Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  maintenance condition
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badania realizowano na 312 krowach w okresie od stycznia 1987 roku do maja 1988 roku w trzech oborach województwa elbląskiego. Analizowano wydajność i skład mleka krów w poszczególnych laktacjach w zależności od struktury genetycznej (cb, do 25% hf i powyżej 25% hf) i warunków utrzymania. Stwierdzono, że wydajność mleka wzrastała niezależnie od genotypu i obory do III laktacji, w IV i dalszych zaznaczył się nieznaczny jej spadek. Najwyższymi wydajnościami charakteryzowały się krowy z ponad 25-procentowym udziałem krwi hf, natomiast najniższym krowy cb. Procentowa zawartość składników mleka w kolejnych laktacjach kształtowała się na pożądanym poziomie.
Porównano zimą warunki mikroklimatyczne i wskaźniki związane z ciepłochronnością oraz efekty produkcyjne zwierząt w wybranych kojcach cielętnika w dwóch miesięcznych okresach badań. Przed rozpoczęciem drugiego okresu badań cielętnik ocieplono gospodarczym sposobem. Stwierdzono korzystny wpływ ocieplenia na mikroklimat i wskaźniki związane z ciepłochronnością obiektu. W efekcie podjętych zabiegów uzyskano poprawę wyników produkcyjnych u cieląt przy zachowaniu jednolitego żywienia w obu okresach badań.
Badania realizowano w okresie od stycznia 1987 roku do maja 1988 roku na 312 krowach. Obserwacje prowadzono w trzech oborach województwa elbląskiego. Analizowano wydajność i skład mleka w ciągu kolejnych 10 miesięcy laktacji, licząc od wycielenia. Określono wpływ genotypu i środowiska na kształtowanie się tych wskaźników. Przebieg laktacji krów był nieprawidłowy. Począwszy od pierwszego miesiąca po wycieleniu następował systematyczny spadek wydajności mleka niezależnie od obór i struktury genetycznej. Było to wynikiem niewłaściwego żywienia zwierząt w okresie wzmożonej produkcji. Procentowa zawartość składników mleka w okresie od wycielenia do zasuszenia kształtowała się na pożądanym poziomie. Najwyższe wartości stwierdzono u krów rasy cb, a najniższe u zwierząt z ponad 25-pro- centowym udziałem krwi hf.
Opracowano i wdrożono projekt modernizacji obory uwzględniający poprawę czynników fizycznych mikroklimatu. Oceniono wpływ zmiany warunków na produkcyjność i stan zdrowia krów. Stwierdzono, że usprawnienia korzystnie wpłynęły na bioklimat budynku, czego rezultatem mógł być wzrost wydajności mleka, tłuszczu i białka. Wyniki badań hematologicznych i biochemicznych krwi i osocza mieściły się w granicach norm fizjologicznych przyjętych dla zdrowia bydła mlecznego.
Dokonano oceny wpływu usprawnień technicznych urządzeń nawiewno-wywiewnych na kształtowanie się czynników fizycznych mikroklimatu, produkcyjność i stan zdrowia krów. Badania przeprowadzano w dwóch etapach - zimą 1987 r. (przed usprawnieniem wentylacji) i 1987 r. (po usprawnieniu wentylacji) w dwurzę­dowej oborze na 100 stanowisk. Analizowano temperaturę, wilgotność względną, ochładzanie i ruch powietrza, wydajność mleka, tłuszczu i białka oraz podstawowe wskaźniki hematologiczne i biochemiczne krwi. Stwierdzono, że sprawnie funkcjonująca wentylacja poprawiła bioklimat obory oraz wpływa na zwiększenie produkcyjności zwierząt. Korzystnie wpływa również na wskaźniki hematologiczne i biochemiczne krwi krów, co ma wpływ na stan zdrowia krów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.