Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1621

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 82 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  miedz
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 82 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Pszenicę ozimą nawożono dolistnie miedzią w formie wodorotlenku i siarczanu miedzi. Nawożenie wykonano w fazie krzewienia (EC 25), na początku strzelania w źdźbło (EC 31) oraz w obu terminach (EC 25 i EC 31). Całkowitą zawartość azotu w materiale roślinnym oznaczono metodą Kjeldahla w okresie kwitnienia (EC 65) oraz w fazie dojrzałości pełnej (EC 91). Nawożenie miedzią zwiększało efektywność agronomiczną i fizjologiczną azotu z saletry amonowej. Wykorzystanie azotu z nawozów było największe w warunkach stosowania wodorotlenku miedzi. Na obiektach nawożonych miedzią rośliny intensywniej przemieszczały azot z liści i słomy do ziarniaków. W wariantach z wodorotlenkiem miedzi mobilność azotu w roślinie była większa niż po zastosowaniu siarczanu miedzi. Dolistne nawożenie miedzią wykonane w okresie krzewienia i na początku strzelania w źdźbło w formie wodorotlenku i siarczanu miedzi prowadziło do zwiększenia efektywności nawożenia azotem. Rośliny nawożone miedzią sprawniej przemieszczały azot z organów wegetatywnych do ziarniaków, przy czym intensywność tego procesu była większa w warunkach stosowania wodorotlenku miedzi.
6
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Wplyw niedoboru miedzi na rozwoj koscca u koni

88%
W stajni, w której często występowały obrzęki stawów, kulawizny i złamania kości kończyn u źrebiąt wykonano badania kliniczne, anatomo-patologiczne oraz laboratoryjne surowicy krwi i sierści. Stwierdzono, że przyczyną choroby była osteochondroza. Badania surowicy krwi i sierści (Zn, Cu, i Cd) wykazały, że przyczyną choroby był względny niedobór Cu spowodowany nadmierną koncentracją Zn w organizmie źrebiąt. Zmiana środowiska i żywienia spowodowała wyzdrowienie źrebiąt, spadek koncentracji Zn w surowicy i sierści, wzrost stężenia Cu w sierści oraz przywrócenie właściwych proporcji Cu:Zn w organizmie zwierząt.
W pracy przedstawiono wyniki badań nad wpływem pobierania miedzi przez owies, gorczycę i kukurydzę w zależności od formy chemicznej, w jakiej ten pierwiastek został wprowadzony do gleby. Badania przeprowadzono w hali wege­tacyjnej, na glebie o odczynie kwaśnym o wysokiej zasobności w fosfor, potas i magnez. Miedź stosowano w dawkach: 20, 40 mg·kg⁻¹ w następujących związ­kach chemicznych CuO, CuSO₄, Cu(CH₃COO)₂, CuCl₂ , Cu(NO₃)₂ . Określono wysokość plonów, zawartość i pobranie miedzi przez owies, grykę i kukurydzę. W warunkach przeprowadzonych badań stwierdzono istotną zależność plonowa­nia gryki i kukurydzy od dawki miedzi, natomiast zawartość i jego pobieranie były związane z formą chemiczną badanego metalu.
19
76%
W warunkach doświadczenia poletkowego badano wpływ użyźnienia gleby lekkiej różnymi (1%, 2,5%, 5%, 10%, 20%) dawkami ziemistych osadów ściekowych z Końskich i Skarżyska na zmiany zawartości w niej różnych form miedzi. Pod wpływem zastosowanych osadów ściekowych stwierdzono wzrost zawartości miedzi, uzależniony od rodzaju osadu i wielkości dawki, czasu jaki upłynął od wykonania zabiegu i głębokości w profilu gleby. W analizowanym okresie odnotowano spadek zawartości miedzi ogólnej, zaś zwiększenie udziału form rozpuszczalnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 82 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.