Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  menopauza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy postanowiono ocenić zwyczaje żywieniowe kobiet w wieku okołomenopauzalnym, a zwłaszcza udział produktów stanowiących źródło fitoestrogenów w ich diecie oraz odsetek kobiet preferujących tego rodzaju dietę. Ustalono niski poziom spożycia produktów spożywczych bogatych w fitoestrogeny, związany z ograniczoną konsumpcją owoców i warzyw, zwłaszcza roślin strączkowych, który nie zabezpiecza kobiety w okresie menopauzalnym przed skutkami niedoboru estrogenów.
W przeprowadzonym doświadczeniu badano wpływ zmian składu diety na zawartość i lokalizację tkanki tłuszczowej u kobiet otyłych w okresie menopauzalnym. Stwierdzono, że czteromiesięczna edukacja żywieniowa spowodowała obniżenie wartości energetycznej diety, obniżenie spożycia białka ogółem, w tym białka zwierzęcego, tłuszczów ogółem w tym tłuszczów nasyconych, cholesterołu i sacharozy. Wzrosło natomiast spożycie białka roślinnego, skrobi, błonnika pokarmowego, witamin B6, PP i beta-karotenu oraz składników mineralnych: Ca, Mg i Zn. Zmianom tym towarzyszyła powolna ale systematyczna redukcja masy ciała (średnio 6,98±1,60 kg w badanym okresie, 0,44±0,16 kg/tydzień) spowodowana utratą nie tylko podskórnej (-0,41±0,16 cm, powłoki brzuszne, pomiar na wysokości kręgu L4) ale też wisceralnej (-1,21±0,48 cm, pomiar na wysokości kręgu L4) tkanki tłuszczowej. Zmianom tym towarzyszyło obniżanie się wartości wskaźników BMI (z 36,2±4,3 do 31,1±3,9) i WHR (z 0,90±0,08 do 0,85±0,06).
Istnieje szereg badań, których wyniki świadczą o tym, iż w okresie okołomenopauzal- nym dieta zawierająca związki fitoestrogenne może wpływać na zmniejszenie częstości incydentów sercowo-naczyniowych, wywoływać korzystne zmiany metaboliczne w tkan­ce kostnej, nie wywierając jednocześnie proliferacyjnego wpływu na gruczoł sutkowy oraz endometrium. W świetle najnowszych doniesień o wynikach badań nad klasyczną hormonalną terapią zastępczą (Women's Health Initiative 2002, One Million Women Stu­dy 2003) wiele kobiet może wybrać naturalne metody łagodzenia dolegliwości okresu klimakterycznego. Fitoestrogeny, czyli substancje pochodzenia roślinnego o działaniu estrogennym, mogą stanowić jedną z form wyżej wymienionych terapii. Praca stanowi przegląd aktualnego piśmiennictwa związanego z badaniami i zastosowaniem fitoesto- genów jako potencjalnej alternatywy dla hormonalnej terapii zastępczej.
Badaniami objęto kobiety w wieku okołomenopauzalnym (50 lat) i pomenopauzalnym (59-61, 69-71 lat), losowo wybrane z 2 dzielnic Warszawy. Sposób żywienia oceniono na podstawie wywiadu o spożyciu z ostatnich 24 godzin poprzedzających badanie. Porównanie między badanymi grupami wieku wykazało, że średnia zawartość większości analizowanych składników odżywczych była najwyższa w dietach kobiet 60-cio letnich. W dietach badanych kobiet zbyt duży był udział energii z tłuszczu, a za mały z węglowodanów. Generalnie diety kobiet były niedoborowe pod względem zawartości w nich witamin i składników mineralnych.
Oceniono sposób żywienia kobiet w wieku okołomenopauzalnym w odniesieniu do wybranych parametrów biochemicznych oceny stanu odżywienia w kontekście ryzyka chorób dietozależnych. Badaniami objęto 157 kobiet w wieku 36-60 lat, u których określono spożycie składników odżywczych metodą wywiadu 24-godzinnego w powtórzeniu 7-krotnym. Badania biochemiczne obejmowały podstawowe badania morfologiczne krwi, ocenę stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji HDL, LDL i trój glicerydów. W badanej populacji obserwowano nieprawidłową podaż składników odżywczych oraz zagrażające utracie zdrowia poziomy parametrów lipidowych. Wskazuje to na konieczność zastosowania modyfikacji żywienia celem zmniejszenia ryzyka chorób dietozależnych w tym sercowo-naczyniowych.
Przeprowadzono ocenę sposobu żywienia 52 kobiet otyłych w okresie przed i po menopauzie. Całodzienne racje pokarmowe były niezbilansowane, biorąc pod uwagę zawartość białka, tłuszczu, węglowodanów oraz wybranych witamin i składników mineralnych. Racje pokarmowe charakteryzowały się nadmiarem energii z tłuszczu i białka oraz niskim z węglowodanów. Różnice statystycznie istotne dotyczyły poziomów spożycia witamin A, C oraz błonnika pokarmowego.
Oceniono preferencje spożycia produktów mlecznych w odniesieniu do wybranych parametrów przebudowy kośćca kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Badania przeprowadzono w latach 2001-2003 wśród 37 kobiet z województwa warmińsko-mazurskiego, w wieku 39-59 lat. W analizowanej grupie kobiet okołomenopauzalnych nie wykazano zróżnicowania w większości wartości parametrów kościotworzenia pomiędzy kobietami o różnych preferencjach i częstości spożycia produktów mlecznych.
Celem pracy była ocena zmian w stanie odżywienia kobiet w wieku okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym z Warszawy. Badania przeprowadzono u 64 kobiet w wieku 50 lat, 128 kobiet w wieku 59-61 lat i 171 w wieku 69-71 lat. Stan odżywienia oceniono na podstawie pomiarów antropometrycznych i gęstości mineralnej kości przedramienia. Stwierdzono systematyczny spadek wysokości ciała ze wzrostem wieku badanych kobiet. U kobiet w wieku pomenopauzalnym obserwowano większą grubość fałdów skórno-tłuszczowych oraz większe obwody talii i bioder w porównaniu do kobiet w wieku 50 lat. Największe zmiany średnich wartości masy ciała i wskaźnika BMI stwierdzono we wczesnym okresie pomenopauzalnym pomiędzy pięćdziesiątym i sześćdziesiątym rokiem życia. Częstość występowania otyłości (BMI>30) była dwukrotnie większa u kobiet w wieku 69-71 lat w porównaniu do kobiet pięćdziesięcioletnich. Wraz ze wzrostem wieku badanych kobiet istotnie zmniejszała się gęstość mineralna kości przedramienia.
Wykorzystując metodę wywiadu o spożyciu z ostatnich 24 godzin, oceniono wartość odżywczą tłuszczów występujących w całodziennych racjach pokarmowych (CRP) 803 kobiet i 443 mężczyzn z regionu Wielkopolski. Badane racje pokarmowe charakteryzowały się prawidłową wartością energetyczną. Udział energii z tłuszczu w CRP przekraczał 30% z maksimum wynoszącym blisko 37% w grupie mężczyzn. Wartość stosunku kwasów wielonienasyconych do nasyconych (P/S) w racjach pokarmowych kobiet i mężczyzn była zbliżona i wynosiła około 0,5. Badane racje pokarmowe różniły się zawartością cholesterolu pokarmowego (kobiety - 374 mg vs. 514 mg - mężczyźni). Udział 12 grup produktów w pokryciu zapotrzebowania na energię, tłuszcz oraz wybrane kwasy tłuszczowe był podobny w CRP kobiet i mężczyzn.
Cel pracy. Celem pracy była ocena związku między gęstością mineralną kości promieniowej dorosłych kobiet a ich aktywnością fizyczną. Materiał i metody. Badaniami objęto 67 kobiet w wieku 48,5-61 lat, w tym 30 kobiet aktywnych fizycznie (grupa badana) i 37 kobiet charakteryzujących się siedzącym stylem życia i nie uprawiających żadnej aktywności ruchowej (grupa kontrolna). Zastosowano badanie densytometryczne kości przedramienia (w dwóch punktach pomiaru: proksymalnym i ultradystalnym), metodą p-DEXA, podwójnej wiązki, za pomocą aparatu firmy NORLAND. W interpretacji wyników pomiarów BMD uwzględniono wskaźnik T-score, odnoszący wynik pomiaru do szczytowej masy kostnej z kryteriami World Health Organization (WHO). Skład ciała kobiet oceniono metodą bioelektrycznej impedancji (BIA Tanita BC 418). Wyniki opracowano przy użyciu programu Statistica z wykorzystaniem statystyk opisowych i analizy wariancji ANOVA (jednowymiarowe testy istotności dla BMI i T-score) oraz MANOVA (wielowymiarowe testy istotności dla BMD, test Wilksa). Wyniki. Na podstawie wskaźnika Body Mass Indeks (BMI) prawidłową masę ciała stwierdzono u 73,3% kobiet aktywnych i u 54% nie podejmujących żadnej aktywności fizycznej. Lepszą gęstość mineralną tkanki kostnej (wyrażoną w g/cm2) we wszystkich punktach pomiaru stwierdzono u kobiet systematycznie podejmujących wysiłek fizyczny w stosunku do biernych fizycznie. Na podstawie wyników pomiaru BMD w odniesieniu do szczytowej masy kostnej T-score stwierdzono znacznie mniej przypadków osteopenii, czyli zaniżonej gęstości mineralnej kości w grupie aktywnej fizycznie w porównaniu z grupą kontrolną. Istotne różnice w zmineralizowaniu tkanki kostnej wykazano tylko wśród kobiet przed menopauzą uczęszczających na zajęcia fitness w stosunku do kobiet nie podejmujących żadnej aktywności ruchowej. Wnioski. Aktywność kobiet zwiększona dopiero w wieku perimenopauzalnym była podejmowana zbyt późno, żeby zniwelować zwiększony ubytek masy kostnej związany ze zmianami hormonalnymi. Badania wskazały na konieczność rozważenia, przez kluby fitness i organizacje zajmujące się propagowaniem aktywności fizycznej wśród kobiet, dostosowania zajęć ruchowych odpowiednio do potrzeb wynikających zarówno z zasad prewencji osteoporozy, jak i wieku lub stanu hormonalnego kobiet.
Do podstawowych zasad prawidłowego stylu życia należą: zachowanie odpowiedniej diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej i zaprzestanie palenia. Nieprzestrzeganie tych zaleceń prowadzi do zwiększonego występowania przewleklych chorób niezakaźnych,, w tym otyłości. Celem pracy była analiza porównawcza stylu życia kobiet przed menopauzą i w okresie perimenopauzy ze szczególnym zwróceniem uwagi na sposób żywienia. W obu badanych grupach wykazano nieprawidłowości w sposobie żywienia i małą aktywność fizyczną.
Określono preferencje spożycia produktów o wysokiej zawartości tłuszczu w odniesieniu do wybranych parametrów antropometrycznych i wskaźników lipidowych kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Badania przeprowadzono w latach 2001-2003 wśród 37 kobiet z województwa warmińsko-mazurskiego, w wieku 39-59 lat. W analizowanej grupie kobiet okołomenopauzalnych nie wykazano zróżnicowania w wartościach parametrów antropometrycznych i wskaźników lipidowych pomiędzy kobietami o różnych preferencjach produktów wysoko tłuszczowych.
The goal of this research was the evaluation of nutrition and life-style of healthy women (aged 42–56) and women with treated osteoporosis (aged 33–60). The research was conducted in the form of a questionnaire, concerning the life-style and anthropometric data. The quantity and quality of three-day menus were also under evaluation. Only in 53% of women without osteoporosis and in 33% of women with osteoporosis a proper BMI index was ascertained. The life-style and the way of nutrition of women without osteoporosis and with osteoporosis was similar and differed from recommended in the osteoporosis prophylaxis and in its treatment. The use of condiments, low physical activity, improper structure of consumption of nutrition products and resulting from it deficiency of nutrition components protecting against the development and intensification of osteoporosis (Ca, Mg, Zn, C and B6 vitamins) and excess of ingredients which are favorable to its formation (animal protein, P, Na), was ascertained. Taking into consideration the above conclusions it seems necessary to educate society from the earliest possible age in the pro-health way of nutrition as a prophylaxis of osteoporosis in the aspect of treating it with proper nutrition.
Porównano preferencje i czynniki wyboru mleka i jego przetworów w grupie kobiet otyłych oraz z prawidłową masą ciała będących w okresie okołomenopauzalnym. Produktami najbardziej preferowanymi przez badaną grupę kobiet otyłych (średni stopień lubienia - x ≥ 3,67) były napoje mleczne fermentowane naturalne i owocowe oraz kefir i maślanka, natomiast czynnikami w dużym stopniu branymi pod uwagę (średnia ważkość czynnika – x ≥ 2,34) były dodatki smakowe oraz potrzeba zdrowego odżywiania. Kobiety o prawidłowej masie ciała preferowały głównie sery twarogowe naturalne, sery żółte, topione, mleko oraz napoje mleczne, natomiast przy wyborze kierowały się głównie świeżością, jakością, smakiem i trwałością.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.