraktem utrwalanym w inulinie. Dodatek ekstraktu z cebuli powodował kilkakrotny wzrost zawartości polifenoli ogółem i aktywności przeciwutleniającej w pieczywie. Do wzbogacenia chleba w polifenole korzystniejszym nośnikiem była maltodekstryna.
W artykule przedstawiono mechanizmy percepcji zapachu przez człowieka. Scharakteryzowano „użycie" zapachu w reklamie. Przedstawiono środki poligraficzne umożliwiające drukom wyzwalanie zapachu. Przeprowadzono badania odpornościowe druków opakowaniowych zaopatrzonych w mikrokapsułki zapachowe pod kątem stałości wydzielanego zapachu. Całość zilustrowano mikrofotografiami z mikroskopu elektronowego, które pokazują stan powierzchni druku wraz ze stanem zniszczenia mikrokapsułek zapachowych.
W artykule przedstawiono możliwości wytwarzania, charakterystykę i zastosowanie mikrokapsułek olejów jadalnych w technologii żywności. Mikrokapsułkowanie jest techniką, za pomocą której jeden materiał lub mieszanina materiałów jest powlekana bądź zamykana wewnątrz innego materiału. Obecnie najpopularniejszą metodą kapsułkowania olejów jest suszenie rozpyłowe, które umożliwia zmianę emulsji w proszek przy jednoczesnym zachowaniu ich cennych właściwości. W artykule omówiono rodzaje otoczek mikrokapsułek oraz ich wpływ na jakość uzyskanego proszku. Do najczęściej stosowanych materiałów nośnikowych należą gumy i polisacharydy, które w dużym stopniu chronią rdzeń mikrokapsułki przed utlenianiem. Kapsułki olejów roślinnych mogą stać się alternatywą dla tradycyjnych dodatków funkcjonalnych wykorzystywanych powszechnie w przetwórstwie żywności. Obecnie są stosowane do jogurtów, serów, pieczywa, przetworów mięsnych i soków.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.