Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  microbiological contaminant
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Polskie normy (PN) z 1989 r. dotyczące badań skażenia mikrobiologicznego powietrza atmosferycznego w dużym stopniu uległy dezaktualizacji, natomiast polskich norm dotyczących badania zanieczyszczeń biologicznych w pomieszczeniach wewnętrznych brak. Utrudnia to, a czasem uniemożliwia porównywanie uzyskiwanych wyników między sobą. W pracy pokazano na przykładach skalą problemu.
Celem pracy było zbadanie możliwości zastosowania technologii wysokociśnieniowej (HPP) oraz podwyższonej temperatury w atmosferze gazu szlachetnego - helu - do redukcji zanieczyszczenia mikrobiologicznego w przyprawach ziołowych: owocach kolendry i nasionach kminku. Badane produkty poddawano działaniu ciśnienia 800 MPa i 1 000 MPa przez 30 minut w zakresie temperatur od 60 do 121°C. Stwierdzono redukcję mikroflory tlenowej o 2 cykle logarytmiczne, przy całkowitej inaktywacji bakterii z grupy coli oraz drożdży i pleśni. Zaobserwowano, że skuteczność procesu w atmosferze helu zależy od wilgotności środowiska i zabieg pozwala na redukcję zanieczyszczenia mikrobiologicznego przynajmniej przy 20% zawartości wody. Zastosowanie procesu HPP w atmosferze helu może być wykorzystanie do poprawy jakości mikrobiologicznej przypraw ziołowych.
Celem badań była ocena mikrobiologicznego zanieczyszczenia powietrza pomieszczeń biurowych w budynku z systemami klimatyzacyjnymi i w budynku bez systemów klimatyzacyjnych.
Celem pracy była ocena jakości mikrobiologicznej powietrza w oparciu o badania wykonane w latach 2002-2004 na terenie oczyszczalni ścieków w Szczecinie. Pobór próbek wykonano metodą aspiracyjną przy pomocy samplera sitowego MAS-100, dwukrotnie w 2002 roku oraz jednorazowo w 2003 i 2004 roku. Badania, ocenę różnorodności mikroorganizmów i ich ilości przeprowadzono zgodnie z PN-89/Z-04111/01-02 oraz PN-81/C-04615/27 wykonując badania w jednym sezonie (latem). Punkty poboru zostały ustalone w sposób indywidualny dla danego obiektu. Znajdowały się one na jego terenie, w pobliżu miejsc, gdzie spodziewano się najwyższych stężeń mikroorganizmów, a także w miejscach wokół badanego obiektu - na jego granicach jak i w odległości 50 m i 150 m. Na przebadanej oczyszczalni ścieków powietrze charakteryzowało się różnym stopniem mikrobiologicznego zanieczyszczenia: od niezanieczyszczonego do silnie zanieczyszczonego. Najwięcej prób powietrza ocenionego jako silnie zanieczyszczone otrzymano przy oznaczaniu ogólnej liczby bakterii w 37°C, następnie gronkowców hemolizujących a, promieniowców, natomiast w oznaczaniu gronkowców hemolizujących ß, Pseudomonas fluorescens powietrze w żadnym przypadku nie zostało ocenione jako silnie zanieczyszczone. Zaobserwowano, nieznaczne pogorszenie jakości mikrobiologicznej powietrza w czasie trwania badań (rok 2002), a także to, że w czasie trzech lat badań, stwierdzono możliwość wyizolowania takich samych rodzajów mikroorganizmów.
Badania jakości mikrobiologicznej powietrza wewnętrznego na terenie Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska przeprowadzono metodą sedymentacyjną. Wykonano sześć serii pomiarowych od jesieni 2002 roku do wiosny 2003 roku. Otrzymane wyniki badań wskazują na zanieczyszczenie mikrobiologiczne powietrza wewnętrznego w badanym budynku. Przekroczenia norm jakości powietrza dotyczą przede wszystkim gronkowców i promieniowców, a także ogólnej liczby bakterii.
Przeprowadzono badania właściwości bakteriostatycznych i bakteriobójczych modyfikowanych włókien poliestrowych i tkaniny z wykończeniem antybakteryjnym wobec wytypowanych szczepów bakterii. W metodach jakościowych stwierdzono działanie przeciwbakteryjne tkaniny wobec Klebsiella pneumoniae i Staphylococcus aureus, natomiast wykazano brak efektu antybakteryjnego wobec Escherichia coli oraz Pseudomonas aeruginosa. W badaniach ilościowych uzyskano ponad 90% redukcją bakterii.
Zbadano 26 próbek śledzi solonych, pochodzących z rynku warszawskiego. Śledzie w zalewie o wysokiej zawartości soli przechowywano przez 21 dni, a płaty śledziowe nisko-solone przez 42 dni, w temperaturze 4°C i 22°C. Oznaczano zawartość amin biogennych - histaminy i tyraminy oraz poziom zanieczyszczeń mikrobiologicznych. W próbkach śledzi nisko-solonych poziom histaminy wzrastał do 35 mg/kg a poziom tyraminy aż do 318 mg/kg. Wzrost zawartości amin był proporcjonalny do okresu przechowywania. W czasie przechowywania tych próbek nastąpił wzrost mikroflory tlenowej do 106 /g. W próbkach śledzi wysoko-solonych nie zaobserwowano zwiększenia zawartości amin ani zmian jakości mikrobiologicznej w czasie ich przechowywania.
W pracy przedstawiono wyniki ilustrujące zanieczyszczenie powietrza przez bakterie mezofilne tlenowe, drożdże i grzyby strzępkowe w strefach wydzielonych według przeznaczenia, tj. oraz w obszarze sprzedaży i wydawania posiłków, w części konsumpcyjnej oraz na zapleczu gospodarczym. Badania wykonano metodą sedymentacyjną, w czterech terminach, a oznaczenia prowadzono w porze rannej i popołudniowej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.