Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  mady srednie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badania prowadzono w latach 1988 - 1991 w Porębie Spytkowskiej k. Brzeska na glebie łąkowej określanej jako mada średnia. W pierwszym roku po zagospodarowaniu przez podsiew (1989) udział rajgrasu wyniosłego stanowił 5 - 8% plonu I i 10 - 15% plonu III pokosu. Udział koniczyny czerwonej wynosił 13 - 15% runi. Dynamiczny rozwój rajgrasu obserwowano w drugim i trzecim roku. Jego udział w plonie wynosił odpowiednio: 29 - 43% i 46 - 60%, osiągając w czwartym roku (1992) 65%. Koniczyna czerwona stanowiła w czwartym roku zaledwie 3% runi. Wzrost udziału rajgrasu wyniosłego odbywał się kosztem wiechliny zwyczajnej, kłosówki wełnistej i mniszka pospolitego. W ciągu 3 lat obiekty podsiane prawie nie ustępowały swą wydajnością kupkówce pospolitej, utrzymywanej od 1981 r. W porównaniu ze zbiorowiskiem odłogowym, jako kontrolą, dostarczały one więcej średnio o 17% suchej masy i o 14% białka okólnego.
Dolina Odry, po wybudowaniu w 1958 r. stopnia wodnego w Brzegu Dolnym, została podzielona na dwie strefy o odmiennym oddziaływaniu stanów wody w rzece na warunki wodne w terenie przyległym. Powyżej budowli piętrzącej tereny doliny zasilane są wodami przesiąkowymi ze zbiornika, a poniżej stopnia dolina zostaje pod wpływem drenującego działania rzeki. W pracy porównano gospodarkę wodną w okresie IV-IX 2006 roku w madach średnich zlokalizowanych w dolinie Odry poniżej i powyżej budowli. Oceniono kształtowanie się wód gruntowych, stany wody w Odrze, warunki meteorologiczne oraz zapasy wody w warstwach 0-50 cm i 0-100 cm w profilach glebowych przy różnych warunkach zasilania czynnej warstwy gleby.
W artykule przedstawiono i porównano gospodarkę wodną mad średnich w okresie od kwietnia do września 2011 r. dla dwóch profili glebowych zlokalizowanych w dolinie Odry poniżej i powyżej piętrzenia rzeki budowlą w Brzegu Dolnym. Analizy dokonano na tle warunków meteorologicznych, stanów wody w Odrze w przekroju górnej i dolnej wody na stopniu oraz głębokości zalegania wód gruntowych. Przeprowadzone pomiary uwilgotnienia gleb oraz obliczenia zapasów wody wykazały, że na wielkość zapasów wody oraz zmiany uwilgotnienia analizowanej gleby z obszaru poniżej spiętrzenia decydujący wpływ mają opady atmosferyczne. Natomiast w glebach doliny powyżej budowli piętrzącej, poza opadami atmosferycznymi, wpływ wywiera podsiąk z wód gruntowych.
W pracy przedstawiono wyniki badań uwilgotnienia oraz zapasów wody w madach średnich doliny Odry z rejonu oddziaływania stopnia wodnego w Brzegu Dolnym. Pomiary były prowadzone metodą suszarkowo-wagową w okresach IV-IX w latach 2004-2008. Analizy dokonano na tle opadów atmosferycznych, stanów wody w Odrze w przekroju Brzeg Dolny oraz głębokości zalegania wód gruntowych. Na wielkość zapasów wody oraz zmiany uwilgotnienia analizowanej gleby, poza opadami atmosferycznymi, wywiera podsiąk z wód gruntowych. Uwilgotnienie wierzchniej metrowej warstwy gleby najczęściej odpowiadało wartościom wody grawitacyjnej oraz łatwo dostępnej dla roślin.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.