Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  metale toksyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Fermentacja jest bardzo istotnym etapem procesu produkcji pieczywa. W wyniku działania odpowiedniej mikroflory zawartej w cieście, głównie drożdży z rodzaju Saccharomyces i/lub bakterii kwasu mlekowego, następuje jego spulchnienie i wytworzenie specyficznego smaku i aromatu chleba oraz zablokowanie wzrostu niepożądanej mikroflory, pochodzącej z mąki. Podczas fermentacji ciasta zachodzi także szereg przemian, których charakter nie do końca został poznany, a które mogą wpływać na bezpieczeństwo zdrowotne wyrobu finalnego. W celu określenia wpływu procesu fermentacji na zawartość wybranych kontaminantów w ciastach sporządzonych na podstawowe rodzaje chleba oznaczono zawartość: kadmu, ołowiu, rtęci, pozostałości pestycydów chloroorganicznych oraz ochratoksyny A. Analizy przeprowadzono w ciastach uzyskanych bezpośrednio po wymieszeniu oraz w kęsach tych samych ciast poddanych procesowi fermentacji i rozrostu końcowego, tuż przed wypiekiem pieczywa. Po procesie fermentacji ciasta stwierdzono większą zawartość metali toksycznych, zwłaszcza kadmu i ołowiu, a mniejszą pozostałości pestycydów chloroorganicznych. Pozytywnym skutkiem procesu fermentacji ciasta okazała się znacząca redukcja zawartości OTA.
Wiek XX a szczególnie ostatnie 50 lat to gwałtowny rozwój przemysłu. Przyniósł on ze sobą wiele zmian korzystnych takich jak wzrost poziomu życia, łatwiejszy dostęp do nauki, opieki zdrowotnej. Jednocześnie jednak spowodował on zaburzenie równowagi w środowisku. Skażenie produktami i odpadami przemysłowymi, chemizacja rolnictwa, rozwój motoryzacji doprowadziły zarówno do wzrostu stężenia metali toksycznych jak i do zubożenia gleby i wody w biopierwiastki. Współczesna nauka o elementach mineralnych rozwinęła się w ostatnich latach dzięki znacznemu postępowi w zakresie badań analitycznych, zwłaszcza wprowadzeniu spektrofotometrii absorpcji atomowej. Rozwój tych metod pozwolił na postęp w badaniach gospodarki biopierwiastkami w ustroju człowieka. Udział takich pierwiastków jak żelazo, miedź, cynk i magnez w reakcjach enzymatycznych jako czynników aktywujących koenzymy, metaloenzymy jak też w syntezie białek sprawia, że odgrywają one istotną rolę w mechanizmach warunkujących zapłodnienie, rozwój płodu, przebieg ciąży, porodu, laktacji. Niedobory ważnych dla życia mikro- i makroelementów są powodem wielu schorzeń cywilizacyjnych. Niedobór biopierwiastków jak i nadmiar metali toksycznych najbardziej szkodliwy jest dla organizmów rozwijających się. Stąd też duże zainteresowanie położników i ginekologów znaczeniem biopierwiastków i metali toksycznych w fizjologii i patologii rozrodu. Organizm ludzki posiada wiele systemów autoregulacji, które mają na celu uniezależnienie się od ewentualnych, okresowych nieprawidłowości w podaży. Dzieje się to dzięki mechanizmom selektywnego wchłaniania, magazynowania i wydalania. Ciąża należy jednak do stanów znacznie obciążających metabolizm. Zmienia ustaloną równowagę zwiększając zapotrzebowanie na niektóre deficytowe, lecz niezbędne dla rozwoju płodu pierwiastki. Z drugiej strony długotrwałe narażenie płodu na niskie stężenia metali ciężkich wykazujących właściwości kumulujące, może prowadzić do różnych zaburzeń ustrojowych, często nieodwracalnych, a ujawniających się w rozwoju osobniczym. Dlatego ciągle aktualizowane, wielokierunkowe badania mające na celu poznanie mechanizmów działania poszczególnych ksenobiotyków jak również badania określające skażenie środowiska są niezbędne, mają doniosłe znaczenie i przyczyniają się do prawidłowej profilaktyki zagrożeń toksykologicznych. W podsumowaniu należy podkreślić, że stałe monitorowanie poziomów metali ciężkich w płynach ustrojowych pozwala na ocenę zagrożenia toksykologicznego człowieka oraz pozwala na próbę eliminowania czynników szkodliwych. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do kobiet ciężarnych i ich dzieci. Opracowany materiał wymaga stałej aktualizacji, ważne jest dalsze pogłębianie wiedzy, która może stanowić o profilaktyce zagrożeń ze strony otaczającego nas środowiska i wytyczać kierunki dalszego rozwoju.
Z przedstawionych w opracowaniu badań na zwierzętach doświadczalnych i badań klinicznych można wnioskować, że miód pszczeli, propolis i pyłek kwiatowy (obnóże pszczele) mają zdolność do eliminowania z organizmu metali szkodliwych dla zdrowia, szczególnie metali ciężkich. Za działanie to odpowiedzialne są przede wszystkim związki flawonoidowe występujące w tych produktach, które tworzą z metalami połączenia rozpuszczalne w wodzie (chelaty) i w ten sposób usuwają je z organizmu. Podawanie wymienionych produktów pszczelich jest niezwykle istotne w przypadku osób narażonych na intoksykację metalami ciężkimi, a zwłaszcza dzieci pochodzących z rejonów o wysokim uprzemysłowieniu. Wymienione produkty pszczele mogą także znaleźć zastosowanie w hodowli zwierząt. Pozwalają one na obniżenie poziomu zanieczyszczeń metalami szkodliwymi dla człowieka, a szczególnie ołowiem i kadmem, w mięsie i innych produktach zwierzęcych.
Przedstawiono wyniki badań nad oddziaływaniem współzależnym pomiędzy jonami srebra i niklu pobieranymi z podłoża przez pieczarkę dwuzarodnikową. Pieczarkę uprawiano na kompoście bez wzmocnienia solami srebra i niklu, a także wzmocnionymi solą srebra oraz jednocześnie srebra i niklu.
Oznaczono zawartość 19 składników mineralnych (Ca, P, Fe, Mg, Mn, Al, Na, K Zn, Cu, F, Ni, Co, Cr, Sr, Li, Hg, Cd i Pb) w herbatach zielonych i czarnych. Oceniono również wydajność ługowania niektórych składników z analizowanych liści do naparu herbacianego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.