Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  mass nutrition
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono wyniki badań zawartości chlorku sodu w racjach pokarmowych przeprowadzonych w latach 1988-1998 w zakładach żywienia zbiorowego zamkniętego. Zawartość chlorku sodu w racjach pokarmowych była dalece wyższa, aniżeli zalecana przez ekspertów WHO wartość 6 g NaCl dziennie. Na przestrzeni 10 lat zaobserwowano spadkową tendencję zawartości soli kuchennej w posiłkach wydawanych w zakładach żywienia zbiorowego zamkniętego.
Ze względu na znaczny wzrost sektora usług gastronomicznych celem pracy była ocena znaczenia tych usług w żywieniu ludności Polski. Na kanwie materiałów wtórnych przedstawiono uwarunkowania rozwoju usług gastronomicznych, wśród których wyodrębniono czynniki makro- i mikroekonomiczne. Stwierdzono, iż mimo znacznego postępu w poziomie i strukturze usług nie pełnią one takiej roli jak w krajach wysokorozwiniętych. Przeciętna polska rodzina przeznacza na żywienie poza domem jedynie nieznacznie ponad 5 % swoich wydatków na żywność. Przewiduje się dalszy wzrost sektora, a szczególnie placówek oferujących dania wegetariańskie, niskotłuszczowe i dietetyczne.
Oszacowano wartość odżywczą sanatoryjnych całodziennych racji pokarmowych w oparciu o raporty magazynowe jednego z sanatoriów w Polsce. Stwierdzono nadmiar energii i tłuszczu w odniesieniu do norm dla kobiet, nadmiar sodu i fosforu, niską zawartość żelaza w odniesieniu do norm dla kobiet, niską cynku w odniesieniu do norm dla mężczyzn, niedobór witaminy E, B1 i 70% C, a dla mężczyzn także niedobór Zn i witaminy B2 i PP.
Dokonana ocena warunków i sposobu żywienia wychowanków we wszystkich domach dziecka w kraju wykazała, że stan sanitarny bloków żywienia w większości placówek nie budzi zastrzeżeń. W niektórych placówkach wychowankowie otrzymują tylko trzy posiłki dziennie lub nie otrzymują drugiego śniadania do szkoły.
Na podstawie dostępnego piśmiennictwa oraz obowiązujących przepisów prawnych dotyczących organizacji żywienia zbiorowego w placówkach służby zdrowia opracowano ankietę i oceniono funkcjonowanie kuchni mlecznych w Polsce. Badania ankietowe przeprowadzono w 533 kuchniach mlecznych w obiektach szpitalnych, Domach Małego Dziecka, żłobkach, w okresie luty-marzec 1997 roku. Poddano analizie zagadnienia dotyczące ogólnej charakterystyki kuchni, zakresu pracy, nadzoru i higieny pracy kuchni.
Głównym założeniem niniejszego opracowania było przedstawienie najczęściej wybieranych placówek oferujących żywność wygodną - gotową do spożycia. Ponadto ustalono częstotliwość, z jaką respondenci korzystali z zakładów żywienia zbiorowego. Przeprowadzone badania wykazały, iż najczęściej wybieranymi miejscami spożywania posiłków były sieci oferujące tzw. „szybkie jedzenie" czyli fast food. Najchętniej bywały tam, kilka razy w tygodniu, osoby do 25 roku życia. Kolejną formą żywienia zbiorowego wskazaną przez ankietowanych były restauracje. Preferowały je osoby ze starszych grup wiekowych, przy czym gościły w nich rzadziej, mniej więcej raz w miesiącu. Wiele osób w ogóle nie spożywało posiłków poza domem, ale wynikało to z ich trudnej sytuacji ekonomicznej, a nie z niechęci do korzystania z tego typu placówek.
Przedmiotem pracy jest ilościowa i jakościowa ocena dekadowych jadłospisów, realizowanych w żywieniu nastoletniej młodzieży na wakacyjnym obozie rekreacyjno-sportowym. Oceniono także kształtowanie się wskaźnika względnej masy ciała (BMI) u uczestników obozu (165 dziewcząt i 131 chłopców). Planowane na wakacyjnym obozie jadłospisy dekadowe nie zapewniały zbilansowania podaży niektórych składników odżywczych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.